My Dios, que yo can do con mi Spanglish?

Jazyk. Jeden z najdôležitejších znakov, ktorý určuje kto ste, z kadiaľ ste...identifikuje :-) Ako je to však s mojou Spanglish?

Pred týždňom som dorazila do Madridu, aby som začala svoje magisterské štúdium na Universidad Autonóma de Madrid, konkrétnejšie študijný program English Applied Lingustics...bude zo mňa lingvista (rozumej jazykový odborník ) haha :-D Často som sa stretla s otázkou a prekvapením : " Ideš študovať Anglický jazyk do Španielska? Si sa zbláznila?" Nečudujem sa, preto v skrate objasním ako to je.

Španielsko je všeobecne známe nízkou úrovňou Angličtiny, najmä Juh. Pre lepšiu predstavu, bavme sa o neviditeľnej hranici od Madridu vyššie a od Madridu nižšie. Od Madridu vyššie je to celkom easy dohovoriť sa viac-menej všade po anglicky, v Barcelone by ste možno obstáli aj so Slovenčinou, tá je neskutočne internacionálna. V celom Španielsku je obrovský dopyt po English Native Speakers, kvôli častým problémom s fonetikou a fonológiou jazyka. V mojej skupine máme 3 učiteľov Anglického jazyka, ktorí učia deti popri magisterskom štúdiu na Základných školách. Úprimne a bez predsudkov alebo povyšovania sa musím objektívne zhodnotiť, že s ich výslovnosťou, intonáciou alebo modalitou viet nedokážu odovzdať dobrý základ pre svojich žiakov, čím otvárajú ďalší začarovaný kruh nesprávnej výslovnosti a naturálnej intuícii pri vyslovovaní slov. A toto je problém, ktorý sa tu snažia prekročiť. Aj z tohto dôvodu som si zvolila študovať Anglický jazyk tu v Španielsku. Druhý dôvod prečo práve Madrid, je túžba začať komunikovať po španielsky. Hodila som samú seba do vody a učím sa plávať. Plávam v mojej Spanglish.

"Prečo Madrid? Veď Madrid nemá more, letá sú na uhynutie, Madrid nemá šmrnc...bla bla bla!" MILUJEM MADRID ! Majoritná časť mojich španielskych priateľov pochádza z Barcelony, a teda od nich som často počúvala kritiku Madridu. Je to akýsi "intergalaktický boj" medzi Madridom & Barcelonou, akosi sa nemajú veľmi v láske. V Barcelone je druhý oficiálny jazyk Cataln, a však na celom území Španielska je prvý oficiálny jazyk Castellano. Castellano je Španielsky jazyk, ktorý poznáme my všetci, áno aj Despacito je v Castellano...pasito, pasito :-)

Každý deň sa pasujem s túžbou komunikovať po španielsky. Snažím sa kdekoľvek to ide zlepšovať výslovnosť, rozširovať slovnú zásobu, pochytiť slangové výrazy. Chcela by som aby to bol "klik" a zrazu to šlo. Sú situácie, kedy sa začnú ľudia smiať, nie preto, že som im na smiech, ale preto, že sa im to zdá milé :-) A mne to nevadí, zasmejem sa s nimi a opýtam sa ako je to správne. Taktiež som si zvykla byť v spoločnosti, kde sa hovorí po španielsky a ja skôr počúvam ako niečo hovorím, a keď už aj chcem niečo povedať, poskladám si vetu v hlave a som pripravená sa zapojiť, zmenia tému...hahahha :-D Keď sa dostávam do "úzkych" s mojou Španielčinou, rýchlo prepínam do Angličtiny. Priebeh konverzácie a pocity, ktoré mám pri rozhovore v Španielčine sa dajú prirovnať k situácii, keď plávate v mori, vlna za vlnou prechádza Vašimi pohybmi, sem-tam Vám morská voda vrazí do nosa, do očí. Niekedy sú tie vlny príjemné a dá sa v nich plávať dlhšie a zrazu príde jedna veľká, ktorá Vás vyvedie z harmonického plávania a je ťažké pokračovať v rovnakom štýle, tak meníte štýl kým sa hladina opäť trošku ustáli do príjemného a zvládnuteľného vlnenia. Vtip je však v tom, že aj keď stále plávate loď je ešte stále pomerne ďaleko a vy siahate na dno svojich síl, a v tom Vám niekto hodí záchranné koleso a vy ste zachránení. Pocit istoty a komfort. Presne takto nejako sa dá opísať moja komunikácia, ktorá zatiaľ vždy končí pre môj komfort v Anglickom jazyku, mojom záchrannom kolese :-)

A len aby sme nezabudli. Nikto nerobí zázraky, keď začína a je dôležité byť idealistický, ale taktiež byť pripravený na to, že budeme nepochopení.

S láskou a tuhým objatím z Madridu,

Johanka

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
⭐️ A world & A girl ⭐️ ?Madrid ? Slovensko ? Cestovateľ ? UAM English Applied Linguistics ? Vegetarián & milovník dobrého jedla ??‍♀️ Nadšenec pre pohyb & šport ? Beauty ? Móda ?? Nightlife JF?

Chceš vedieť, keď A world & A girl pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
8.10.2017 13:23
FA(n)SHION in Madrid