Bangkok

V metropole Thajska som sa ocitol viac krát v živote, je to brána do juhovýchodnej Azie, ktorú obíde máloktorý cestovateľ. Aj preto sa už pár rokov drží v rebríčku najnavštevovanejších miest sveta.

V krátkosti ti poviem, ako sa v Bangkoku nezblázniť, ako prežiť aj s 15 Eur na deň a napriek tomu si túto metropolu poriadne užiť. A ak ostaneš bez peňazí, aj ako turista si vieš nájsť "brigádu", lebo tak, ako kdekoľvek na svete aj tu sú ľudia z gastronómie viac než vítaní. Mesto kontrastov, žiariace chrámy, čínske štvrte, plávajúce trhy. Hlavné mesto Thajska má momentálne asi 9 250 000 obyvateľov, je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest juhovýchodnej Ázie, nazývané aj Mesto anjelov.

Letisko Suvarnabhumi Airport, najlacnejší spôsob cestovania medzi letiskom  a centrom mesta je železničná linka. Táto stanica sa nachádza v suteréne letiska , sú tu k dispozícii aj automaty na cestovné lístky. Jednosmerný lístok stojí 1,20€/35 Bath. Miestni obyvatelia využívajú túto dopravu hojne, vlak býva často preplnený, ale má množstvo sedadiel, je mimoriadne čistý a príjemne klimatizovaný. V preplnenom Bangkoku je to najrýchlejšia možnosť dostať sa do mesta a samozrejme aj najlacnejšia. V cene taxika nie je väčšinou započítané mýto za vstup do mesta a cena sa pohybuje od 8,50€/300Baht do 15€/500 Baht.

Pozor, Bangkok ma dve letiská Don Mueang a hore spomínaný Suvarnabhumi Airport, spaja ich Free Shuttle Bus.

Keď odlietaš davaj si pozor, že stojíš na spravnom, pred pár rokmi som zostal uväznený na jednom z nich.

Na Suvarnabhumi Airport sa vieš aj dobre vyspať, k dispozícii su pohodlne kreslá nonstop 7-Eleven, či Family Market.

Peniaze Výber z bankomatu v Thajsku je pre turistov  spoplatnený od 6€/200Baht do 7,20€/250 Bath, odporúčam preto pribaliť si hotovosť - výmena v zmenárni má väčšinou lepší kurz a ušetríš na spomínaných poplatkoch. Ak máš radšej v rukách kartu, vyhľadaj bankomaty CitiBank, kde komunikuješ priamo s bankou. Poplatku sa síce nevyhneš, ale je menší. Bohužiaľ, pobočiek CitiBank je v Bangkoku málo, ale kto hľadá, nájde. Určite neodporúčam výbery kreditnou kartou, a v bankomatoch "roztrúsených po meste".

Keď chceš cestovať “do lacna”, vybav si Revolut Kartu má výber po celom svete do 200€ bez poplatkov banke, vedenie úctu je zadarmo a s týmto “linkom” dostanes aj 10€

Ubytovanie Toho je tu dostatok, od 2 Eur až do nekonečna nájdeš dobrú strechu nad hlavou. Alebo môžeš jednoducho pracovať pár hodín denne za ubytovanie a stravu v niektorom z miestnych hostelov.

Ako sa nestratiť ? Ja používam aplikáciu HERE WeGo. Aplikácia má možnosť použitia offline, mapy si jednoducho stiahneš. V Ázii ma nesklamala, v NYC fungoval aj cestovný poriadok - vlastne funguje skoro všade na svete. MRT,BUS,TUK-TUK,Taxi,Mototaxi, Ferry Bangkok je notoricky známy svojou dopravou, je veľmi ľahké uviaznuť v tomto chaose počas dňa i noci. Avšak má vynikajúcu modernú verejnú dopravu, je tu prekvapivo ľahké dostať kamkoľvek. Podzemný a nadzemný systém spája hlavné oblasti mesta.

Benátky východu, množstvo kanálov, kde je doma práve lodná doprava, riečne taxíky, expresné člny a verejná doprava.

Autobusová doprava je síce chaotická ale zo všetkých najlacnejšia. Taxi a mototaxi objavíš na každom rohu, cenu si treba dohodnúť vopred. Táto doprava nie je práve najrýchlešia a najspoľahlivejšia v preplnenej metropole. A Tuk-Tuk pomaly miznú v prospech pohodlnejšej dopravy, stáva sa z nich skôr turistická atrakcia, ktorá ale stále stojí aspoň za jednu jazdu.

Cena verejnej dopravy sa pohybuje od 0,20€/10Bath do 1,50€/50Baht, pri taxi, mototaxi a Tuk-Tuk si cenu zjednáš vopred a väčšinou sa pohybuje nad 1,50€/50 Baht

Street Food Rýchle, chutné a lacné jedlá sú súčasťou gastronómie Bangkoku. Malé vozíky pozdĺž cesty, či pestrá paleta stánkov roztrúsených v bočnej uličke. Stravuj sa hlavne v rušných oblastiach, hojne navštevovaných domácimi, suroviny sú tam čerstvé.

Pad thai Khao pad, Sam tam.... nekonečný zoznam ťa nasýti za 0,30€/30Baht - 2,40€/80 Baht. Street food nájdeš kdekoľvek v Bangkoku. Ak si ho chceš poriadne užiť, zbehni do China Town, Bang Rak, Rattanakosin. Thajci ťa radi vpustia do svojej kuchyne, za malým vozíkom ti ukážu celú prípravu, stačí ich poprosiť.

Ovocím sa vieš pokojne živiť celý deň, ako môj ruský spolubývajúci. Je lacné a zdravé.

Toto je mojich top:

Rambutan /chlpaté guličky/

Langsat /sezónny, svieži a ovocný/

Banán /v Thajsku rastie 20 rôznych odrôd/

Durian / existuje zákazová tabuľa

Pitahaya/ alebo Dragon Fruit

Najedz sa dobre :

Jai Fai - Michelinovou hviezdou ocenený Street Food

Prachak Roasted Duck - Kurva dobrá pečená kačica

Yaowarat Street Food - Zo všetkého trošku

TK Seafood- jednoducho seafood

Jek Pui Curry

A daj si palacinky !!!!

V Bangkoku som strávil tento krát 25 dní, prešiel 287,5 km a minul 362 €

To znamená, že tu vieš prežiť z 15€ denne len ťa budú kurva bolieť nohy... :D

Pokiaľ ta článok zaujal tak utekaj aj na instagram @lukas.matulik

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
15
Poslať správu
Vraj profesionálny barman :D bývalý barman legendárneho Bukowskeho baru, momentálne cestujem a žijem v juhovýchodnej Ázii. Budem písať o mojom cestovaní živote... kde a ako ušetriť na cestách, čo vidieť. *članky neobsahujú sponzorovanú reklamu

Chceš vedieť, keď Lukas Matulik pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
1.11.2019 15:04
Po Vietname
28.10.2019 14:26
Hà Nội (Hanoi)
12.10.2019 13:15
"Vyspať sa"