Šport

Najvhodnejšie športy pre nohy s kŕčovými žilami

27.4.2018 11:32
Pravidelný pohyb kŕčovým žilám určite neškodí, práve naopak, šport môže pozitívne ovplyvniť zdravie žíl. Samozrejme, záleží na druhu športu, pretože ten nesprávne zvolený môže nohám priťažiť.

Žiadne silové športy

Pri nábehu na kŕčové žily sa neodporúčajú silové cvičenia ani dvíhanie ťažkých závaží. Nevhodné pre nohy tŕpiace varixami je aj zjazdové lyžovanie či squash alebo tenis, pretože pri nich dochádza k nárazovému tlaku v žilách.

Naopak, ideálne sú najmä aerobne cvičenia, pri ktorých sa uplatňuje takzvaný princíp svalovej pumpy. V praxi to znamená, že sťahy svalov pri pohybe striedavým zmršťovaním a uvoľňovaním vyvíjajú tlak na žilné steny, čím zvyšujú ich flexibilitu.

Aké športy zvoliť?

Plávanie – voda má oveľa vyššiu hustotu, čo neumožňuje krvi zhustnúť.

Chôdza, beh a bežecké lyžovanie 

Kolieskové korčuľovanie

Cvičenia na spevnenie brušného a panvového svalstva.

Aerobik – klasický aj vo vode, joga, pilates, či klasický strečing.

Bicyklovanie, cestná cyklistika  – intenzita musí byť pochopiteľne zvolená podľa závažnosti ochorenia. Pri závažnejších a rozsiahlejších varixoch je samozrejme vhodné využívať gumené pančuchy, alebo kompresné podkolienky.

Úspech je v pravidelnosti

Ak si každý deň nájde človek hoci len 30 minút na cvičenie, výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Kým ste doma, môžete žily utužovať špeciálnymi gymnastickými cvikmi, pri ktorých budete mať nohy vo vyvýšenej polohe. Je vhodné pravidelne striedať jednotlivé druhy aerobných cvičení či už podľa chuti alebo sezóny. Telo by ste v žiadnom prípade nemali preťažovať, pretože pri problémových žilách je to prinajmenšom rovnako rizikové ako úplná absencia športu. Minimálne dva dni v týždni si vyhraďte pre fyzický odpočinok.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
1
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Helloweenske cupcakes
Mesačný trip po Sri lanke . 1
Potulky po krásach Slovenska 22
Moje myšlienky
ISLE of SKYE (Škótsko)
Le Bistro: Kaviareň, ktorá dýcha súčasnosťou!