Robíš aj ty túto hlúpu chybu😳, keď sa učíš cudzí jazyk?

Trvalo mi 4 roky v jazykovke, kým som sa začal riadiť podľa tejto zásady. Ak by som toto vedel skôr mohol som ušetriť v prepočte 80€? Ako teda ušetriť čas i peniaze? Odpoveďou sú inštitúty...😱

Jedna neodmysliteľná výhoda inštitútov sú ich KNIŽNICE 📚 a ich neodmysliteľná bilingválna ATMOŠKA. U nás v Bratislave, máme takýchto inštitútov hneď niekoľko - dole ich máš aj vypísané... Ak sa chceš dozvedieť, ako som hackol učenie sa jazyka prostredníctvom inštitútov, tak čítaj ďalej - píšem aj konkrétne rady ako na to...

( ☝ Je jedno odkadiaľ si, tento článok sa nevzťahuje len na Bratislavu ☝ )

Keď som ja začal pravidelne navštevovať knižnicu v Goetheo inštitúte tu v Bratislave, ani som netušil, ako dobre som spravil. NIKDY som sem nechodil na kurzy alebo niečo také, takže nebudem propagovať tento konkrétny inštitút, ale vzal som si ho ako príklad, pretože som si k nemu vybudoval špecifický vzťah 💘 .

Začal som chodiť do prvého ročníka bilingválneho štúdia a túžil som sa hneď prvý rok posunúť moju nemčinu o úroveň vyššie, ako bolo treba (aby som v druhom ročníku mal pokoj...) Kurzy v inštitúte ma nezaujímali, nechcel som platiť niekomu za to, čo sa dokážem naučiť aj sám. A tak sa stalo, že som tam začal chodiť 2 razy do týždňa, z toho vždy som si tam vypožičal nejaké DVD, CD, stolnú hru alebo knihu. A ako tak dnes rátam, za členské asi 5 euro som si napožičiaval celkovo za dobrých 500 eur !!! (samozrejme odhadujem, ale až tak nepreháňam 😁 )

Ja som osobne začal s "Leichte Lektüre". To sú knižky, ktoré sú písané danou úrovňou jazyka. Takže pre začiatočníkov ako šité 👌 . Mojou top knihou bol Faust na úrovni A2, čo je dosť sila. Perfektné Zusammenfassung v porovnaní s originálom 😄

Ďalej som pokračoval s časopisom "Deutsch perfect", v ktorom sú články vyznačené taktiež podľa jazykových úrovní. Navyše je k tomu balené aj CD, ktoré sa dá počúvať hocikde...

No a už potom som prešiel na odbornejšiu literatúru na témy "Ako prednášať" či ohľadom učenia sa jazykov - áno, aj také tam sú.

Ak k tomu pripočítame ďalšie vypožičané veci od spoločenských hier až po GoPročku z Knižnice vecí, tak sa mi to oplatilo ešte viac.

Máš starosť s vrátením kníh? Nemaj! Mnohé knihy a médiá celkovo sa dajú vypožičať aj online, takže keep calm. Dá sa to riešiť aj touto cestou...

Najúžasnejšia príhoda sa mi však stala v španielskom inštitúte, kde som sa prišiel zaregistrovať to knižnice, avšak knihovník (taký mladý chalan okolo 25-ky) nevedel ani po slovensky a dokonca ani po anglicky, takže všetko som musel vybavovať po španielsky 😱 😱 😱 Až teraz zistíte, ako dobrý ste z jazyka v skutočnosti.

Takže aj takéto indivíduá nájdete medzi knižničnými poličkami a najlepšie na tom je to, že konverzácia s nimi ťa nič nestojí. Je to ZADARMO!!!

A toto je to najlepšie, čo sa ti môže v knižnici inštitútu stať. Tu sa práve zoskupujú native speakri a polygloti (pevne verím, že vieš kto sú títo ľudia), ktorí ti sto-pro neodmietne rozhovor. Stačí sa len spýtať a vystúpiť z komfortnej zóny.

Takže tu je ten zoznam, ktorý som sľúbil. Máte to ako dom na kľúč s linkami a BONUSOM🔑

Ak sa učíš po nemecky(Goetheo Institut, Rakúsky inštitút), francúzsky(Francúzsky inštitút), taliansky(Taliansky kultúrny inštitút) alebo španielsky(Instituto Cervantes Bratislava) a si z Bratislavy, tak by som určite na tvojom mieste zvážil ich navštíviť. Najlepšie v dohľadnej dobe, veď vieme, ako to potom dopadá 😜

Aby ste nemuseli googliť, napísal som ti tu aj otvácacie časy, aby som ti to ešte viac uľahčil a mohol si tam skočiť možno ešte dnes😜:

Otváracie časy knižníc:

Goethe Institut - pracovný týždeň od 8 do 20tej, v sobotu od 8 do 13tej

Francúzsky inštitút - klikni sem

Španielsky inštitút - klikni sem, ak by to nemali na stránke, treba sa ísť poinformovať osobne...

Taliansky inštitút - klikni sem

P.S.: V budúcnosti budem písať viac článkov na túto tému, takže aj ťa zaujímajú čo najkonkrétnejšie rady ako sa efektívne učiť cudzí jazyk, vieš čo náš robiť. Sleduj tento blok aj naďalej 😁 + budem nesmierne rád, ak zanecháš comment na tento článok. Chcem vedieť, či bol pre teba užitočný.

Ďik 🙌 a prajem všetko dobré

Challenge FRAGESPAN

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď fragespan pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.