16.12.2017 02:14

Tvoj dom, jeho teritórium

Mnohí ľudia si z rôznych praktických dôvodov hľadajú v istom momente svojho života spolubývajúcich, s ktorými budú zdielať spoločné priestory. Aké to však je, keď je váš spolubývajúci mačka?

Život s mačkou nie je typickým vzťahom dvoch spolubývajúcich. Človek sa skôr cíti vo vlastnom dome ako na návšteve, a to niekedy aj 15 rokov. Ja osobne som u seba doma nebol už osem rokov, odkedy k nám prišiel žiť kocúr originálneho mena - Garfield. Všetko sa začína nevinne. Príde si v prútenom košíku ako Mojžiš, začne sa obtierať, trochu vám olíže ruky, až kým si vás neomotá okolo labky. Potom nastane doba teroru.

To, že niečo nie je v poriadku si všimnete až príliš neskoro. Všetky vaše priestory sa zrazu stanú jej priestormi, ktoré vy smiete z času na čas využiť. Mačka nepozná konštrukt osobného vlastníctva, patrí jej všetko, na čo sa pozrie, a tým pádom vaše naivné pokusy ohraničiť jeho teritórium len na isté časti bytu zaručene neuspejú. Rád by som prezentoval príklad: Je Nedeľa a vy si navliekate obľúbenú čiernu posteľnú bielizeň. Chyba! Ako vás takáto blbosť napadla? To ste nevedeli, že mačky majú extremné dobrý čuch a cítia vôňu aviváže na kilometer, takže do troch minút sa na vašom paplóne ubytujú, vytvoria si svoj habitát, porodia tam mladé, nakladú vajíčka a založia tam sídlo vlastnej politickej strany? Okrem toho ste mali počítať aj s tým, že je vaša mačka ryšavá a na všetkom čiernom zanecháva oranžovú patinu z chlpov. Držím palce s čistením (Note: Kľudne si nakúpte odchlpovače v Ikei, vôbec vám nepomôžu).

Mnoho ľudí vie, že mačka má všetkých päť zmyslov dobre vyvinutých. Čo však nie je také známe je fakt, že majú veľmi dobrý zmysel pre poriadok a estetické cítenie. Táto malá sviňa šelma vás veľmi rýchlo naučí minimalizmu a feng shui, čím váš byt značne prevzdušní. Často totiž upratuje neodložené hrnčeky, menšiu flóru, rybky z akvária, andulky z klietky - skrátka, postará sa o organizáciu a uhladenosť vášho príbytku.

K tomu všetkému sa ešte pridáva fakt, že mačka je vskutku kreatívny tvor. Svoju kreativitu realizuje tam, kde väčšina moderných umelcov - na toalete. Neviem, či ste niekedy išli na toaletu po mačke, ale je to pôžitok nie len pre váš nos, ale aj pastva pre oči. Na stene vás totiž neraz čakajú graffiti z dielne vášho šikovného miláčika, ktoré namaľoval hnedou farbou. Tým pádom, okrem pravidelného čistenia silikagelového granulátu, musíte čistiť aj stenu. Rád by som zdôraznil, že to nie je príjemná činnosť a svojho času som pri tom používal skutočnú plynovú masku.

Existuje však aj oveľa náročnejší aspekt spolužitia s vaším štvornohým potkanom pokladom. Je ním neustály pocit neistoty, nikdy totiž netušite na čom ste a vôbec neviete, či vás ľúbi alebo nie. Je pravdou, že si neváži nič, čo preňho robíte a (ak máte ozaj štastie) sem-tam sa vám po ruke bude kľukatiť červená rana po pazúroch, ako prejav mačacej nespokojnosti. Na druhej strane, počas Vianoc a Veľkej Noci a na každý druhý Silvester sa k vám príde na pár krátkych minút pritúliť. To je plus, nie? A posledný faktor, ktorý vám pri rozhodovaní vôbec nepomôže, je ten všadeprítomný výraz tváre, ktorý spredu vyzerá ako masový vrah, ale zboku pripomína maličký úsmev a je to neznesiteľne cute.

Zagratulujte si, pretože ste si domov na dobu neurčitú priviedli nevďačnú, neohľaduplnú, lásky neschopnú potvoru. Z finančného hľadiska vás stojí asi toľko, čo nový člen domácnosti. Je to však chyba, ktorú by ste napriek všetkému zopakovali. All in all, asi nezáleží na tom, či vás ľúbi späť. Všetko, čo treba, je milovať vašu mačku za to, že vám robí spoločnosť, netreba ju venčiť, nebojí sa robotického vysávača (ba priam naopak, ak ide správnym smerom, tak sa na ňom odvezie) a robí vaše dni príjemnejšími svojou prítomnosťou.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Hello. Vitajte na mojom blogu. Veľmi si vašu návštevu vážim, ale vedzte, že pokračovať smiete iba na vlastnú zodpovednosť.

Chceš vedieť, keď marekzska pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.