Ako si (ne)nájsť prácu na Slovensku.

Každý kto si tým prešiel vie, že nájsť si prácu nie je ľahké.

Týmto článkom nechcem hejtovať firmy a zamestnávateľov ale poukázať na výrok že “ práce je dostatok, len ľudia nechcú pracovať “. Áno nechceme. Dôvod?

Najskôr v krátkosti o mne. Vyštudoval som 1. stupeň VŠ v technickom odbore. Posledné 2 roky som pracoval v zahraničí v oblasti gastro. Teraz som sa vrátil a hľadám si prácu v ktorej by som zotrval. Moje výdavky sú: 200 eur bývanie, 50 eur cestovné, 30 eur mobil a učet v banke, 150 eur jedlo (5eur na deň), 30 eur kultúra. Teda ak chcem žiť aspoň trochu ako človek a neobmedzovať sa v každom smere, potrebujem aspoň 600 eur v čistom. Poďme sa teda pozrieť na moje skúsenosti s hľadaním práce na východe SK (KE).

1. ponuka: Hľadáme pizziara, plat 700 eur v čistom.

Ako prvé som skúsil pokračovať tam kde som skončil, a to v gastro odbore. Po krátkom pracovnom pohovore sme si dohodli skúšku na prévadzke, pretože 2 roky v zahraničí ako dôkaz nestačí a zamestnávateľ chce radšej raz vidieť ako 100 x počuť. Skúška na prevádzke trvala 5 hodín a samozrejme nebola preplatená. Pracovná doba o 2 hodiny skôr ako bolo uvedené z dôvodu prípravy denného menu. Na skúške sa dozvedám že v skutočnosti nehľadajú pizziara ale človeka, ktorý má okrem pizze pripravovať aj šaláty a pomáhať kuchárovi s varením a prípravou denného menu. To znamená variť polievku, ryžu, krájať maso, obaľovať syry v skrátke pomáhať vo všetkom. Plat ? 650 - 700 eur na začiatok v čistom, vraj podľa toho ako mi to pôjde. Samozrejme že mi to na začiatku nepôjde kedže človeku trvá, kým sa v práci ustáli a zvykne si na nový systém. Pracovná doba ? Všetko o dohode. Ako sa dohodneš s kolegami, tak budeš pracovať. WTF? Takže ja sa mam dohadovať s kolegami kedy môžem a kedy musím prísť do práce? A ak jeden mesiac odpracujem 200 hodín , ďalší 180 stále dostanem fixný plat 650 eur. Ďakujeme že ste prišli , zavoláme Vám ako sme sa rozhodli. Nezavolali :D .

2. ponuka: Hľadáme barmana, plat 900 eur v čistom. Krátky/dlhý týždeň.

Nejaké skúsenosti s čapovaním piva som mal, tak prečo neskúsiť ? Po krátkom pohovore som bol znova pozvaný na skúšku. 8 hodín bez finančnej odmeny. Okrem toho že som tam nalieval, čapoval a umýval poháre úplne sám a dotyčný ktorý ma mal zaúčať resp. na mňa dohliadať sa len prizeral sa nič zvláštne neudialo. Namiesto 8 hodín ma poslali domov po 5. hodinách, vraj je málo ľudí a že sa mi ozvú ako sa rozhodli. Znova sa mi nikto ani zo slušnosti neozval a ja som znova obetoval môj čas zbytočne.

3. ponuka: Hľadáme pizziara, plat 4,50 eur / h.

Po telefóne poskytnuté informácie o pracovnej dobe ktorá bola od 15:00 - 23:00 s tým že je nutné chodiť do práce min. hodinku vopred. Pracovalo sa každý deň aj cez víkend a voľné dni sa plánovali podľa dohody so zamestnávateľom. Namiesto 4,50 eur / h to bolo pri TPP iba 3 max 3,50 eur / h. Vraj tých 4,50 eur platí iba ak by som pracoval na dohodu a o prácu na dohodu som záujem nemal.

4. ponuka: Pracovník vo výrobe, plat 500 eur + príplatky za víkendy a nadčasy a iné. možnosť zárobku aj 700 eur v čistom. 3 smenná pracovná doba.

Dostavil som sa na pohovor do fabriky na kraji mesta. Cesta do práce autom alebo autobusom by mi trvala 1 hodinu. Na pohovore mi boli položené primitívne testy typu nájdi 5 rozdielov a pod. Po rozhovore s personálnou manažérkou som sa vlastne dozvedel že firma naberá nových ľudí práve kvôli tomu, aby zrušila nočné služby a prácu cez víkend, a nemusela tak platiť vyšie mzdy. Teda sľúbené príplatky v inzeráte neprichádzajú v úvahu a plat 500 eur už pre mňa nebol zaujímavý. Gastro lístky vo firme nedávali. Zamestnanci sa mohli najesť vo firemnej jedálni, kde mali zadarmo jedlo v hodnote 90 centov. Ak chceli jedlo drahšie (napr rezeň) museli si priplatiť, takže z 500 eurového platu si ešte odpočítajme cca 20 eur za obedy vo fabrike.

5. ponuka: Predajca v potravinárstve. plat 550 - 600 eur v čistom. 2 smenná pracovná doba.

Po pohovore som bol znova pozvaný na pracovisko, aby som si prácu vyskúšal a zároveň sa zaučil. Práca bola v stoji, bez možnosti si sadnúť si čo i len na minútku. Od zamestnancov som sa dozvedel že sa pracuje každý deň ale aj každú sobotu. nedele a jeden deň v týždni je voľný s tým, že budúci týždeň v deň kedy ste mali voľno (napr. streda) odpracujete cca 15 hodín. Mesačne to vychádza na cca 220 odpracovaných hodín s platom 600 eur.

Máte aj vy podobné skúsenosti s hľadaním práce ? Ktorú z týchto ponúk by ste vzali? Možno som príliš náročný a vyberavý. Úprimne by som pracoval aj za 3 eur/ h v kľude kde ma nikto neponáhľa s príjemným kolektívom v práci ktorá ma baví. Nie však v stresovom prostredí v ktorom vás po drobných kúsočkov doslova derú z kože. Chápem aj ľudí ktorí majú rodiny a dlhy a nemôžu si veľmi vyberať. Je ale smutné, že tieto firmy a zamestnávatelia využívajú presne takých ľudí. Nakoniec sa vždy niekto nájde kto bude pracovať aj 200 hodin za minimálnu mzdu.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu

Chceš vedieť, keď LightYagami pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.