V zimných mesiacoch sa stáva pre nás omnoho lákavejším, a to hlavne vtedy, keď za oknami vládne treskúca zima a sychravé počasie.
Či už chodíme do verejných sáun alebo máme jednu doma, chceme si pri saunovaní oddýchnuť, zrelaxovať sa a nabrať sily. Príjemné horúce prostredie s tlmeným svetlom navodzuje blahodarnú atmosféru. Tú dokáže ešte viac umocniť oheň tancujúci v krbe, ktorý už aj sám o sebe pohladí dušu a poteší oči.
Veľmi elegantne pôsobia krby, ktoré sú zabudované priamo do steny sauny, kde vidíme len čisté, ničím nenarúšané línie, ktoré podčiarkujú hravosť plameňov.
Už aj u nás sa čím viac stretávame s takýmto vybavením sauny, aj keď sú stále v prevahe uzavreté pece na pevné palivo alebo na elektrinu. Pritom, takýto krb spĺňa dvojitú funkciu – saune zabezpečuje potrebnú dodávku tepla na jej vyhriatie a následné používanie, a zároveň zvyšuje pôžitok zo samotného saunovania. Väčšinou sa používa ako doplnok k elektrickému zdroju tepla, čím zmenšuje spotrebu elektriny, ale môže byť použitý aj ako samostatný zdroj tepla.
Takto zabudované krby môžu byť na tuhé palivo alebo na plyn, ktoré sú z hľadiska obsluhy pohodlnejšie. Oba typy okrem tepla prinášajú aj pridanú hodnotu v podobe akejsi formy ,,televízie“.
Cez presklené dvere krbu sa nám do priestoru dostáva hlavne sálavá zložka tepla, ktorá je v podstate infračerveným žiarením. Je to tá istá forma tepelného žiarenia, ktorou nás zohrieva Slnko. Jeho účinky pocítime ihneď, aj keby bol okolitý vzduch chladnejší. Toto sálavé teplo z ohňa ohrieva najskôr predmety v saune a až tie ,sekundárne, ohrievajú vzduch.
Pri krboch na plyn môžeme spomenúť jednu veľkú výhodu, a tou je nenáročná obsluha pri kúrení. Na udržanie kontinuálneho prísunu tepla nám slúži jednoduchý diaľkový ovládač, ktorým si nastavíme požadovanú teplotu alebo výšku plameňa. Takéto ,,prikladanie“ nám nezaberie žiaden čas, takže ho môžeme využiť na relax v saune. Určite sa nemusíme obávať, že plameň v plynovom krbe bude vyzerať ako ten, čo poznáme z kuchynského sporáku. Spaľovanie v takýchto krboch je špeciálne upravené a presne nastavené tak, aby plamene mali krásnu žlto-červenú farbu, ako pri klasickom spaľovaní dreva. Na dno vo vnútri krbu, odkiaľ vystupujú plamene, môžu byť uložené pôsobivé moderné dekorácie, pripomínajúce malé drahokamy či biele kamienky, prípadne aj imitácia dreva, ktorá je takmer nerozoznateľná od toho skutočného. Vaši známi sa potom budú čudovať, ako dlho kúrite a ešte ste ani raz nepriložili.
Krb na drevo je výhodné umiestniť do sauny, ktorá sa nachádza v exteriéry, alebo ak sa dá z nej vyjsť priamo von. Prikladanie dreva sa v tomto prípade môže stať súčasťou saunového rituálu, pri ktorom sa vonku trochu schladíte a zároveň si skočíte po drevo.
zdroj: Magazín TRENDY BÝVANIE
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Denisa Očková pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.