12.3.2018 18:20

HYGGE alebo ako môžeme byť šťastní

Počuli ste niekedy o životnom štýle šťastia? Existuje mnoho prekladov a „etymológií“ tohto slova. V skratke to znamená pohodlie, príjemné pocity a vlastne všetko čo nás „núti“ cítiť sa dobre.

https://pixabay.com/en/hygge-living-room-living-room-cozy-2985636/

Najznámejšími Hyggeistami sú Dáni, ktorý sa radia vo svete k najšťastnejším národom. Pozrime sa na to čo to asi obnáša.

Nakoľko je táto filozofia zameraná na jednotlivca a jeho pocit šťastia a pohody, nedá sa presne určiť cesta ako sa stať šťastným Hyggeistom. Ďalšia vec, aj napriek tomu že to zahŕňa pocity každého z nás, priatelia sú neodmysliteľnou súčasťou tohto konceptu.

https://pixabay.com/en/relaxing-lounging-saturday-cozy-1979674/

V prvom rade si musím uvedomiť že si tu pohodu musíme vytvoriť, obklopiť sa ňou ale najmä si ju užívať. Takže je to o našom vnútornom pocite.

Určite ste sa stretli s čínskym konceptom „Feng Shuej“. Toto je polopatisticky povedané „niečo podobné“. Až na to že ty si ten/tá kto povie čo kde a ako bude, no nie je to geniálne? Práve a jedine ty dokážeš vnímať čo ti prináša pohodu a duševné zdravie. Zásadné je sa obklopiť tým čo je nám príjemné a tak podprahovo vytvárať túto pohodu, lásku k životu aj predmetmi v našej blízkosti. Ak to nejde v celom byte/dome, sprav si svoj vlastný kútik, presne podľa a pre seba. Uvidíš čo to spraví s tvojím vnútrom. ;)

https://pixabay.com/en/paper-business-document-letter-3201417/

Nádji si svoje príjemné činnosti, vychutnávaj si aj nesmierne maličkosti, ako kavejo zo svojho oblúbeného hrnčeka, oblúbená deka, tričko, čokolvek ale najmä sa sústreď na to ako ti to zalieva srdce príjemným pocitom. Buď presne tam kde si a užívaj si svoje chvílky naplno.

Taký jednoduchý príklad „Hygge“ večera je napr. večera s priatelmi pri nejakom gurmánskom orgazme, príjemný film pod teplou dekou, suprova kniha, vankúše a nesmieme zabudnúť na aromatické sviečky (tie sú akými neodmysliteľným symbolom)... Najkrajšie na tom je že jedlo, knihu, sviečky a aj priateľov si vyberáš ty sám.

https://pixabay.com/en/home-office-notebook-home-couch-569153/

Rozhodne vám vyzdvihujem do popredia najznámejšiu knihu o Hygge, kde sa autor venuje celému konceptu aj jednotlivým detailom, na Martinuse http://www.martinus.sk/?uItem=273661

A Musím tiež povedať že táto banda (Hyggeisti) mladých vzdelaných ludí, vám o tom povie a ukáže rozhodne viac, neviem sa dočkať dalšieho blogu. Rozhodne čekujte ;) !

Držím všetkým palce a nájdite svoje HYGGE, osobne sa tomu ešte povenujem a vítam každú spätnú väzbu.

Pekný deň

mArt

Obrázky prebraté z Pixabay.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Večný študent, pútnik, srdcom dieťa, dušou starec ;) Píšem o svojom živote a nejak7ch tých cestách, o svojom pohlade na život a tiež o niečom čo mi robí život lepším... zanechajte hodnotenie, koment ....

Chceš vedieť, keď mArt pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.