História Urban Exploration

V súčasnej dobe sa pojem urban exploration stáva čoraz populárnejším hlavne medzi mladými ľudmi. No jeho história však siaha ďaleko do minulosti.

Význam Urban Exploration sa vzťahuje hlavne k mestám, v ktorých žijeme. Sme uzavretí a chytení v tomto hektickom mestskom prostredí. Nasledujeme vytýčené ulice a trasy, ktoré nás vedú a takmer nemáme šancu uniknúť našej priemernej každodennej mestskej existencii. Urban Exploration je prieskum, dokumentovanie a mapovanie zakázaných priestorov, ako sú staré nepoužívané a opustené budovy, továrne, nemocnice, školy, sanatóriá, kaštiele, zámky a v podstate akékoľvek miesto, kde by sa bežne verejnosť nemala pohybovať.

História urbexu siaha až do roku 1793, kedy sa Francúz Philibert Aspairt stratil v parížskom podzemní. Bol to prvý moderný prieskumník a katafil, ktorého telo sa našlo až o 11 rokov neskôr. Do dnešného dňa sa v známych rozsiahlych katakombách pod Parížom nachádza jeho pamätník, z ktorého sa pre mnohých urbexerov stalo doslova pútnické miesto. Neskôr, až v roku 1921 bola zorganizovaná prvá oficiálna výprava na opustené miesto. Tým miestom bol kostol Sv. Juliena v Paríži, kam sa vydali francúzski dadaisti. V roku 1977 vznikla dnes už kultová skupina prieskumníkov zo San Franciska, tzv. Suicide Club, ktorí sa sústreďovali hlavne na klasický prieskum opustených budov. O necelých desať rokov na to, v austrálskom Malbourne, začala svoju činnosť takisto kultová a prelomová skupina Cave Clan, ktorej cieľom bol prieskum odtokových kanálov a stok. Tretia najvýznamnejšia skupina urbexerov s názvom Diggers of the underground planet sa zformovala v Rusku a to v roku 1990.

V deväťdesiatych rokoch začal urbex dostávať priestor aj v rôznych médiách. Začalo to zopár menšími publikáciami či neskôr založením prvej webovej stránky. Na začiatku 21. storočia začali vznikať ďalšie webové stránky, prvé väčšie publikácie a prvý film.

Urbexová činnosť so sebou nesie aj isté nepísané pravidlá. A tým najväčším a najznámejším je to, ktoré si kedysi prisvojila americká partia urbexerov menom Sierra Club.

„Take nothing but pictures, leave nothing but footprints.“

„Odnes iba fotografie, nezanechaj nič iba stopy.“

Otvorte dvere, prelezte plot, preskočte prekážku a opustite na pár hodín "normálny svet", začnite objavovať a navštívte svet URBAN EXPLORATION.

Fotografie z rôznych opustených miest nielen na Slovensku, ale aj zo sveta nájdete na FB stránke projektu The Valkyrie Urban Exploration.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Viva la UrbEx. Moje meno je Lucia alias The Valkyrie a budem na blog prinášať články a hlavne fotografie z oblasti urban exploration. Tomuto koníčku sa aktívne venujem od roku 2013 a rozhodla som sa s vami zdieľať moje fotografie a príbehy opustených budov.

Chceš vedieť, keď The Valkyrie pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.