Má Maroko čo ponúknuť?

Čo stihnúť za pár dní a ako si ho poriadne užiť

Keď som uvidel letenky na Facebooku v skupine Letenky za babku za 19€ do Severnej Afriky, tak som nemohol tomu uveriť. Hovorím si. Idem, nejdem? Dostal by som sa do Afriky niekedy za takú cenu? Napísal som bratovi a kúpili sme ihneď tieto superlacné letenky. Leteli sme koncom mája. Ideálne obdobie na trip do Maroka. V období, keď táto oblasť ešte nie je prehustená turistami. Riskli sme to a išli sme aj napriek Ramadánu, ktorý moslimovia dodržiavajú.

ODKIAĽ LETIEŤ?

Do Maroka sa pohodlne dostaneš z Viedne, z Budapešti ale aj z Bratislavy. Podľa toho, kde bývaš bližšie.

My sme leteli koncom mája z Viedne. Vôbec sme neprestupovali. Let trval cca 4 hodinky leteckou spoločnosťou Laudamotion. Skoro ráno sme prileteli do Maroka.

Hneď po prílete si určite priprav pas aj s papierikom, kde od Teba vyžadujú kde budeš ubytovaný, odkiaľ letíš a za akým účelom si prišiel.

PRENÁJOM AUTA?

Prenájom auta určite zváž. Zíde sa ti pri spoznávaní Maroka a služby za auto nie sú vôbec drahé. Komplet prenájom cez spoločnosť Avis stál okolo 50€. Cena samozrejme záleží od toho, na aké auto si potrpíš. My sme si vybrali jednoduché autíčko, nie sme naroční na autá.

...domáci Maročania zmestia do auta naozaj všetko...

1.DEŇ MARAKEŠ - ČERVENÁ PERLA MAROKA

Zobrali sme auto a vyrazili sme do Marakešu. Odporúčam ale jazdiť po Marakeši skúseným vodičom, pretože na to, čo tam zažijete, budete spomínať veľmi dlho . Premávka tu takmer vôbec neexistuje.

Domáci jazdia na autách a motorkách ako chcú. Každý po tebe trúbi a smerovku, plnú čiaru a semafory nepoznajú. To musíš zažiť na vlastnej koži... Takže pri jazdení si určite dávaj pozor. My by sme už boli asi 5krát ťuknutí,keby sme sa s našim autom neuhýbali.

Marakeš, druhé najväčšie mesto Maroka, je nazývané aj červenou perlou. Prečo? Všade domy z červených tehál, staré okná, trhoviská, ale aj chaos. Hľadáš orient? Ak sa ocitneš v Marakeši, si na správnom mieste. Toto mesto obklopujú aj známe hory Atlasu.

...večerný marocký futbal, v pozadí legendárne pohoria Atlasu...

1. Určite nevynechaj známe námestie Jamma el -Fna

Prečo? Trh, ktorý sa riadi vlastným životom a vlastnými pravidlami. Ak vieš angličtinu, môžeš veselo zjednávať ceny, aké tebe vyhovujú. Určite ochutnaj pomarančový džús - pol litra čerstvého pomarančového džúsu ťa stojí necelé euro. A naozaj to stojí za to. Skvelá chuť. Vôňa jedál je takmer všade. Väčšina stánkov je zaplnená jedlom s vôňou užasných korenín, pri ktorých sa určite zastavíš. Vyber si práve ten stánok, kde je najviac domácich Maročanov. Vtedy vieš, že tam robia naozaj dobré jedlo. Tradičné marocké jedlo Tajin na milión spôsobov môžeš ochutnať aj Ty.

...olivy, kuracie mäso, dusená mrkva a sladké bataty s rôznymi koreninami ...

Dnes slávne námestie Jamma el-Fna s trhmi, kedysi popravisko. Najlepší výhľad na celé námestie je z kaviarne Le grand balcon du café glacier.

2. Mešita Koutoubia, orientačný bod Marakešu

Dovnútra sa žiaľ nedostaneš, prístup majú iba moslimovia. Vysoká 77 metrov, viditeľná zo vzdialenosti až 29km. Táto mešita je najväčšou mešitou v meste a najvyššou stavbou v meste Marakeš. Žiadna iná stavba nemôže byť vyššia ako jej minaret. Nachádza sa 5 minút pešo od námestia Jamma el-Fna.

3. Souk (trh) a staré mesto

Trh sa nachádza v starom meste - Medine. Nachádza sa tu veľmi veľa obchodov, kde obchodníci predávajú snáď všetko od výmyslu sveta, Ak ťa bude obchodník pozývať na čaj, prijmi ho. Aj týmto spôsobom chce predať svoj tovar. Skvelý marocký mätový čaj, ktorý volajú aj Berberská whiskey, si určite zamiluješ! A ak si chceš aj niečo kúpiť, určite nenaleť na ich dosť vysoké ceny. Zjednávaj na takú cenu, aká tebe vyhovuje. V starom meste sa aj veľmi ľahko stratíš. Všade sa nachádzajú malé úzke uličky, ktoré sú veľmi podobné. Áno, zlyhala nám aj navigácia...

...staré mesto a trhy ukryté pred horúcim ostrým Slnkom....

...marocký mätový čaj , veľmi silný, no po pridaní cukru úžasný...

4. Jardin Majorelle - botanická záhrada

Príjemnú zmenu rušného centra mesta ti ponúkne táto botanická záhrada s množstvom druhom rastlín. Skvelé miesto na ochranu pred horúčavami. Ak máš do 25 rokov zaplatíš 4€, ak viac, 6€. Si milovník rastlín a kaktusov? Určite sem zavítaj!

2.DEŇ VODOPÁDY OUZOUD

Miluješ vodopády tak ako aj ja? Vodopády Ouzoud sú označované ako najkrajšie a najväčšie v Maroku. Majú výšku 110 metrov. Dostaneš sa tam z Marakešu za dve a pol hodinky autom. Ak ti bude moc horúco, tak sa tu môžeš aj okúpať. Na tieto vodopády vedie pekná cesta, odkiaľ môžeš vidieť vodopády z rôznych strán.

Vodopády v celej svojej kráse. Ak si odvážny, môžeš si tu aj zaplávať a dostať sa až za tento vodopád. Mne sa to podarilo, no bola to riadna fuška, silný prúd robí svoje.

Za pár eur ťa tento milý človek zoberie svojou "loďkou" až k vodopádom, kde môžeš skočiť a zaplávať si. Bol to super zážitok!

Môžem ťa ubezpečiť, že naživo sú tieto vodopády o 300 percent krajšie a mohutnejšie. To proste musíš vidieť.

Vodopády Ouzoud fotené z inej strany. Wou!

Ak sa dostaneš hore nad vodopády, naskytne sa ti takýto pekný pohľad na okolie vodopádov.

Vedel si o tom, že pri vodopádoch môžeš stretnúť aj tieto šikovné opice makaky? Podarilo sa mi mať jednu opičku na sebe a poviem ti, je to riadny zážitok. Milujú arašidy, neznášajú čokoládu. Vedia byť dosť zúrivé a môžu na teba zaútočiť, ak by si im ponúkol čokoládu. Vedia, že ju nemôžu jesť.

Táto momentka sa teda fotografovi riadne podarila. Inak, tá opica nie je veľmi ľahká.

Milujú arašidy, neznášajú čokoládu. Keď sa jej trošku viac dotkneš, začne útočiť.

3.DEŇ NAJMALEBNEJŠIE MESTO V MAROKU - ESSAOUIRA

Do tohto mestečka, ktoré sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu, sme cestovali opäť z Marakešu a dostali sme sa sem pokojným tempom do 3 hodín.

Essaouira nepatrí medzi najnavštevovanejšie mestá v Maroku, no napriek tomu sem chodí veľa turistov. Prímorská atmosféra, hradby, modré loďky, biele domy, malé uličky, ale aj staré mesto, ktoré ťa určite uchváti. Nehovorím teraz o žiadnom luxuse. Hovorím skôr o tzv. stredovekých trhoch, kde ľudia predávajú snáď všetko od výmyslu sveta, či už sú to sliepky, koreniny,ovocie,zelenina, čaje, argánové oleje alebo marocké cukrovinky. Nechaj sa presvedčiť sám týmito fotkami.

Blízko Atlantického oceánu nájdeš tento pekný prístav s modrými loďkami s veľkým množstvom čajok.

Pri prístave nájdeš aj rybí trh,kde to riadne cítiť všetkými druhmi rýb.

Atlantický oceán bol koncom mája ešte dosť studený, no pri teplotách nad 30 stupňov to bolo príjemné osvieženie.

SEVERNÁ AFRIKA TI MÁ ČO PONÚKNUŤ = STAČÍ MAŤ LEN ODVAHU A PRÍSŤ SEM.

Toľko z môjho trojdňového tripu v Maroku. Maroko je bezpečné, nemáš sa čoho báť. Ak sem plánuješ ísť počas Ramadánu, nenechaj sa odradiť. Je tu ešte krajšia atmosféra ako bez neho. Ľudia sa po západe Slnka radujú,tancujú a veľa jedia. Niekedy je menej viac. Preto aj keď som tu bol iba tri dni, zažil som tu toho dosť a nabral veľa skúseností. Totiž cestovanie na vlastnú päsť ťa poháňa vpred. Sám si všetko vybavíš, kúpiš, naplánuješ. A to na tom cestovaní tak milujem. Vyberiem si,kam chcem ísť, do akého hotela, nájdem lacné letenky a hor sa do sveta za spoznávaním. Užívať si svoj život a spoznávať nové miesta. Tým sa riadim ja. A čím sa riadiš v živote Ty?

Verím, že si si niečo z môjho článku odniesol a prajem ti, aby si si užíval svoj život a spoznával krajiny, kým môžeš. A ver tomu, že peniaze nie sú problém. Stačí k tomu odvaha.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
Milujem cestovanie a spoznávanie nových krajín, kultúr a ľudí. Ako si na tom Ty? Užívaš si svoj život alebo len sedíš na gauči? Verím, že ťa moje blogy privedú k cestovaniu, ktoré milujem.

Chceš vedieť, keď filip_travel pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.