Tekuté marocké zlato

Videli ste už obrázky kôz, ktoré lozia na stromy, aby mohli jesť jeho dozrievajúce plody? Tak to sú argánovníky! Tieto dozrievajú jedine v Maroku.

Za predpokladu, že pestovatelia stromov dokázali škodné kozy odohnať, následne sa argánové orechy pozbierajú a vysušia na slnku. Ich tvrdá škrupina sa roztlčie a orechy sa melú, čím vzniká pasta, z ktorej sa potom pracne miesením vytláča argánový olej, alebo ako sa tiež nazýva – tekuté marocké zlato.

Jedná sa o takzvaný „suchý olej“, čo znamená, že neupcháva póry, veľmi rýchlo sa absorbuje do pokožky, obsahuje množstvo protizápalových zložiek, antioxidantov, vitamín A, E a F. Aby som to zjednodušila, keď ho raz vyskúšate, zamilujete si ho.

Ako ho teda používať?

Používať ho môžete vlastne na všetko, čo vás napadne. A aj preto je považovaný za kozmetický zázrak. Dá sa použiť namiesto nočného krému - na vyčistenú pleť naneste pred spaním pár kvapiek. Dokonca, ak nemáte príliš mastnú pokožku, dá sa použiť aj ako náhrada denného krému a ako základ pre make up. Podporuje rast mihalníc a rozčesať pár kvapiek do čerstvo umytých vlasov zaručí prirodzený lesk, alebo ho vmasírujte do vlasov 20min pred tým ako si ich umyjete. Je vynikajúci na suchú a popraskanú pokožku, zjemňuje kožu okolo nechtov a vyživuje aj samotné nechty. Zmierňuje zápaly, pomáha pri hojení drobných raniek a exémov a vhodný je aj na popáleniny. Zabudla som na niečo?

Ja ho najradšej používam večer. Po odmaľovaní a umytí tváre si ešte na vlhkú pleť nanesiem argánový olej. Po tom čo sa trochu vpije použijem ešte zlepšovák a nanesiem tenkú vrstvu vazelíny. Znie to síce zvláštne, ale na túto procedúru nedám dopustiť.

Ráno ho zase vmasírujem do pokožky, dám si raňajky a potom prebytočný olej jemne zotriem vlhkým horúcim uterákom.

Ako spoznať pravý argánový olej?

Aby ste z neho boli rovnako nadšení ako som ja, musí byť naozaj kvalitný. Žial, či už u nás, ale dokonca aj v Maroku sa predáva obrovské množstvo napodobenín. Prvým ukazovateľom kvality je cena, keďže ide o náročný výrobný proces, ak je cena príliš nízka, olej nemôže byť dobrý. Táto rada však vôbec nemusí byť nápomocná, keďže vysoká cena sa dá dať aj tomu nekvalitnému produktu. Poďme teda ďalej.

Najprv by ste si mali všimnúť vôňu – jemnú orieškovú, ktorú je len slabo cítiť. Keď olej vonia veľmi prenikavo, ako keby prepálene, alebo keď je z neho cítiť umelinu, tak ruky od neho preč. Ďalej je dôležitá farba, ktorá by mala byť ešte svetlejšia ako náš slnečnicový olej na varenie, rozhodne by nemal byť mútny. Často, hlavne na tržniciach, predávajú jeho verziu na varenie, ktorá je výrazne tmavšia. No a argánový olej by sa takisto mal veľmi rýchlo vpiť do vašej pokožky a nezanechať na nej žiadny mastný film.

A keď ho už máte doma

Aby vám argánový olej čo najdlhšie vydržal, skladujte ho v tmavej sklenenej nádobe, nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ani vysokým teplotám a vlhkosti.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Petra Kováč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.