30.3.2018 13:35

Zimná sezóna snov

Úspechy slovenských zimných športovcov počas sezóny 2017/2018.

Príchodom jari sa skončilo obdobie fanúšikov zimných športov. Táto sezóna bola pre niektorých slovenských športovcov prelomová, a niektorí sa zase so svojou bohatou kariérou vrcholového športovca lúčili.

Biatlon

Najväčšiu radosť slovenským fanúšikom robila jednoznačne naturalizovaná Slovenka Anastasiya Kuzminová. Po materskej dovolenke sa vrátila späť do kolotoča svetového pohára a zažila životnú sezónu. Počas všetkých pretekov dokazovala štatút najrýchlejšej biatlonistky súčasnosti. Jediné minús, v nadľudských výkonoch, ktoré podávala, bola streľba.

Získala malý krištáľový glóbus za šprint (pre ženy 7.5 km ) a stíhačku (10 km). Do posledného závodu, bojovala s Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou aj o celkové prvenstvo vo svetovom pohári. Rozhodovala posledná streľba, kde Anastasiya netrafila posledný terč, a na posledných 2.5 km stratila aj bežecké sily. 11.miesto jej na víťazstvo nestačilo, a tak sa musela vo vlastnom rodisku, v ruskom Ťumeni, uspokojiť len s druhým miestom.

zdroj

Na olympíjskych hrách v juhokórejskom Pyeongchangu, získala jednu zlatú a dve strieborné medaile medaily, čím vytvorila najlepšie umiestnenie pre slovenskú výpravu v ére samostatnosti na zimných olympiádach. Rovnaký počet medailí sme získali aj pred ôsmimi rokmi vo Vancouveri, avšak jedna mala lesk bronzu. Celkovo sa jej na olympiádach podarilo uchmatnúť šesť medailí, z toho tri zlaté a tri strieborné.

Keď som už pri biatlone, nemôžem zabudnúť ani na výkony mladej Paulíny Fialkovej, ktorej výkony počas sezóny gradovali a vyvrcholili piatym miestom v individuálnych pretekoch na zimnej olympiáde a druhým miestom v poslednom závode sezóny svetového pohára.

Paja s jednou chybou viedla po štvrtej streľbe, no zdolala ju Bieloruska Domrachevová. Fialková má vo veku 25 rokov celú kariéru pred sebou a veľmi jej držím palce, aby napodobnila výkony kolegyne z reprezentácie Kuzminovej. Bola veľmi smutná, keď počas olympiády pokazila streľbu v zmiešanej štafete,čím zmarila šancu celému tímu na dobrý výsledok. Odčinila to však v ženskej štafete, kde naše skončili na peknom piatom mieste.

zdroj

Alpské lyžovanie

Mladá a talentovaná Petra Vlhová podávala počas sezóny v slalome stabilné výkony. Podarilo sa jej zvíťaziť vo fínskom Levi a švajčiarskom Lenzerheide. Na vrcholnom podujatí olympíjskych hier, od nej fanúšikovia očakávali medailu. Ako to však v športe býva, po pár chybičkách na trati Petra nezvládla tlak a skončila na 13.mieste. V superkombinácii , na ktorú sa nešpecializuje, po vypadnutí niektorých favoritiek, skončila na piatom mieste.

zdroj

S bohatou kariérou sa lúčila Veronika Velez-Zuzulová. Tá sa počas sezóny zranila a bol otázny aj jej štart na olympiáde. Tej sa nakoniec zúčastnila, no jej jazda bola skôr propagačná. Veronike sa nepodarilo dostať do potrebnej formy, ale druhú v poradí, a jej poslednú olympiádu, nemohla vynechať. Svoje posledné zbohom, dala v nemeckom Ofterschwangu, kde sa poslednou jazdou rozlúčila s divákmi. Počas trate si spravila niekoľko zastávok v tradičnom ľudovom kroji.

zdroj

Alpské lyžovanie bolo úspešné aj pre našich hendikepovaných športovcov. Henriete Farkašovej sa v kategórii nevidiacich na paralympiáde v Pyeongchangu podarili získať štyri zlaté a jednu striebornú medailu. Okrem nej sme získali ešte 6 medailí zásluhou Jakuba Kraka a Miroslava Harausa (obaja nevidiaci). Celkovo sa tak s počtom 11 medailií, umiestnilo Slovensko na krásnom siedmom mieste.

Henrieta Farkašová s navádzačkou Nataliou Šubrtovou. zdroj

O štyri roky v Pekingu budú naši športovci znova bojovať o medaile. Smutnou realitou však zostáva fakt, že po odchode Anastasiye Kuzminovej do biatlonového dôchodku, bude len veľmi ťažké nájsť niekoho, kto zopakuje jej úspechy. Verím v to, že sa v najbližších rokoch začne pracovať s mládežou a nejaká medaila cinkne aj v Číne.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď 1Neno pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.