Steve Biddulph – Kniha o mužství

Pred pár dňami som dočítal veľmi zaujímavú a pre mňa aj inšpirujúcu knihu. Je to „Kniha o mužství“ od Steva Biddulpha. Na prvý pohľad nie veľmi zaujímavá kniha s nie veľmi pútavým názvom.

Keby som ju videl niekde vyloženú v obchode, s najväčšou pravdepodobnosťou by som si ju ani nekúpil.

Chvála bohu som ani nemusel. Vyhral som ju na vianočnom večierku, ktorý sme sami pre seba zorganizovali v rámci 14 mesačného výcviku systemických konštelácií, pod vedením Jana Bílého (sám na tom večierku nebol, ale patrí k autorom a lektorom, ktorým je mužská téma veľmi blízka).

Dokonca aj po tom, ako som tú knihu vyhral, myslel som si, že ide o nejaký brak, ktorý na ten večierok doniesol niekto skôr z recesie a aby bola zábava. (Aby ste rozumeli, tie darčeky mal každý účastník priniesť 3 a potom sa všelijako prapodivne presúvali medzi ľuďmi, až kým sa celá hra neskončila a každý mal 3 rôzne darčeky. Nebudem sa rozpisovať o tom, ako samotná hra prebieha. Možno sa budete mať možnosť niečoho podobného zúčastniť, tak nebudem prezrádzať pointu. Faktom je, že ja som tie darčeky pojal skôr humorne a možno aj preto som očakával, že to bude podobné s darčekmi, ktoré nakoniec získam.)

Aj preto som sa k nej dostal až teraz (dobrých 5 mesiacov po večierku). A aj napriek tomu, že neviem, kto ju na ten náš večierok priniesol, som mu (jej) za ňu veľmi vďačný.

A čo vlastne bolo na tejto knihe také inšpirujúce? Prečo som polku knihy preplakal a druhú polovicu sa presmial?

O rozvoj mužskej sily, alebo inak o zdravý mužský rozvoj, sa zaujímam (a dúfam, že aj prakticky uplatňujem) niekoľko rokov. Posledných pár rokov celkom intenzívne. No a rovnako, ako spústa ďalších chlapov, narážam na zdroje, ktoré sú síce veľmi inšpiratívne, ale na naše pomery dosť radikálne a len ťažko uplatniteľné (ako napr. Deidova kniha: „Cesta pravého muže„), alebo sú až príliš presiaknuté naivným ezoterizmom, ktorý je pre mňa v súvislosti s mužskou silou tak trocha zatuchnutý a celý mužský rozvoj zahaľuje do (ženskej) hmly. Teda vlastne ho ani veľmi nepodporuje. Skôr dáva mnohým mužom pocit, že „niečo“ (so sebou) robia a pritom len plieskajú rukou po hladine (ako sa hovorí).

Naproti tomu Steve Biddulph píše veľmi triezvym a zrozumiteľným jazykom a pritom veľmi hlboko vystihuje to, čo je v rozvoji muža dôležité. Bez zbytočných omáčok a príkras ide rovno k veci, ale to, ako sa dotýka hlbokých oblastí mužskej (mojej) duše, robí s veľkou láskavosťou a zároveň ľahkosťou. Jednoducho píše ako chlapík, ktorý už si čo to zažil, ktorý už si čímsi prešiel a ja z jeho slov môžem čerpať. A aj to sa deje veľmi prirodzene.

Takže pokiaľ aj ty si na ceste k svojmu plnému mužskému (aj ľudskému) potenciálu (a túto knihu si ešte nečítal), vrelo ti ju odporúčam. Verím, že ťa zasiahne a inšpiruje rovnako ako mňa.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Juraj Karlík2 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.