Dánsko a Švédsko za 2 dni?

Ak by ste mi pred rokom povedali, že skončím v severných krajinách s dvoma Turkami a so svojou „dzivou" kamarátkou, asi by som sa nad tým len pousmiala...

Nespútané, šialené a odvážne. Presne to sú tie správne slová, ktoré nás vystihujú. Predstavte si, v pondelok sa rozhodnete, že idete do Dánska a v stredu už sedíte v lietadle. Takéto neplánované momenty boli u nás bežné. Milovala som to. Milovala som lietanie v oblakoch, milovala som našu divokosť, milovala som náš čas strávený spoločne. Jednoducho ona našla mňa a ja zas ju. Spoločne sme mali možnosť vytvárať si tie najlepšie „random tripy."

Na tomto výlete sme však neboli samé. Našu spoločnosť dopĺňali dvaja kamaráti z Turecka. Ak by ste mi pred rokom povedali, že skončím v severných krajinách s dvoma Turkami a so svojou ,,dzivou" kamarátkou, asi by som sa nad tým len pousmiala. No a teraz sa už len usmievam nad tým, že sa to naozaj stalo. A to všetko len v priebehu dvoch dní. Užívali sme si doslova každú chvíľu a ďakovali aj za to málo, ktoré nám bolo ponúknuté.

Dánsko ma očarilo, ale nie len mňa, ale nás všetkých. Ten čerstvý vzduch, svieži vietor, tá dobrá atmosféra a všade naokolo usmiati ľudia. Nesťažovali sa, žili život takmer dokonalo, tak ako aj my v tej chvíli... Nie nadarmo sa hovorí, že je to najšťastnejšie mesto na svete. Nečudujem sa. Nízka nezamestnanosť, dobrá ekonomika, skvelá doprava. Nikdy predtým som sa neviezla s takým novým, luxusným a hlavne čistým metrom.

Na našej prvej zastávke - v Kodani sme videli naozaj veľa. Známy vodný prístav Nyhavn, palác Christiansborg, jednu z najdlhších peších nákupných ulíc v Európe - Strøget, hlavné námestia - City Hall Square, Copenhagen City Hall, parky, vyhliadkovú vežu kostola nášho Spasiteľa... Tá sa mi páčila zo všetkého najviac. Výhľad stojí naozaj za to, takže vám ju určite odporúčam. Chtiac - nechtiac sme sa ocitli aj na jednej nebezpečnej uličke plnej gangov a čudných ľudí. Dám vám užitočnú radu, ktorú si prosím zapamätajte. Nikdy na takýchto miestach nefotografujte! Môže to byť pre vás veľmi nebezpečné. Hovorím to z vlastnej skúsenosti.

Hodiny a minúty sa nám postupne strácali, tak ako aj naša energia. Vyčerpanosť, nervozita, náladovosť vyústila do menšieho sporu. Táto, nie veľmi priaznivá situácia sa niesla medzi nami až do večernej prechádzky nášho hotela.

Ráno nastal nový deň a s ním aj nové možnosti. Vďaka behu, (ktorý mi naozaj padol vhod) , som našla krásne miesto pri jazere. Pocit nepohody postupne vystriedala uskladňujúca atmosféra. Opäť sa to všetko vrátilo do starých koľají. Boli sme to opäť my a dusno medzi nami sa vytratilo. Nastal už len smiech, radosť a pohoda.

Švédsko bolo od nás vzdialené len 40 minút. Mesto Malmö sa teda stalo našou druhou zastávkou. Hlavná stanica však bola príliš ďaleko a lístky na dopravu sme nemali zakúpené. Čo iné nám teda ostávalo ako vyskúšať stopovanie? Netrvalo to vôbec dlho, i keď nás väčšina áut zo začiatku len obchádzala. Nakoniec nám zastavil veľmi slušný, dobrosrdečný a predovšetkým priateľský muž. Rozprával sa s nami. Vravel nám o jeho krajine i o živote v Dánsku. Bola to naozaj príjemná chvíľa. Vystúpili sme na stanici a pobrali sa už vlastnou cestou. Pozreli sme si mesto, sadli si na kávu a drinky. Navštívili opäť i nejaké parky a kostoly, jazdili na elektronickej kolobežke (skúšala som to prvý krát, takže to bolo naozaj zábavné). No a nakoniec nás k sebe prichýlilo Baltské more. Strávili sme tam celé popoludnie až do západu slnka. Pre mňa to bol ten najkrajší čas strávený s mojimi priateľmi. Išlo o chvíle plné ilúzií, snov a magických okamihov.

Z Malma sme sa vrátili do Kodane a šli rovno na letisko. Čakanie na lietadlo trvalo asi 7 hodín. Nebolo to zrovna najpohodlnejšie spanie - to si určite viete predstaviť. Ale vôbec mi to nevadilo. Patrilo to do nášho jedinečného dobrodružstva. Najzábavnejšie na tom celom bolo, že i napriek 7 hodinovému čakaniu, sme takmer zmeškali náš spiatočný let.

Nikto nám už nezoberie tieto spomienky. Je to to najcennejšie, čo nám ostalo. A ja teraz už len dúfam, že sa opäť raz v jeden krásny deň zobudím, zoberiem batoh na plecia a zažijem presne taký neobyčajný let ako vtedy, keď sme išli sem- na toto bezchybné miesto.

Celý výlet v skratke si môžeš pozrieť aj na tomto linku:

https://www.instagram.com/reel/CQS-hh_JGtB/?utm_source=ig_web_copy_link

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
7
Poslať správu
Som kúsok z každého miesta, ktoré som kedy navštívila.

Chceš vedieť, keď Adriána Gloneková pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.