10.4.2018 11:42

Na Slovensku vznikol film v štýle"SIN CITY".

GARBAGE MAN (SMETIAR)

GARBAGE MAN je krátky film z dielne štúdia FilmFish. Je to film z prostredia skorumpovaného mesta, kde už len veľmi ťažko nájdete čestného človeka. Drax Slasher je nájomný vrah, ktorý dostáva rozsudky smrti.

Tento krátky film je postavený na komiksových prvkoch a kombinácii reálnej scény so scénou dokreslenou. „Nebudem sa tváriť, že ma neinšpirovalo Sin City“, tento film ma veľmi inšpiroval a niektoré veci som si jednoducho túžil vyskúšať.“

Náročné nasvetľovanie, či dymenie scény a rovnako aj práca s ne-hercami boli pre štúdio FilmFish výbornou skúsenosťou. „Verím, že vďaka prístupu ne-hercov a náročným podmienkam v teréne, kde protagonisti veľa krát mrzli, aby sme dostali potrebný záber, je film kvalitným kraťasom“ hovorí autor filmu.

Film sa nakrúcal približne rok. Postprodukcia bola pomerne náročná. Dosiahnuť film v štýle "film noir" je dosť ťažká práca.

Film noir je filmový žáner existujúci v rokoch 1941-1958, na vrchole v rokoch 1941-1950. Film noir je obvykle spájaný s low key čiernobielym vzhľadom založeným na nemeckej expresionistickej kinematografii. Mnohé z príbehov a postáv sú odvodené z detektívnych románov tzv. hardboiled school s postavami charakteristickými svojim cynizmom a necitlivosťou, ktoré sa objavili v USA počas hospodárskej krízy.

Draxov život je plný zla, nenávisti a krvi. Napriek tomu máva nočné mory. Budí sa uprostred noci, aby si zapálil a upokojil svoje emócie. Je to monštrum, ktoré však má dušu, má srdce a v tom je paradox tohto filmu. Korupcia, prieky, faloš či vláda oligarchov sú témy, ktoré nám nie sú cudzie. Je to zrkadlo, ktoré nám Drax servíruje v čiernobielej noirovej atmosfére zhnitého mesta.

Film bol účastníkom festivalov ako napríklad Humphrey Bogart Film Festival či AM Egypt Film Festival.

Ako sa film nakrúcal si môžete pozrieť v tomto videu.

„Som filmový tvorca a točenie filmov ma veľmi baví, ale v prvom rade som filmový fanúšik. Svoje filmy si zatiaľ tvorím sám na kolene so skoro nulovým rozpočtom, ale o to viac si potom vážim výsledok“ dodáva autor filmu Peter Kružic.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Narodil som sa v Banskej Štiavnici. Študoval som obchodnú akadémiu, ale postupne som pochopil, že tadiaľto moja cesta nevedie. Vždy som rád tvoril, staval som lego, hral som sa na superhrdinov, vymýšľal som krátke príbehy a potom som k nim dokresľoval obrázky. Keď ma prijali na akadémiu umení v Banskej Bystrici na dokumentárnu tvorbu, podstúpil som úžasný proces zamilovania sa do filmového umenia. Je to syntéza rôznych druhov umenia a zrazu som mohol všetky svoje záľuby skombinovať do jedného celku. Film mi prúdi v žilách a nesktučne ma baví celý proces tvorby audiovizuálneho diela. Potrebné skúsenosti som nabral popri škole i vo svete svadobných kameramanov, ale to nebolo to pravé orechové moje ciele sú inde. Prax však bola pre mňa veľmi výživná. Dnes sa venujem tvorbe reklamných spotov a snažím sa tvoriť krátke dokumentárne a hrané filmy. Mojim skutočným cieľom je venovať sa tvorbe filmov.

Chceš vedieť, keď Peter Kružic pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.