Príchodom jari sa skončilo obdobie fanúšikov zimných športov. Táto sezóna bola pre niektorých slovenských športovcov prelomová, a niektorí sa zase so svojou bohatou kariérou vrcholového športovca lúčili.
Najväčšiu radosť slovenským fanúšikom robila jednoznačne naturalizovaná Slovenka Anastasiya Kuzminová. Po materskej dovolenke sa vrátila späť do kolotoča svetového pohára a zažila životnú sezónu. Počas všetkých pretekov dokazovala štatút najrýchlejšej biatlonistky súčasnosti. Jediné minús, v nadľudských výkonoch, ktoré podávala, bola streľba.
Získala malý krištáľový glóbus za šprint (pre ženy 7.5 km ) a stíhačku (10 km). Do posledného závodu, bojovala s Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou aj o celkové prvenstvo vo svetovom pohári. Rozhodovala posledná streľba, kde Anastasiya netrafila posledný terč, a na posledných 2.5 km stratila aj bežecké sily. 11.miesto jej na víťazstvo nestačilo, a tak sa musela vo vlastnom rodisku, v ruskom Ťumeni, uspokojiť len s druhým miestom.
Na olympíjskych hrách v juhokórejskom Pyeongchangu, získala jednu zlatú a dve strieborné medaile medaily, čím vytvorila najlepšie umiestnenie pre slovenskú výpravu v ére samostatnosti na zimných olympiádach. Rovnaký počet medailí sme získali aj pred ôsmimi rokmi vo Vancouveri, avšak jedna mala lesk bronzu. Celkovo sa jej na olympiádach podarilo uchmatnúť šesť medailí, z toho tri zlaté a tri strieborné.
Keď som už pri biatlone, nemôžem zabudnúť ani na výkony mladej Paulíny Fialkovej, ktorej výkony počas sezóny gradovali a vyvrcholili piatym miestom v individuálnych pretekoch na zimnej olympiáde a druhým miestom v poslednom závode sezóny svetového pohára.
Paja s jednou chybou viedla po štvrtej streľbe, no zdolala ju Bieloruska Domrachevová. Fialková má vo veku 25 rokov celú kariéru pred sebou a veľmi jej držím palce, aby napodobnila výkony kolegyne z reprezentácie Kuzminovej. Bola veľmi smutná, keď počas olympiády pokazila streľbu v zmiešanej štafete,čím zmarila šancu celému tímu na dobrý výsledok. Odčinila to však v ženskej štafete, kde naše skončili na peknom piatom mieste.
Mladá a talentovaná Petra Vlhová podávala počas sezóny v slalome stabilné výkony. Podarilo sa jej zvíťaziť vo fínskom Levi a švajčiarskom Lenzerheide. Na vrcholnom podujatí olympíjskych hier, od nej fanúšikovia očakávali medailu. Ako to však v športe býva, po pár chybičkách na trati Petra nezvládla tlak a skončila na 13.mieste. V superkombinácii , na ktorú sa nešpecializuje, po vypadnutí niektorých favoritiek, skončila na piatom mieste.
S bohatou kariérou sa lúčila Veronika Velez-Zuzulová. Tá sa počas sezóny zranila a bol otázny aj jej štart na olympiáde. Tej sa nakoniec zúčastnila, no jej jazda bola skôr propagačná. Veronike sa nepodarilo dostať do potrebnej formy, ale druhú v poradí, a jej poslednú olympiádu, nemohla vynechať. Svoje posledné zbohom, dala v nemeckom Ofterschwangu, kde sa poslednou jazdou rozlúčila s divákmi. Počas trate si spravila niekoľko zastávok v tradičnom ľudovom kroji.
Alpské lyžovanie bolo úspešné aj pre našich hendikepovaných športovcov. Henriete Farkašovej sa v kategórii nevidiacich na paralympiáde v Pyeongchangu podarili získať štyri zlaté a jednu striebornú medailu. Okrem nej sme získali ešte 6 medailí zásluhou Jakuba Kraka a Miroslava Harausa (obaja nevidiaci). Celkovo sa tak s počtom 11 medailií, umiestnilo Slovensko na krásnom siedmom mieste.
Henrieta Farkašová s navádzačkou Nataliou Šubrtovou. zdroj
O štyri roky v Pekingu budú naši športovci znova bojovať o medaile. Smutnou realitou však zostáva fakt, že po odchode Anastasiye Kuzminovej do biatlonového dôchodku, bude len veľmi ťažké nájsť niekoho, kto zopakuje jej úspechy. Verím v to, že sa v najbližších rokoch začne pracovať s mládežou a nejaká medaila cinkne aj v Číne.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď 1Neno pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.