Technológia kontra ľudskosť

Je úžasné v akom technologicky vyspelom svete žijeme, zároveň je hrozné v akom mentálnom svete.....

Od malička som sa zaujímal o svet. Sníval som o technickom pokroku o letoch do vesmíru. O spoločnosti kde neexistujú vojny, hlad, nenávisť. V románoch vedeckej fantastiky, ako sme to vtedy nazývali, opisovali autori všetky možné výdobytky techniky, nové technológie. Jednou z nich bol aj videotelefón, dnes ho mám, len sa inak volá. Predstavte si, že ešte pred takými 20 tymi rokmi, slovom dvadsiatymi, som nemal žiadny mobil. A dnes? Páni ani sám neviem čo ten prístroj čo nosím vo vrecku dokáže.

No veľa s toho o čom som sníval je v nedohľadne. Najlepšie technológie používame nie na pomoc ľuďom, ale na ich ničenie. Na zbrojenie sa celosvetovo vydáva suma, ktorú si vlastne ani nevieme predstaviť. 1 bilión 700 miliónov dolárov. O čom to svedčí. Čo je špatne? Ako môžeme mať dobrý pohľad na svet, keď väčšina z nás sú otroci? Keď milióny z nás dennodenne trpia hladom. Tisíce žien každý deň chodí po vodu štyri hodiny tam a štyri napäť? Kde sa stratila tá technológia. Ten technický pokrok?

Zatvárame oči. Zo strachu? Z pohodlnosti? Z presvedčenia, že to tak má byť? Alebo len sme zabudli myslieť? Stali sme sa otroci predstavy, že systém správy spoločnosti je to najlepšie čo máme. Skutočne? Vládneme technológiami, že už by nikto z nás nemusel pracovať pre prežitie. Mohli by sme zmobilizovať najmúdrejších z nás pre vytvorenie systému bez hladu, smädu, nenávisti, rasizmu, všetkých hraníc. Kto sa zaujíma vie, že rôzne modely existujú, len majú prívlastok utopické, v horšom prípade konšpiratívne. Kto ich tak nazval, kto im dal tieto prívlastky? Hádajte? Bingo, uhádli ste vrstva ľudí, čo si uzurpovala vládu nad nami pomocou konzumu, rôznych cirkví a pod. Keď v 60 tych rokoch minulého storočia vznikol " Rímsky klub" a jeho výstupom bolo varovanie pred činnosťou človeka ovplyvňujúcou klímu, ako nazvali vedcov, ktorý vypracovali štúdiu? Bingo!! Zase ste uhádli "Konšpirátori" , v lepšom prípade "pseudovedci". A ajhľa, kto mal pravdu? Aký je teda náš pohľad na svet, ozaj sme sa nechali opiť rožkom? Má ľudstvo skutočne tendenciu zničiť samého seba. Verím, že nie. Verím, že je to len jedna etapa nášho hľadania. Že práve schopnosť vytvárať technológie, vedecky bádať nás nasmeruje k lepšej spravodlivejšej spoločnosti.

Kto teda sme? Ľudia. So všetkými slabosťami a silnými stránkami. Nemyslím si, že nám pomôže návrat k nejakej prvotnopospolnej spoločnosti. Aj keď mnohí z nás hovoria, že to je jediná cesta z konzumného šialenstva. Ja som naopak presvedčený, že keď už súčasné technológie použijeme pre dobro každého z nás posunie to ľudstvo do netušených sfér. Ozaj viete že cca 2,5 miliardy ľudí nemá splachovací záchod?

Zamyslime sa!!!

Viac o týchto a iných témach nájdete aj na stránkach zamyslime.eu

facebook zamyslimesa

instagram zamyslimesa

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Miroslav Brunner pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
20.2.2019 16:29
Je to náš svet……..
6.2.2019 14:01
Prítomný okamih
13.1.2019 11:38
Pekný deň