Ten druhý Marakéš

O cestovaní do Maroka sa toho popísalo už veľmi veľa. Avšak okrem klasických turistických pamiatok sa tu nachádza aj mnoho prekvapení, ktoré by ste od tejto africkej krajiny ani nečakali.

Červené mesto Marakéš je známe mešitou Kutubia, či rozsiahlimi tržnicami, ktoré si pozrú naozaj všetci. Čo však navštíviť, ak chcete spoznať “ten druhý” Marakéš?

Keď sa móda stane umením

Jeden z najznámejších oybyvateľov Marakéšu nebol Maročan, ale Francúz – Yves Saint Laurent. V 70-tych rokoch sem tohto bohéma prilákala exotika a krása orientu. Luxusné látky, miestne zlatom vyšívané slávnostné odevy a rovnako aj masívne šperky pôvodných obyvateľov mu slúžili ako inšpirácia pri tvorení haute cuture, v ktorej spojil tradičné s moderným a orientálne s francúzskym. Keď ste v Marakéši, stalo sa už takmer povinnosťou navštíviť záhrady Majorelle, ktoré sa nachádzajú pri návrhárovom bývalom dome natretom veľmi výraznou, takzvanou majorellovou modrou. No na váš zoznam by ste si najnovšie mali zaradiť aj novootvorené múzeum YSL vystavujúce desiatky modelov, ktoré Yves vytvoril prevažne v Marakéši. Zaujme hlavne dámy, no dalo by sa povedať, že niektoré kúsky si svojou dokonalosťou zaslúžia rovnaký obdiv, ako diela slávnych umelcov v Louvri.

Staňte sa princami a princeznami

Bývať v hoteli? To je nuda... Ubytujte sa v riáde. Riád v preklade znamená palác. Podľa Islamu súkromie bolo a je veľmi dôležité a preto sa moslimovia o krásu svojich domov neradi delia s cudzími. Keď sa prechádzate ulicami mesta, podľa strohých fasád starých domov by vás ani nenapadlo aká nádhera sa nachádza v ich vnútri. Do izieb zdobených baldachýnmi, vankúšmi, farebnými kobercami a vyrezávanými cédrovými stropmi sa vchádza z najdôležitejšej časti týchto domov, z ústredného pátia. Je to záhrada s fontánami, farebnými kachličkami tvoriacimi komplikované vzory, prepracovanými ornamentmi vytvorenými zo štuku a množstvom rastlín. Veľa z riádov je ešte stále obývaných miestnymi, no veľa z nich rovnako ponúka naozaj nezabudnuteľné ubytovanie nám, cudzincom.

Neuveríte, že ste v Maroku

Veľké marocké mestá sa delia na časť historickú, ktorá prirodzene láka cestovateľov a časť modernú, ktorá je často obchádzaná. Historická je kultúrnym šokom, akoby návratom do minulosti, no tá moderná ponúka luxusné reštaurácie s mixom marockej a francúzskej kuchyne, bary, v ktorých vám nalejú marocké šedé víno a brušné tanečnice sa krútia pri predstavení so svietnikmi na hlavách a nočné kluby v ktorých popri rytmoch house hudby hrá hudobník na typickom bubne darbouka. Nočný život v Marakéši by isto schoval do vrecka mnohé svetové destinácie.

Kuskus alebo tažin?

Uvariť chutný kuskus trvá hodiny, nie pár minút ako sme si u nás zvykli. V Maroku je tento pokrm niečo ako u nás rezeň a varí sa v každej domácnosti v piatok. Ďalším obľúbeným jedlom je tažin, ktorý sa varieva v nádobách s rovnakým názvom. Ako sa tieto a mnohé ďalšie pripravujú sa môžete naučiť na kurzoch varenia, ktoré zažívajú doslova boom ako v reštauráciách, tak v hoteloch. Miestnu gastronómiu začnete spoznávať na tržnici, pri nákupe najčerstvejších surovín, možno sliepku zarežú rovno pred vami, naučia vás tajomstvá miešania tých správnych korenín a zasvätia aj do miestnych rituálov ako napríklad pečenie chleba (ten sa každé ráno znáša z domov do verejných pekární).

Umenie rozprávkarov

Námestie Jemaa Al-Fna je považované za srdce Marakéšu. V súčasnosti je asi najnavštevovanejším miestom celej krajiny a hemží sa stovkami ľudí z celého sveta, ktorí sa často dajú zlákať prefíkanými obchodníkmi a za nejaké drobné si odfotia miestnych umelcov. V minulosti sa však na námestí skutočne obchodovalo a po večeroch si ľudia prichádzali vypočuť príbehy preslávených rozprávačov. Príbehy sa tradovali z generácie na generáciu a šírili učenie ich arabských a berberských predkov. Mladí, aj starí, ženy aj deti so zatajeným dychom počúvali, či sultán zostane naveky v bocianej podobe, alebo či mladík vyslobodí krásnu princeznú zo zajatia zlovestného džina. Dnes už rozprávkari na námestí hlavne kvôli hluku nepôsobia, no vďaka kultúrnemu programu v Café Clock si ich môžete prísť vypočuť dva krát týždenne ako v angličtine, tak v marockej arabčine zvanej deriža.

Ďalším z marockých prekvapení, alebo keď chcete zázrakov je argánový olej. Ale o tom až nabudúce.

Marakéš, Maroko a vlastne celý Svet na mojom instagrame:

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Petra Kováč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.