Influencerské hviezdy: prečo riešia zľavy na oblečenie?

Priatelia, ozaj ma zo dňa na deň viac a viac udivuje, na čo míňajú energiu naše influencerské hviezdy. A aj keď toto slovo nemám rád, tentokrát ho použijem.

Pred pár dňami ma zarazila tá malá - veľká vojna proti zľave reťazca, ktorý sa v tom ocitol, podľa mňa, nevinne. Niekto riešil, aké strašne zlé je dať ľuďom zľavu, pretože to škodí planéte... Celý jeden deň som sledoval, akú veľkú lavínu názorov to spustilo. A po skúmaní som zistil, že poukazujeme na veci hlavne, ak nám to zapadá do konceptu. Teda hlavne našim influencerom.

Ja som človek, ktorý podporuje všetko, čo má zmysel. No nemám pocit, že v tejto dobe je správne tlačiť na ľudí ešte aj v tom, aby okamžite zredukovali celý svoj šatník iba na to, čo je eko. A tu som sa zamyslel, či v tomto prípade nejde skôr o ich ego namiesto eka... Ja osobne si myslím, že nie je zlé ani to eko. Samozrejme, pokiaľ je prezentované s dostatočnou mierou sebareflexie. Nechcem sa postaviť ani na jednu stranu, no musíme si priznať, že na svete máme cez sedem miliárd ľudí, a nie každý sa s touto propagandou stotožní. Čo je však v konečnom dôsledku tiež v poriadku.

Napríklad ja osobne si kupujem veci na základe prvého dojmu. Áno, musím priznať, mám rád drahšie značky. Ale je to najmä preto, že sa snažím prikladať dôraz kvalite a dizajnu a spolieham sa na to, že tá daná značka, ktorú si vyberám, kladie dôraz aj na planétu. Ale je pravdou, že ani ja, ani nikto z nás nestojí za pásom a nie je tu od toho, aby kontroloval kvalitu či podmienky, za akých je daný produkt vyrábaný. Ďalšia vec, nad ktorou sa zamýšľam, je, že o eko nám kážu tí, ktorých kúsky v šatníkoch presahujú častokrát tisícky eur. Čo je, samozrejme, tiež úplne v poriadku, ale nie je to divné? Ty nohy vlož do sena, ale tie moje nech sú v gučine, lebo veď stačí, že na to poukazujem. Trochu naopak, nie?

Ja vám však poviem, prečo to tak je. V živote totiž dospeli do bodu, kedy tie ich gučiny už nikoho príliš neberú... Tak im napadlo, že sa chcú opičiť po vzore USA. Tam je tiež dosť trendy byť eko-bio-raw. Len škoda, že ten mekáč zatiaľ frčí stále najviac... Tiež nevadí. Každopádne, rád by som poukázal na to, že nie sme ovce. Teda aspoň ja nie a dúfam, že mnohí sú na tom podobne. Nemyslím, že v tejto dobe plnej informácií by musel niekto kázať, čo je správne pre planétu. Usudzujem, že máme dostatok inteligencie na to, aby sme sa dokázali rozhodnúť a uvedomiť si, čo tej našej planéte ozaj škodí, a poviem vám, že tá najväčšia škoda pre našu planétu určite nie je a nebude žiadna päťdesiatpercentná zľava akéhokoľvek výrobcu oblečenia. To našu planétu viac nepoškodí. Raz sa to už vyrobilo, mení sa len cena... Dopad na planétu ostáva nezmenený. Jediné, čo badám, je miera zakomplexovanosti istých aktérov.

Ďalšia vec, ktorá sa riešila, bol dopad na ľudí, ktorí vo fabrikách pracujú. Padol názor, že u značkového oblečenia ide o jeden veľký problém, lebo šitím značkových vecí zamestnanci trpia a sú nespokojní so mzdou či podmienkami. Fakt? Určite iba tam? Určite sú všetci zamestnanci v iných fabrikách spokojní?

Nad touto témou sa častokrát zamýšľam. Samozrejme, dnes je v trende vyjadrovať sa ku všetkému. Ale príde mi to zvláštne... Je to ako keď sa bavíte s niekým, kto vás chce presvedčiť, že tá jeho bio krava už pri narodení skandovala za to, že jej úlohou je skončiť na tanieri ako bio steak. Virtuálny svet je fajn, ale skúsme tento priestor využívať na veci, ktoré ľuďom prinášajú dobrý pocit. Tých negatívnych vecí a vojen, kde ide len o ego, je akosi priveľa.

Držte sa, priatelia, veľa dobrých vecí nech sa deje každému z nás!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
10
Poslať správu
Radoslav Korpa (25) je mladý slovenský autor, ktorý sa po rokoch aktívneho športu našiel práve v písaní, ktorému sa venuje už tretí rok. Titul Mólo našich životov predstavuje jeho debut a svojim čitateľom v ňom zdelil hneď niekoľko nádherných myšlienok. Svojím prvým románom sa rozhodol motivovať nežnú časť pohlavia, aby v sebe našla silu bojovať s problémami, ktoré sa nevyhýbajú žiadnej žene. Verí však, že kniha vďaka hlavnej mužskej postave zaujme i mužov a pomôže im nazrieť do duší svojich polovičiek.

Chceš vedieť, keď korparadoslav pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.