18.10.2021 09:09

Niekoľko tipov, ako oceniť deti?

Niekoľko tipov, ako oceniť deti?

V súčasnosti neexistuje jednoznačný názor na to, ako a kedy deti odmeňovať. Niektoré výchovné štýly pracujú s odmenou ako klasickým spôsobom pozitívnej motivácie, zatiaľ čo iné pracujú skôr s myšlienkou, že túžba naučiť sa niečo nové je dieťaťu vrodená a že na motiváciu stačí poskytnúť správne podnety. Veľkú úlohu zohráva prostredie, temperament a vek dieťaťa. To, čo motivuje jedného, môže demotivovať druhého.

Uznanie ako základ

Jedným zo spôsobov, ako oceniť dieťa, je oceniť jeho zásluhy a úspechy. Je to prospešné najmä pre mladšie deti, keď sa formuje ich pohľad na seba samého. Zároveň je ich túžba po vedomostiach a učení sa stále veľmi silná a deti prirodzene smerujú k tomu, aby sa samy učili nové a nové veci.

V tomto prístupe sa kladie dôraz skôr na dieťa a jeho skúsenosti než na priame hodnotenie výsledkov. Nejde teda o to, čo dieťa urobilo, ale o to, ako sa cítilo. A tým ho motivovať k ďalšej práci. Zároveň je dieťa nenásilným spôsobom vedené k tomu, aby hodnotilo svoju prácu. Vzťah medzi dieťaťom a rodičom je potom zvyčajne na priamej úrovni, nie na úrovni hodnotiaceho orgánu a hodnoteného.

Tento prístup je však časovo veľmi náročný a väčšine rodičov nie je úplne známy. Ak chceme pozitívne motivovať staršie deti alebo väčší počet detí, s ktorými nepracujeme denne, tento prístup nie je ideálny.

Rôzne typy odmien

Druhým spôsobom pozitívnej klasickej motivácie je systém založený na odmeňovaní. Zvyčajne sa používa u starších detí, ktoré je ťažšie motivovať inými spôsobmi. Výhodou je jeho jednoduchosť a účelnosť.

Odmeny môžu byť rôzneho druhu.

* Diplomy - stálica v odmenách. Poznáme ich z táborov a rôznych súťaží. Sú odolné, skladovateľné. Dnes už záleží len na fantázii tvorcu, ako budú vyzerať a za čo budú ocenené. A po rokoch si vytvoria peknú spomienku na detstvo.

* Medaily - honosnejšia verzia diplomov. Sú pevnejšie a odolnejšie. Medaily sa udeľujú olympionikom, vojakom a vedcom. Len to najlepšie. Zavesiť si ich na krk je niečo iné, ako vám ich podať. Medaily nesú v sebe dôstojnosť okamihu a dôležitosť okamihu.

* Materiálne odmeny - niekedy je ťažké motivovať staršie deti. Najmä tínedžeri. Ak sa však organizátor trafí, môžu sa diať zázraky. A čím ich inšpirovať? Spýtajte sa svojho tínedžera, čo práve teraz letí.

* Zážitky - vylepšenie vecných odmien. Najlepšie veci sú tie, ktoré sa nedajú kúpiť, alebo tie, s ktorými rodičia nie sú celkom stotožnení. V rodinnom prostredí môže tento deň podľa dieťaťa pekne upevniť vzťahy. Laserová hra, jazda na kamióne alebo traktore môže byť pre väčšinu tínedžerov väčšou motiváciou ako školské potreby alebo elektronika.

* Chvála - aj tú poznáme zo školských lavíc. Najväčšiu váhu však má od rodičov alebo iných autorít. Je jednoducho lepšie odmeniť skutočný úspech, ako napríklad "Dnes si odjazdil na bicykli 10 km", namiesto nezmyselného "Si šikovný". alebo "Tá obloha na obrázku vyzerá ako skutočná."

Ak sa k tomu pristupuje rozumne a citlivo, možno dosiahnuť príjemnú kombináciu oboch možností ocenenia dieťaťa. V tomto prípade si dieťa namiesto odmeny za úspech odnesie príjemný zážitok a hmatateľnú spomienku na tento deň, či už v podobe diplomu alebo medaily. A nemusia byť ani víťazmi.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď David O. pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.