Vybuduj najprv seba – až potom veľký podnik

„Nehovor, že to nejde, radšej povedz, že to zatiaľ nevieš.“ — Tomáš Baťa

"Dúfam, že dnes už neexistuje nikto, kto by si myslel, že za úspechom našej firmy stoja topánky a tieto budovy. Za naším úspechom stojí odvaha našich československých ľudí, ktorí vybudovali túto firmu, " to sú slová Tomáša Baťu, o tom, v čom spočíva úspech firmy Baťa. Obava Tomáša Baťu, že by za úspechom jeho firmy videl niekto len výrobu samotnú sa bohužiaľ napĺňala tak v jeho dobe, ako aj dnes. Ešte stále pretrvávajú názory, založené na predsudku, že odkaz Tomáša Baťu a filozofia firmy Baťa bola platná iba vo svojej dobe a dnes už je neaplikovateľná.

Okrem iného, Baťa tiež ešte dodal: "Odkazujem systém." Otázkou dnes zostáva, aký presne je ten systém, o ktorom Baťa hovoril? Lojalita ľudí, motivácia, sebarozvoj a najmä self-timemanažment, work-life balance a vôbec hľadanie zmyslu života. Zdajú sa vám tieto témy aktuálne? Sú to presne témy, ktoré riešila firma Baťa v 30. rokoch 20. storočia. Dodnes existujú funkčné návody, ako jednotlivé témy posilňovať a postupne sa ich naučiť zvládať aj v osobnostnej rovine.

Firma Baťa nikdy nepredpokladala, že ľudia budú chodiť do práce s nadšením a s absolútnou oddanosťou. Už v tejto dobe vychádzal Baťa z vlastného prieskumu, ktorý tvrdil, že iba 15% všetkých pracovníkov vníma prácu ako svoju vlastnú sebarealizáciu. 80% percent ju vníma ako nevyhnutnú súčasť života a ako prostriedok, ako si cez zarobené peniaze plniť svoje sny a 5% prácu nenávidí. Je dôležité sa zaujímať o rozvoj práve tých 80% priemerných pracovníkov tak, aby nebrzdili aktívnych 15% a zároveň eliminovali negatívnych 5%, pretože tí sú schopní rozložiť firmu zvnútra. Je nutné preto nevzdať vlastný rozvoj a túžbu po raste, naučiť sa vnímať prekážky a pády ako výzvy a ako bežnú súčasť života, a zmeniť svoje myslenie a to firma Baťa dokázala. Firma Baťa dokázala meniť myslenie svojich ľudí a meniť ho de ​​facto celé generácie, a preto aj jedno z baťovských citátov je: "Nejde - neexistuje!"

Základom pochopenia celej baťovskej filozofie je, že každý musí byť ochotný začať u seba, pretože: "Od svojich ľudí nikdy nečakajte viac, ako ste ochotní priniesť vy sami." To je rada Tomáša Baťu, ktorou sa sám riadil a ktorú zdieľal aj so svojimi spolupracovníkmi vo firme Baťa.

A ako najlepšie? Aj na túto otázku je možné nájsť odpovede prostredníctvom našich seminárov BAŤA KNOW-HOW priamo pod vedením odborníčky na tému Baťa, Gabriely Culík-Končitíkovej, priamo z Nadace Tomáše Bati zo Zlína.

Autorka článku: Gabriela Culík-Končitíková - Nadace Tomáše Bati Zlín

Zdroj fotografií: Nadace Tomáše Bati Zlín a fotografie zhotovila: Martina Crlová

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Duševné zdravie a sebarozvoj je mojím životným štýlom. Verím, že zmena môže nastať najskôr v nás, a to najmä neustálym zlepšovaním sa a napredovaním – odomykaním ľudského potenciálu.

Chceš vedieť, keď Soňa Štefková pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
6.1.2019 22:13
FLOW
1.10.2018 09:26
Fenomén leadershipu