31.5.2021 15:30

Nie je jedno, na akom matraci spíte

Spánok tvorí asi 1/3 ľúdského života, avšak veľa ľudí nevie, ako správne "spať". A to môže byť niekedy problém.

Tak dôležitá a zároveň veľmi podceňovaná téma - matrace. Priemerný človek spí denne 6-8 hodín, niektorí ľudia viac, niektorí naopak menej. To však nemení nič na fakte, že spánok je dôležitým aspektom každého z nás a málo ľudí si potrpí na výbere správneho matracu. S týmto nevhodným výberom sa neskôr spájajú aj rôzne zdravotné komplikácie ako bolesť hlavy, bolesť chrbta, nespavosť a mnoho ďalších.

To je jedno, vyspím sa na hocičom

Tento termín už počul takmer každý z nás a tak úplne jedno to nie je. Prečo? Dôvodov je niekoľko, pričom univerzálnou odpoveďou je - Každý sme iný. Pretože sme každý iný, potrebujeme aj rozličné typy matrací. Uveďme príklad, 100 kilový muž v strednom veku potrebuje inú tvrdosť matracu, ako 16 ročná tíneďžerka alebo malé dieťa a zase naopak. Z tohto dôvodu musíme myslieť pri výbere na tvrdosť, nosnosť, materiál a v neposlednom rade na samotnú cenu. Všetky tieto parametre musíme brať do úvahy, tak aby sme si vybrali matrac, ktorý bude pre nás komfortný a nebudeme sa po prebudení cítiť horšie, ako večer pred tým.

Tvrdosť a nosnosť matraca

Tvrdosť a nosnosť matraca je jedným z kľúčových faktorov pri výbere. Rozhoduje nielen o tom, ako dobre a pohodlne sa vám bude ležať, ale tiež o tom, aký zdravý spánok budete mať. Pretože telo potrebuje mať oporu a dostatočne tvrdý/mäkký povrch, z ktorého sa prenesie do dimenzie snov. Špecificky poznáme 4 stupne tvrdosti od 1 do 4, pričom 1 je najmäkší a 4 najtvrdší.

Matrace s tvrdosťou 1 – do 70 kg – matrac je dostatočne mäkký na to, aby sa vášmu telu vytvaroval a nepreliačil sa. Ľahší ľudia, predovšetkým ženy, sa na ňom vyspia pohodlne, pretože nepôsobia takou silou, aby sa dostali do neprirodzenej polohy, starších ľudí od neho nebolia kĺby a kosti. Ľudia, ktorí majú viac ako 70 kg by sa mali pozrieť po tvrdšej alternative, pretože by sa pod nimi matrac príliš prehýbala.

Matrace s tvrdosťou 2 – do 90 kg – pomerne univerzálna kategória s veľkým výberom, keďže takýto druh matraca sa hodí pre veľkú časť populácie. Matrac je vhodný pre spanie na boku alebo na bruchu a striedanie polôh.

Matrace s tvrdosťou 3 – do 120 kg – matrace poskytujúce telu dostatočnú oporu. V tejto triede tuhosti už nedochádza k výraznejšiemu prehýbaniu, telo tak má solídnu oporu. Sú vhodné pre ťažšie osoby, hlavne mužov či pre deti, ktorých telo sa stále vyvíja. Matrac nedá ich telu priestor, aby sa mohlo deformovať a je perfektný pre rôzne spánkové polohy.

Matrace s tvrdosťou 4 – do 150 kg – nepohodlné, ale napriek tomu užitočné matrace. Pri tejto tuhosti je prispôsobenie sa telu minimálne. Hodia sa aj pre osoby s nadváhou alebo pre dlhodobo chorých, ktorým by mäkký matrac nebol pohodlný. Je vhodný predovšetkým pre ležanie na chrbte, prípadne na bruchu.

Matrac s tvrdosťou 5 – ľudia so zdravotnými problémami alebo výraznou nadváhou, pre bežných užívateľov nie sú vhodné. Ide o špeciálnu kategóriu matracov.

Celý návod, ako si správne vybrať nový matrac nájdete na https://necenzurovane.sk/matrace/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Márioo pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.