z plantáže priamo do šálky.

"Dobrý deň, poprosím Vás jedno pikolko." Slová, ktoré pri ich vyslovení, pretínajú moje kávové srdiečko. Je čas na osvetu! Kde inde teda začať, ak nie pri ceste kávy od zrnka, až ku tebe domov.

čarovná krík.

Kávu bohužiaľ nevypestuješ len tak niekde u babky na záhrade. Z toho dôvodu sa presuňme o niečo ďalej, do oblasti zvanej "coffee belt." Tento neveľký pás idúci v oblasti rovníka má tie najlepšie podmienky pre pestovanie kávy. Stála teplota príjemných 18-22 °C, vysoká vlhkosť a v neposlednom rade aj vyššia nadmorská výška od 500 do 1700m.n.m. Medzi najrozšírenejšie druhy pestovanej kávy patrí odroda Kávovník arabský (arabica) a Kávovník robusta. Ak si sa domnieval, že kávové zrná sú plodom kávovníka, prepáč musím ťa sklamať. Ide totižto o semienka ktoré sa začnú plodiť u kávovníka arabského za 3-6 rokov a u robusty niečo menej ako 2 roky.

rozdiel medzi robustou a arabicou

Arabica je náročnejšia na podmienky. Pestuje sa vo vyššej nadmorskej výške 1000-1700m.n.m. a kávu produkuje približne 30 rokov. Obľúbená je hlavne pre svoju výraznú chuť a vyššiu kvalitu.

Robusta je menej náročná, no často neprávom opovrhovaná odroda kávy. Obsah kofeínu je v nej 2 až 3x vyšší ako v arabice, preto sa často v malých pomeroch pridáva do zmesových kávičiek. Robusta má o poznanie menšie zrná, no jej odolnosť voči prírodným podmienkam je oveľa väčšia ako u kávovníka arabica.

Zber a spracovanie

Káva sa väčšinou zbiera raz ročne, no niektoré krajiny ako napríklad Keňa alebo Kolumbia zbierajú kávu 2x ročne. Káva je uložená v dužinatom obale ktorý mení svoju farbu zo zelenej (nedozretá) až ku tmavočervenej farbe(zrelá). Pri kvalitných kávach sa plody zbierajú ručne, čo docieli zbieranie len zrelých plodov. Pri masovom zbere kávy sa však používajú stroje, ktoré zbierajú aj nedozreté čiže ešte zelené plody. Ak si si teda niekedy pomyslel že tvoja kávička značky Jacobs bola ručne zbieraná a triedená, si na veľkom omyle.

Po zbere kávy sa pokračuje jej spracovaním. Spracovanie nastáva v čo najkratšej dobre od zberu, aby sa zabránilo fermentácii plodov. Proces spracovania je pomerne zložitý a verím že ťa nezaujíma až úplne do hĺbky, preto ho zjednoduším :)

Mokrá metóda

Nejde o nič perverzné aj keď vidím že si sa už poriadne tešil. Ide o menej kvalitnú, rýchlejšiu a relatívne novú metódu spracovania kávy. Mokrá je preto, lebo sa počas celého procesu používa voda. Bobule sú mechanicky stláčané aby sa z nich dostali kávové zrniečka (vedeli ste že každá bobuľa obsahuje 2 zrniečka ?). Zrniečka sú potom presunuté do veľkej nádoby do ktorej sa pridá roztok, ktorý zrná zbaví poslednej lepkavej ochrannej vrstvy. Nasleduje buď strojové, alebo prírodné sušenie.

suchá metóda

Staršia a takzvaná pôvodná metóda spracovania. Vyžaduje si viacej času a námahy. Čerstvo zozbierané červené bobule sa rozprestrú na veľkú plochu a nechajú sa schnúť na slnku cca 20 dní. Bobule sa pretáčajú a presúvajú na podložke aby rovnomerne uschli a nezačali kvasiť. Bobule po čase sčernejú a proces je dokončený keď vlhkosť vnútri zrna nedosahuje viac ako 11%.

praženie!

A sme na konci, pokiaľ teda nerátam proces prípravy samotného kávového nápoja. Zaujímavosťou je že tento proces sa dá preskočiť a neupražená káva je čoraz populárnejšia pod názvom "Zelená káva." Ja mám radšej kávu praženú, takže sa radšej porozprávajme o nej. Praženie slúži na uvoľnenie olejov zvnútra kávy a na zvýšenie intenzity chuti. Ak to chceš pochopiť úplne jednoducho, zájdi do kaviarne a kúp si Zelenú kávičku, jej chuť a vôňa pripomína niečo, čo určite nechceš piť :D Káva sa praží vo viacerých fázach pomocou kontaktu so žeravým bubnom ale aj pomocou horúceho vzduchu. V prvej fáze nasypeme kávu do stroja na praženie, v ktorom poklesne teplota. Po cca 4 minútach začne teplota praženia stúpať a dostane sa na maximum okolo 280°C. Zrná počas praženia hnednú, karamelizujú a mení sa ich štruktúra. Okolo 12 minúty praženia keď dosiahnú zrná 190-200°C nastane funny moment ktorý sa nazýva 1. puknutie. Kávové zrná doslova puknú (áno je to zreteľne počuť) vďaka nahromadenej vode a CO2 ktorá nemala ako uniknúť. Zaujímavosťou je že káva vychádza z praženia ľahšia no práve počas 1. puknutia sa jej veľkosť až zdvojnásobí. Krátko po 1. puknutí je praženie kávy ukončené, no v závislosti od požadovaného stupňa praženia je možné v pražení pokračovať. Keď pražič uzná za vhodné, je káva vysypaná z pražičky a urýchlene ochladená, aby sa zastavil proces praženia.

Či už si mladý alebo starý. Žena alebo muž. Nad krásou prípravy kávy sa musí pozastaviť každý z nás. Rozhodnutie či ďalej piť kávové patoky, alebo prejsť na kvalitné plantážové kávy je bohužiaľ už len na tebe :) no pre inšpiráciu na kaviarne s dobrou a kvalitnou kávou v Bratislave, prikladám aj ďalší blog ->

https://bit.ly/2zV49P9

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Peter Tibenský pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.