Môj život v Kapskom meste

Alebo ako mi trvalo 3 mesiace, kým som sa odhodlala výjsť sama von.

Išla som tam s neistými pocitmi, kedže som o ňom nič nevedela. Predsa len, nie je to typické miesto pre dovolenky, aspoň pre nás Slovákov nie. Nemci, Dáni, Holandania a Briti by to tam však najradšej ovládli:) Mala som z toho zmiešané pocity a google ma akurát vystrašil. Kapské mesto sa nachádza v Juhoafrickej republike, ktorá je jednou z krajín s najvyšším ratingom kriminality. Ja som si predstavovala takú typickú Afriku, Afričanov a možno chudobu. Zostala som naozaj prekvapená. Precestovala som už 32 krajín a nespočetné množstvo miest, ale Kapské mesto je podľa mňa najkrajšie miesto, aké som kedy navštívila. Okolo celého mesta sú hory. Najznámejšia je Stolová hora, kde sa dá dostať túrou alebo lanovkou. Ak máte chuť ísť na pláž, neviete si ani vybrať, pretože ich tam je nespočetné množstvo, všetky sú prekrásne. Jediná nevýhoda je studená voda v oceánoch, pri ktorej mi až zmodrali nohy a kŕče som mala až v lýtkach:) Samozrejme, ľudia sa tam kúpu jedna radosť, ale podľa mňa sú všetci otužilci a sú už na to zvyknutí:) Centrum mesta je nádherné, historické, krásne budovy a práve preto je Cape Town populárne miesto na natáčanie amerických filmov. Tento rok sa tam natáčal aj nový Tomb Rider. Ľudia sú tu šťastní, aj ked často prežívajú od výplaty k výplate. Čo sa mi veľmi páči je, že tu majú 80 % produktov vyrobených v JAR. Či už oblečenie, potraviny, skoro všetko je domáce. Aj mať vlastnú značku tu nie je také ťažké. Stačí byť kreatívny a kamenný obchod môže byť nahradený marketmi, ktorých je tu niekoľko a slúžia práve pre africké značky a ich rozvoj. Na uliciach som sa nabíjala energiou z ľudí, ktorí sú tu navzájom veľmi milí, prihovoria sa a ked sa im niečo páči, tak to pochvália, posrandujú. Berú život s nadhľadom:) Obyvatelia tu dokonca chodia po uliciach bosí. Sú proste takí free, hipisáci, ktorí surfujú, pretože Kapské mesto je surferský raj. Rozpráva sa tu angličtinou a afrikánčinou. Každý sa ťa pred začiatkom konverzácie spýta, či : english or afrikaans? a už začnú konverzovať v danom jazyku. Afrikánci (komunita, ktorá rozpráva afrikánsky) sú zaujímaví tým, že sa bozkávajú pri zvítaní na pery:D To mi prišlo úplne mimo, ked mi dal priateľov ocko a mamka pusu na ústa:D Pre nich je to úplne normálne a vôbec sa nad tým nezamýšľajú. Ostatní sa iba objímajú. Ich najväčšia forma zábavy je tzv. braai, ktoré je niečo ako grilovačka, kde sa stretne milión ľudí a opekajú rôzne druhy mäsa a hlavne boerwors, čo je ich klobása, špeciálny cesnakový chlieb a zapečený sendviče s paradajkou, cibuľou a syrom.

Ak mám prejsť na negatívnu stránku, tak je to už spomínaná kriminalita. Trvalo mi tri mesiace, kým som vyšla sama z domu. Počúvajúc všetky tie príbehy o vraždách, znásilneniach a krádežiach sa naozaj necítite ani vyjsť na ulicu. Musím sa priznať, že som bola vystrašená na smrť. Mobil som si skrývala do topánky alebo podprsenky, nikdy som nenosila karty a hotovosť iba toľko, koľko potrebujem. Dvere na autách musia byť stále zamknuté a okná iba pootvorené, pretože počas státia na semaforoch sa stávajú terčom všetkých výtržníkov. Po 6. hodine večer som nevychádzala von, aby som zbytočne nepokúšala osud. Vysoká kriminalita je následkom Apartheidu, ktorý bol pred vyše 20 rokmi. Ked to už mám tak povedať: belosi vysťahovali všetkých černochov, zobrali im majetok, nemali žiadne práva, ostali bez jedinej koruny a večer sa prechádzať mohli iba s priepustkou od polície. Verejné toalety, zastávky autobusov, reštaurácie boli rozdelené na belochov a černochov. Vykúpil ich až Nelson Mandela a všetko sa zmenilo. Momentálne je to opačne a je tam rasizmus hlavne ku bielym. Pre mňa ako belošku a cudzinku bolo skoro nemožné dostať víza a je možné, že by som tam nikdy žiť natrvalo nemohla. Každá firma najíma zamestnancov podľa stanovených kvót, takže černosi musia vždy prevažovať nad belochmi, aj ked má biely vyššie vzdelanie, neprijmú ho a zoberú niekoho so z ákladnou školou iba kvôli farbe pleti. V krajine nikto nič nerobí s korupciou, preto je tam problém s políciou a v núdzi vam často ani nepomôžu.

Samozrejme som sa po čase naučila byť ostražitá. Musím však povedať, že za rok a pol som nemala ani jeden nepríjemný zážitok. Treba vedieť kam chodiť a ktorým miestam sa vyhýbať. Tak ako na Slovensku vieme, že Lunik 9 nie je celkom bezpečný, nechodíme tam na prechádzky. Takže sú časti, ktoré sú nebezpečné a tie, ktoré nie. Za ten čas som sa naučila využívať hromadnú dopravu, ich maxi taxíky, ktoré používa iba najnižšia vrstva, chodiť pešo po okolí a nebáť sa. Cítila som sa oslobodená od všetkého toho strachu, ktorý som mala na začiatku, a ktorý mi bránil spoznávať toto nádherné miesto naplno. Ak by som Vám mala dať radu, nepočúvajte názory ľudí, ktorí tam nikdy neboli a všetky tie správy na internete. Kriminalita je už všade, takže ak nás niekdo okradne, asi to tak malo byť a je jedno, kde na svete sa to stane. Kapské mesto je určite prekrásne a z vlastnej skúsenosti ho určite odporúčam, pretože je to RAJ na zemi! Letenky stoja od 500 eur a viete si nájsť aj dobré ceny ubytovania. Nezabudnite si však predtým vybaviť víza!:)

Medzi top veci, ktoré treba navštíviť je spomínaná Stolová hora, Lions head túra s prekrásnym výhľadom, Simons Town - mesto, kde žijú tučniaky na pláži, Hout Bay a ich Hout Bay market, ktorý je nezameniteľný jeho atmosférou, Camps bay a Llandudno beach, surfovanie v Muizenbergu a Bo Kaap - časť plná farebných domčekov a bohatá kultúra ich obyvateľov. Ak ste to dočítali do konca, ste super, dakujem:) Ak by ste mali nejaké otázky, stačí mi napísať email na [email protected] :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
15
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Lenka Brišiaková pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.