Trápi vás nedostatočné prekrvovanie nôh? Riaďte sa týmito radami!

Nedostatočné prekrvenie dolných končatín trápi najmä ženy. Nohy ako ľad môžu znamenať aj začiatok vážnej choroby a vtedy nepomôže iba nasadenie ponožiek.

Problémy so zlým prekrvením môžu viesť až k migréne. Poruchu prekrvenia spôsobuje zúžená cieva alebo cievny kŕč, tie uzavierajú prívod krvi k rôznym oblastiam tela, teda aj k nohám.

Na vine môže byť stres

Ak sa niečoho veľmi bojíme alebo sa zľakneme, keď sa dostaneme do stresovej situácie, výsledkom môžu byť studené končatiny. Periférne tepny v týchto oblastiach sa stiahnu a tento kŕč spôsobí dočasné nedokrvenie prstov, ktoré sa obnoví zhruba 20 minút po upokojení. Emocionálna pohoda totiž predstavuje dôležitý zdroj tepla.

Prejav vážnejších ťažkostí

Nedostatočné prekrvovanie končatín zároveň signalizujú aj vážnejšie zdravotné ťažkosti:

cievne alebo srdcovo-cievne problémy

vysoký krvný tlak

metabolické poruchy

poruchy funkcie nadobličiek

anémiu

blokády chrbtice

anorexiu

poruchy štítnej žľazy

Poruchy prekrvenia komplikuje aj nikotín, negatívne mení vlastnosti zrážania krvi.

Ako účinne prekrviť svoje končatiny

Vyskúšajte papriku, ginko či pagaštan konský

Účinný pri poruchách prekrvenia je ginko dvojlaločné, konkrétne jeho zázračné lístky. Stupňujú schopnosť tkanív prekonať nedostatok krvi, zlepšujú centrálne a periférne frekvencie a zachytávajú voľné radikály, čo zabráni tvorbe usadenín na stenách ciev. Pomáha aj paprika, a to v akejkoľvek forme, či už mletá, čerstvá alebo sušená. Obsahuje totiž kapsaicín, ktorý redukuje sklon k chorobnej zrážanlivosti krvi. Alternatívnou pomocou je aj liek obsahujúci extrakt pagaštana konského. Pôsobí pozitívne na steny ciev a prívod krvi.

Dostatok pohybu

Pohyb lieči. A pri poruchách prekrvenia to platí dvojnásobne. Ak už nepestujete ani neplánujete pestovať žiaden šport, urobte denne aspoň desať drepov alebo sa pohojdávajte na špičkách nôh hore dole. Nohy sa lepšie prekrvia aj chôdzou po schodoch.

Studený a teplý prúd vody

Napustite si do vane 18 stupňovú vodu, postupne pridávajte horúcu, aby ste vo vani docielili 20 stupňovú vodu. Sprchou sa dá pomôcť tiež a rovnako účinne. Začneme studeným prúdom vody od chodidiel. Sprchujeme nohy odspodu nahor a znova zhora nadol, až ku chodidlu.

Dostatok vitamínu C

Zlému prekrveniu sa dá aj predchádzať. K tomu, aby cievy fungovali tak, ako majú, je potrebný dostatok vitamínu C. Nachádza sa v kivi, bobuliach bazy čiernej, citrónoch, pomarančoch, grepoch a paradajkách.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Simonka Strečnianská pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.