Je proteínový nápoj zázrak?

Ako funguje proteín ?... Potrebujeme teda proteínový nápoj ?.... Viac sa dočítaš v článku

Je proteínový nápoj zázrak?

Aby sme vedeli jednoznačne povedať či potrebujeme proteínový nápoj pri fyzickej námahe musíme si vysvetliť, ako proteín funguje.Všetci vieme, že na rast svalov potrebujeme bielkoviny, ale je toto jediná forma ako ich jednoducho získať?

Ako funguje proteín?

Proteínový nápoj je ľahko spracovateľná forma bielkovín.Bielkoviny sú makroživiny ktoré sa skladajú z aminokyselín ktoré pomáhajú pri regenerácií a raste svalovej hmoty.Človek potrebuje 20 druhov aminokyselín, z toho si nedokáže vyprodukovať 9 ktoré musíme dodať stravou alebo formou suplementov.

Potrebujeme teda proteínový nápoj?

Jednoduchá odpoveď...Nie.Zjednoduší nám to príjem bielkovín?...Áno.Existuje veľa spôsobov ako príjmať veľké možstvo bielkovín(tvarohy, mäso, strukoviny,orechy).Proteínový nápoj by sme nemali používať ako náhradu stravy ale ako doplnok stravy, jednoduchý príjem bielkovín po cvičení alebo počas dňa.

Môžem si dať proteínový nápoj aj keď som dnes necvičil/a?

Jednoznačne áno!Bielkoviny sú potrebné na zdravé fungovanie organizmu.Svaly sa regenerujú aj dlhšiu dobu potom čo sme ich zaťažili.Netreba sa báť proteínu a pripisovať mu účinky naberania hmotnosti.Je síce pravda, že v proteíne sú tiež nejaké tie kalórie a keď ich nespáliš tiež môžeš pribrať, ale to je pri všetkom... Predsa každá bielkovina prichádza s kalóriou.

Koľko bielkovín by som mal/a prijať za deň? Všetko záleží od hmotnosti, pestrosti stravy a fyzickej aktivity.Vedci odporúčajú pri zvýšenej aktivite maximálne 2,2g bielkovín na 1kg hmotnosti.Čím viac bielkovín dokážeš prijať pomocou stravy tým lepšie.Proteínový nápoj by mal byť iba pomocníkom pre dosiahnutie tohto cieľa.

Môžem piť proteín aj ked som žena a chcem schudnúť?

Pri každom náraste svalstva dochádza k ubýtku na tuku.Nemusíš sa báť ,že z bielkovín budete mať obrovské svaly.Tie budeš mať ak tvoje svaly bude obalovať tuk a nebudeš ho spalovať iba naberať. Čo by sa pri vyváženej strave nemalo stať.(O tejto téme plánujeme zvlášť článok)

Kedy je najlepšie si namiešať proteín?

Záleží od toho či sa dnes chystáš cvičiť alebo nie.Keď si si doprial/a deň volna stačí aby si si proteín nedal/a hneď po alebo pred jedlom lebo sa môže stať, že sa budeš cítiť ťažko a prejedený. Keď sa dnes chystáš cvičiť stačí dodržať 2 pravidlá pre najlepšie výsledky.Buď si dáš jedlo bohaté na biekoviny pred tréningom z ktorého budeš čerpať bielkoviny dlhšiu dobu a nemusíš sa naháňať s proteínom po tréningu.Druhá možnosť je neprikladať dôraz na stravu pred tréningom a doplniť bielkoviny hneď po docvičení, najlepšie maximálne 30 minút po ukončení tréningu.

Je jedno s čím si zamiešam proteín?

Ak je tvoj cieľ nabrať či už svaly alebo celkovo hmostnosť odporúčam piť proteín s mliekom a zamixovať do neho aj nejaké sacharidy(banán, ovsené vločky…)Ak práve naopak chceš schudnúť a príjmať čo najmenej kalórií odporúčam piť proteín s rastlinným mliekom alebo vodou.

Dúfam ,že som Vám aspoň trošku pomohla pochopiť základy o proteíne.V ďalších článkoch sa dočítate ešte viac a rozobereme viac tém do podrobna.Pokiaľ by ste mali nejaké ďalšie otázky pokojne mi ich napíšte do komentárov a ja Vám rada odpoviem.

A hlavne naďalej na sebe makajte a zlepšujte sa!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Gym Freak pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.