VIDEO: tip na výlet za polárnou žiarou

Vždy sme túžili zažiť pravú arktickú zimu a s ňou spojené aktivity. Priblížime vám, čo sa dá za polárnym kruhom robiť, dáme zopár praktických rád a pripojíme rozpočet. Pripojili sme aj video z výletu.

Vždy bolo naším snom vidieť na vlastné oči zelené divadlo na nočnej oblohe – polárnu žiaru. A čo je vlastne tá polárna žiara? Je to prírodný jav, ktorý vzniká, keď častice slnečného vetra vstupujú do zemskej atmosféry. Tie sa potom rôzne sfarbujú a vytvárajú túto krásnu šou. V Európe je viditeľná najmä v severských krajinách, zvyčajne od septembra do polky apríla, keď je obloha tmavá a jasná. A preto sme tesne pred Vianocami vycestovali do Nórskeho Tromsa, kde sú veľmi priaznivé podmienky na jej zastihnutie.

Po prílete nás už na letisku čakalo zarezervované auto, ktoré je na takýto výlet nevyhnutné. Keďže už bolo neskoro večer, išli sme sa rovno ubytovať a pripraviť na ďalší deň. Vedeli sme, že denné svetlo tam bude trvať len zopár hodín (asi od 10:00 do 14:00), a tak sme mali všetky tri dni nášho výletu dôkladne naplánované.

Ešte pred svitaním sme sa vybrali na potulky po meste. Centrum je celkom malé. Keď kráčate po nákupnej ulici Storgata, nemôžete minúť drevenú katedrálu Tromsø Domkirke. Na úplnom konci vás osloví zaujímavá architektonická stavba v tvare padajúcich kníh – Akvárium Polaria. Potom sme sa prešli popri fjorde, smerujúc k obrovskému mostu, ktorý spája samotné Tromsø a časť Tromsdalen.

V Tromsdalene sa totižto nachádzajú dve najväčšie turistické atrakcie, ktoré sme chceli vidieť za denného svetla. Prvá z nich je krásna moderná arktická katedrála Ishavskatedralen. Druhá atrakcia je lanovka Fjellheisen. Tá vás vyvezie na vrch s najlepším výhľadom nielen na Tromsø, ale aj okolité fjordy a pohoria. Aj napriek tomu, že slnko v tomto období vôbec nevychádza, jeho lúče vytvárali žlto-oranžový pás na oblohe, ktorý spolu so zasneženými kopcami očaril každého. Bol to jeden z najkrajších výhľadov v našich životoch. Keď budete v Tromse, nenechajte si ujsť tento zážitok. Odporúčame vopred rezervovať lístky, aby ste predišli zbytočným radám. Lanovka má kapacitu okolo 20 pasažierov. 

Dronový záber na Arktickú katedrálu

Výhľad na okolie Tromsa z kopca, kam vás vyvezie lanovka

Pohľad na Tromso (vzdialenejšie) a Tromsdalen (bližšie), ktoré spája most

Ak chcete vidieť polárnu žiaru, treba ísť von z mesta, najlepšie na neosvetlené miesta, do úplnej tmy. My sme sa prvú noc vybrali až k Fínskym hraniciam pri Skibotn. Počuli sme, že je tam veľká šanca vidieť polárnu žiaru, lebo počasie je stabilnejšie ako v okolí samotného Tromsa. Po pár minútach sme zahliadli svetlý nezvyčajný pás na oblohe. Až po odfotení tohto javu sa nám potvrdilo, že to bola polárna žiara. Bola síce celkom slabá, no jej rýchle zmeny boli očarujúce.

Polárna žiara v blízkosti Fínskych hraníc v Skibotn

Na ďalší deň sme si naplánovali jednu z najtypickejších aktivít, ktoré sú autentické pre arktické prostredie. Navštívili sme psiu farmu, kde chovajú psy husky. Po krátkej inštruktáži sme jazdili na psom záprahu dve hodiny. Jeden z nás bol pasažier a druhý sa chopil roly šoféra – dirigenta štyroch psov v záprahu. Náš tím líder išiel prvý a psy ho pekne nasledovali. Hoci bol terén zľadovatený, po chvíli na saniach si človek zvykne a vychutnáva si okolitú arktickú prírodu. Potom sme sa vrátili na farmu a debatovali s inštruktorom o tom, ako sa starajú o psy a o živote za polárnym kruhom. Bola to výborná skúsenosť, ktorú určite odporúčame.

Alijašský Husky na psej farme

Psie záprahy

Na večer bola predpoveď počasia priaznivá, a tak sme nechodili ďaleko od Tromsa. Išli sme na ostrov Kvaløya, asi 45 min od mesta. Našli sme to správne miesto a čakali na nočné divadlo. Onedlho sa spoza kopcov vynorila žiara, ktorá sa postupne rozrastala až sa rozzelenela celá obloha. Úplný vrchol, ktorý nám takmer vyrazil dych, boli rýchlo meniace sa formácie polárnej žiary. Bol to neskutočný zážitok.

Polárna žiara okolo 20:00, Kvaloya

Keď nám bola vonku zima, polárnu žiaru sme pozorovali aj z auta

Posledný deň sme sa vydali k jednému z najkrajších fjordov v okolí – Eresfjord. Odtiaľ sme si to namierili k dedinke Sommarøy, kde domáci chodia cez leto na pláž a sú tam pekné typické nórske rybárske domčeky. Samozrejme, celá cesta bola lemovaná zasneženými vrchmi nad azúrovými fjordami a ponúkala výhľady na severský vidiek. Večer sme cestou späť do Tromsa zastavili na náhodnom parkovisku a v nemom úžase sme si vychutnali posledný krát neuveriteľné zelené prírodné divadlo.

Eresfjord

Nórsky vidiek - hory, azúrové fjordy a červené domčeky

Sommaroy

Naša rozlúčka s polárnou žiarou niekde medzi Sommaroy a Tromso

Praktické info

Existujú viaceré miesta, odkiaľ sa dá polárna žiara dobre pozorovať. Tie najznámejšie sú: Skibotn, Sommarøy, Kvaløya a Rinsvassøya. Je na vás, či sa vydáte hľadať polárnu žiaru na vlastnú päsť alebo si rezervujete výlet s nejakou spoločnosťou. My sme sa rozhodli ísť sami, lebo je to celkom drahé a počasie bolo priaznivé, takže bolo veľmi pravdepodobné, že ju uvidíme. Ak neviete, ktorým smerom sa vydať na lov, môžete nasledovať turistické autobusy. Len si zistite kde a kedy sa stretávajú. My sme na predpoveď polárnej žiary používali appky NorwayLights a Aurora Fcst. Tie boli dosť spoľahlivé. Keď sa usadíte v úplnej tme a zazriete polárnu žiaru, ťažko ju odfotíte mobilom. Preto odporúčame foťák s manuálnymi nastaveniami, kde sa dá nastaviť čas expozície (my sme používali 8-20 sek), clonu  (treba nastaviť najnižšiu hodnotu F) a citlivosť (ISO – my sme používali od 650 do 1250) Všetky nastavenia však závisia od objektívu, počasia a svetla z mesiaca. Nezabudnite si priniesť aj statív, ktorý je veľmi dôležitý.

Čo sa týka oblečenia, aj napriek tomu, že teplomer ukazuje len mínus päť stupňov, pocitová teplota je oveľa nižšia. Treba byť pripravený na poriadnu arktickú zimu a teplý čaj mať stále pri sebe.

Nádherná polárna žiara

Rozpočet

Takýto výlet do Nórska nie je síce lacná záležitosť, ale ak je vidieť polárnu žiaru vašim snom, určite sa oplatí zainvestovať do pravdepodobne jedného z najkrajších zážitkov vášho života. Tu sú ceny, ktoré môžete očakávať:

Letenky – 260€/os.

Ubytovanie – od 35€/noc/os.

Auto – od 40€/deň

Benzín – 1,5€/liter (my sme za 3 dni prejazdili 40€)

Lanovka v Tromse – 20€/os.

Arktická katedrála – 5€/os.

Psie záprahy – od 160€/os.

Polárna žiara (so spoločnosťou) – od 100€/os.

Jedlo v reštaurácii – od 15€/os. 

Panoráma s výhľadom na Tromso

My sme si tento nórsky výlet veľmi užili a snáď vám naše tipy budú užitočné. Ak chcete vedieť viac, neváhajte nás kontaktovať na [email protected] alebo na instagrame https://www.instagram.com/davidhrng/.

Vychutnajte si VIDEO z nášho výletu a zažite pravú akrtickú atmosféru aj vy.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Volam sa David. Pochadzam z Piestan ale momentalne zijem v Kodani. Medzi moje velke zaluby patri Cestovanie a Moviemaking.

Chceš vedieť, keď David Haring pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.