Neznesiteľná ľahkosť bytia

A stála tam pred zrkadlom nahá ako v Kunderovom románe ...

Nikto mojim pocitom nemôže rozumieť, iba ten, čo tancoval s démonmi. A preto budem na začiatok citovať literárneho génia, ktorý sa zubami nechtami pokúšal dotknúť mojej duše. Tam kde sa démoni zvýjali v rytmoch, on určoval tempo tónov. Muselo to dať odvahu prebrodiť sa toľkou temnotou. Snáď to ponúklo zmysel. Nám obom. Pokiaľ v týchto slovách nájdeš jeho pôvodcu, som viac ako poctený tým, že píšem pár viet, ktoré sa dostali aj k osvieteným ľuďom. Ak nevieš kto dokázal najťažšie odpovede na otázky, ktoré sa zo strachu pred sebou samým bojíš aj položiť, podať simplicitne ... horíš vo svojom vlastnom ohni a pomaly sa meníš na ten biblicky dokonale opísaný prach. A ja sa len pozerám. S úsmevom na tvári. Preto použiť jeho slová zo mňa robí otroka, avšak dobrovoľne spínajúceho ruky spútané zmijami.

"Skúsenosť nemá žiadnu etickú hodnotu. Je to iba termín, prostredníctvom ktorého ľudia označujú svoje chyby. Moralisti ju z pravidla považujú za akési varovanie a prisudzujú jej istú etickú dôležitosť pri utváraní osobnosti. Vychvaľovali ju ako niečo, čo nás naučilo kadiaľ vykročiť a ukázalo nám, čoho sa máme vyvarovať. V skúsenosti však však netkvie žiadna hybná sila. Je rovnako málo aktívnym prejavom ľudstva, ako svedomie samé. Ukazuje iba to, že naša budúcnosť bude rovnaká ako minulosť a že hriech, ktorý sme raz spáchali s odporom, zopakujeme mnohokrát a s chuťou."

Vinný vo všetkých bodoch nesmiernej trefnosti. Tieto slová sa mi stále dookola premietali v hlave keď som ležal na jej nahých prsiach a myseľ sa mi vracala do momentu, keď som jej oči nemohol viac nechať trýzniť moju dušu a pobozkal som ju. Do toho momentu predtým, ako ma morálna zhýralosť zožierala po malých kúskoch a slová "nerob to" mi v hlave vydláždili vlastné miesto. Moja zásadovosť sa rúcala ako domček z karát a ja, odporca všetkej nemorálnosti som do toho temna skočil obomaha nohami dopredu. Presne táto skúsenosť, skúsenosť všetkých tých filozofov, ktorí nám ukázali podstatu nášho bytia, presne tá ma mala po tomto momente otočiť na päte a prinútiť ma k behu. Lenže žiadna taká skúsenosť neexistuje. Existuje len tá, géniom v horných riadkoch opísaná skúsenosť, ktorá ťa núti vrátiť sa tam, spraviť ten istý bordel v živote aj ostatným a ešte sa pritom usmievať. Myslel som si, že po tom ako som ju pobozkal pochopím, že som spravil strašnú, morálne neprípustnú chybu a už sa v jej blízkosti ani neobjavím. A napriek tomu, ležim tu, v jej byte, na jej prsiach a viem, dúfam, že to nie je posledný krát. Aj keď v rebríčku správnosti sme práve klesli na posledné miesta. Bill Cosby si však ohrieva svoj trón. Morálnosť je úžasná vec, veľmi cenená. Do momentu, kým ti nebráni pokušeniu. V tom momente začneš hľadať všetky "ale" ktoré by ťa po etickej stránke ospravedlnili. Nič také však nie je. Musíš si to vyžrať do posledného kúsku tacos, aj keď sa ti žalúdok obracia hore nohami.

Jej prítomnosť ma robila menej cynickým a to samo o sebe poukazovalo na jej rolu v mojom bytí. Dokázali sme na sebe ležať v úplnom tichu a keď sa to ticho prerušilo, boli to presne tie slová, ktoré ho prerušiť mali. Nájsť to správne ticho trvá roky. Je ťažké sa ho vzávať.

Naopak, sex je umenie. Nájdete v ňom kúsok seba. Teda, niekto iný vám ho pomôže nájsť. A ten kto to dokáže, toho si nemôžete nechať zmiznúť. Ak o vás vie niekto viac ako vy samy, držťe sa ho. A sex s ňou bol ako prehliadka osobností, ktoré som v sebe nikdy nepoznal.

Nemusíte vedieť detaily. Stačí ak viete, že ona práve teraz vedľa niekoho leží a ja tiež ležím vedľa ženského tela. A obaja sa k tým svojim telám vraciame denne, pokiaľ sa teda v momentoch nevraciame jeden k druhému.

Nikdy nevieme ako to pomenovať. Je to príťažlivosť, chémia, možno láska? Každého to raz dostihne. Možno na minútu, hodinu, deň, mesiac ... celý život ak sa to dá nazvať šťastím. Nenechajte sa oklamať skúsenosťou a morálkou. Olúpiť sa o jediný oheň, ktorý v našich biednych životoch máme, to, až to by bolo pokrytectvo. A starý bradatý génius mal opäť raz pravdu.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Analógový chlap v digitálnej dobe. Videl som už dostatok šialenstva na to, aby som ho vedel identifikovať.

Chceš vedieť, keď lando.calrisian pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
30.7.2022 22:08
anonym-US
9.7.2020 20:25
AGONY
14.3.2020 20:53
Tony ... I.part