Hor sa do mesta! New Delhi. Nastav laťku svojej trpezlivosti

Odpad a žobráci na každom kroku, alebo historické centrum subkontinentu? Hlavné mesto Indie je dobrou školou na mentálny tréning

Delhi, Dillí, Naí Dillí, určite by ste tam tak ľahko nežili. Týmto parádnym veršom začnem svoje mudrovanie o meste, v ktorom som strávil len jeden celý deň. Niekto by mohol namietať, že jeden deň na hodnotenie destinácie je smiešne málo.

A to môže byť pravda. Pokora pred nepoznaným je základ cestovania. Aj v prípade, že kráčate z jedného konca dediny na druhý. Napriek tomu platia objektivne fakty, ktoré nezmenia ani pozitívne zážitky z daného miesta.

V Indii strávime s priateľkou tri týždne, polovicu z toho chceme minúť na himalájsky trek a zvyšnú časť na prebádanie južného štátu Kerala. Delhi je vstupnou bránou do celého dobrodružstva.

Letisko je moderné, v exteriéri zázrakom nedostávame ani teplotnú facku. Povestné pekloty a vlhko sú ešte len na ceste. Čaká nás hotelový transfer, ujo s tabuľkou našich mien. Áno, som lazy bitch. Dalo by sa aj s taxikármi pokecať a mať super pocit z vyjednávania. Ale komu sa chce po polnoci a nekonečnej ceste (ešte sme nechápali pojem "nekonečná cesta").

Týpek ovláda angličtinu ako ja hindčinu, no hlavné je, že ovláda cestu na hotel. A že vie šoférovať po ... no počkat! ČO JE DO RITI TOTO?! Späťák vedľa stojacej Toyoty mám desať centimetrov od hlavy. To zjavne znamená, že je tam ešte priestor na cvoka za nami, ktorý sa do malej škáry chce pretrúbiť. A my skúšame to isté na autá pred nami. A s nami všetky busy, motorky a nákladiaky. Klasický asian traffic shit, obohatený o kravy.

Kravy. Predstavte si Bajkalskú ulicu (alebo Levočskú v Prešove) o štvrtej poobede. A cez to ide krava. Pomaly, zenbudhisticky elegantne a autá ju obchádzajú ako náckov logika.

Hovorí sa, že v Indii je bordel. Ale kde by nebol, však? Vedľa nášho baráku na Miletičke si sused vypratal celý starý byt na trávnik. Dobrý chuj, však? A na Indiu si vypratal bordel celý svet. Jedine žeby nie, jedine žeby si to urobili sami. Odpadky sú tam všade. Nekontrolovaný odpad to je šerednosť, hanba, plytvanie, smrad, choroby a smrť. Na kope smetí nie je nič romantické, nie je v tom žiadne hipsterské čaro a mestské genius loci.

zdroj: gistmania.com

Delhi však nie je len kopa odpadkov a otravnej dopravy. Je to v prvom rade veľkomesto, indické megabydlisko, ktoré nás pri prvej návšteve poctilo zaujímavosťou v každom momente. Vyjdete z hotela, chytí vás za vlasy, otrieska o všetko, čo ste ešte nevideli a večer vás vypľuje naspäť ako použitú turistickú handru.

Hneď ráno sme našli najbližšiu stanicu metra a za pár šupov kúpili celodenný lístok. Metrom sa môžu hrdiť po celej Ázii. Osem liniek, klimatizované súpravy a relatívne čisté a bezpečné stanice. Pri každom vchode je šacovanie ako na letisku. Pre ženy samostatne. V rámci metra preto asociálov nenájdete.

V metre na nás čumí celý vagón. Je pravda, že som tam jediný, kto si obliekol do tridsiatich piatich stupňov kraťasy a frajerka je jediná s odhalenými ramenami, ale bieli turisti to tak v Indii proste majú. Sme tam za celebrity.

Google vraví, že Red Fort je ten pravý mainstream na začiatok. Je to veľká pevnosť, mesto v meste, ktoré bolo sídlom Mughalských vládcov od 16. storočia po vládu Britov v 19. storočí. Podľa mapky vidíme, že je len pár sto metrov od zastávky metra. Stačí prejsť trhovisko a sme tam. Trh, indický market, to znie ako z dobrodružnej knihy. Tam dostaneme prvú facku západného turistu.

Pokračovanie v nasledujúcom príspevku. Ak chceš dostať upozornenie, tak klik na sleduj :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď HikingHigh pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.