13.5.2019 15:11

Gofio - silné jedlo z Kanárských ostrovov

Gofio je jediná skutočne instanstná cereália, ktorá vás zasýti na dlhú dobu. Ideálne jedlo pre dobrodruhov a cestovateľov, ktoré nechýbalo ani Krištofovi Kolumbovi pri objavení Ameriky.

Pôvodní obyvatelia Kanárskych ostrovov, Guanchovia, boli španielskymi bádateľmi opisovaní ako prekrásna rasa, s vysokou a svalnatou stavbou tela. Boli separovaní od zvyšku sveta a ostali na úrovni doby kamennej. Napriek tomu, že sa im o pušnom prachu ani nesnívalo, dokázali sa v 15. storočí brániť španielskym dobyvateľom takmer 100 rokov.

Zaujíma ťa, čo jedli?

Museli mať trvanlivé a silné jedlo, pretože nemali mrazničky a nonstopky na každom rohu. Popri ovocí, zelenine a rybách bolo hlavnou zložkou ich jedálnička gofio.

Pre svoje výživové hodnoty, nenáročnosť na skladovanie, trvanlivosť a jednoduchosť prípravy je gofio ideálna strava pre dobrodruhov a cestovateľov. Preto si ho v minulosti obľúbili aj moreplavci. Jedným z nich bol Krištof Kolumbus, ktorý sa pred cestou do Indie zastavil na ostrovoch po zásoby. Potom chytil kanársky prúd a dostal sa cez Atlantik do Ameriky.

Superpotravina s tradíciou

Dobrá správa, táto superpotravina sa po Guanchoch zachovala dodnes! Vyrába sa z očistených obilných zŕn, ktoré sa najprv opražia a až potom pomelú. Tým sa toto jedlo stáva vysoko energetickým a zároveň ľahko stráviteľným. Navyše je úplne instantné. Pre svoje „superschopnosti“ je dnes Gofio Canario zapísané do registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení. To zabezpečuje, aby jeho výroba prebiehala v súlade s prehispánskou tradíciou a zaručuje zachovanie najvyššej kvality.

Všestranná celozrnná potravina, silná a výživná

Pražením sa zlepšuje chuť a bio-využiteľnosť obilnín, preto je gofio veľmi nutrične bohaté, nezaťažuje trávenie a zároveň zasýti na dlhú dobu. Obsahuje všetky makroživiny s dôrazom na komplexné sacharidy, ktoré sú zdrojom pomalej energie. Taktiež obsahuje esenciálne mastné kyseliny a aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo. Gofio je bohaté aj na vitamíny a minerály. Ide najmä o B, B1, B2, B3, C, A, D, železo, vápnik, horčík, zinok, draslík, sodík. Je aj zdrojom vlákniny, ktorá pozitívne ovplyvňuje zloženie črevnej mikroflóry.

Každý deň nové dobrodružstvo, s gofiom

Ako môžeš gofio použiť? Úplne jednoducho a všestranne, pretože ho už netreba tepelne upravovať. Zaleješ vodou alebo mliekom, dosladíš a vznikne celozrnný nápoj.

Pridáš gofio do smoothie a premeníš doplnok výživy na plnohodnotné jedlo - cereálne smoothie. Možností využitia je neskutočne veľa.

S trochou fantázie si môžeš vyrobiť energetické tyčinky na cesty.

Ak raňajkuješ teplé kaše, tak gofio je ideálnou základnou surovinou.

Zdravá kuchyňa je tvoja závislosť? Gofio ti poslúži na zahustenie polievok, omáčok, na lievance, palacinky či do zeleninových placiek.

Je možné s gofiom piecť? Bez problémov, gofiom môžeš nahradiť približne 30% múky v recepte.

Je ti málo? Kľudne vymysli niečo nové. S Gofiom sa medze nekladú. Dobrú chuť a veľa zážitkov s Gofiom.

ZDROJ: www.richio.eu

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Ricardo pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.