9.2.2018 22:21

Michal Bosák - Slovák s podpisom na americkej dolárovke, ktorý dokázal, že s pevnou vôľou sa dá dokázať všetko

Táto nevšedná osobnosť dokázala veľmi výrazným spôsobom ovplyvniť život amerických Slovákov, hoci nielen ich.

Vysťahovalectvo za prácou je v dnešnej dobe pomerne bežná vec. Inak tomu nebolo ani na Slovensku koncom 19. storočia. V rokoch 1871-1880 vysťahovalectvo zo Slovenska v dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie veľmi vzrástlo. Väčšina Slovákov odchádzala za prácov do Spojených štátov, najmä do priemyselných miest ako Pittsburgh, New York, Chicago a Cleveland. Medzi týchto vysťahovalcov patril aj Michal Bosák.

Rodičia Michala Bosáka, brat Jozef a sestra Mária

Zdroj: ThePegas

Michal Bosák sa narodil 10. decembra 1869 v obci Okrúhle, ktorá sa nachádza medzi mestami Giraltovce a Svidník. Bol najstarším synom Michala Bosáka st. Jeho život sa podobal životu ostatných sedliackych chlapcov. Školské vzdelanie sa mu dostalo v susednej obci Radoma. Štyri zimy (pretože cez leto musel pomáhať pracovať) chodil Michal do tejto školy, nosiac so sebou tabuľku, čítanku a drevo na zakúrenie. V škole sa naučil čítať, písať i počítať.

V lete roku 1886, keď mal Michal Bosák 16 a pol roka, rozhodol sa vycestovať za krajším životom do Spojených štátov. Mama a otec ho vystrojili na cestu a jeho strýko mu do vrecka vložil jeden dolár so slovami : ,,Možno sa ti zíde, až ti bude veľká núdza." Otec mu ešte povedal : ,,Nikdy sa neopi, syn môj, staršiemu úctu daj a Boha sa drž." S týmito slovami sa Michal pustil do sveta.

Michal sa najprv vydal na železničnú stanicu do Prešova, kde spoznal iných Slovákov. Spolu išli vlakom cez Poľsko až do Hambrurgu. Na loď do Spojených štátov v Hamburgu mohli nastúpiť len tí, ktorí vedeli čítať a písať. Po troch týždňoch plavby loďou, na ktorej robil kúriča sa Michal Bosák konečne ocitol v Pennsylvánii.

Ako mnoho Slovákov aj Bosák začínal na breke. Breka je zariadenie na preberanie a triedenie uhlia. Plat na brekách bol pomerne nízky. Za túto prácu Michal dostával 75 centov denne. Neskôr Bosák zostúpil pod zem do hĺbky uhoľnej bane. Pracoval vo firme Pardie Coal v Hazeltone za 90 centov na deň a neskôr v Cox Coal Co. v Driftone za 1,25 dolára na deň.

Fotografia Michala Bosáka

Zdroj: bosak.sk

Nebola to však práca pre neho. Hľadal si iné zamestnanie a mal štastie: ,,Jeho šéf si vraj všimol, že kôn, s ktorým Bosak pracoval v podzemí, bez svetla a v prachu, vydrží oveľa viac ako iné kone. Keď vyzvedal prečo, Bosák mu porozprával, že vyrástol pri Ondave, v ktorej kúpali kone, a preto umýva koňa aj v bani, z jedálne berie ostatky, prikrmuje ho a pomáha mu, aby sa neporanil v ostrých zákrutách pri ťahaní vagónikov. Šéfa očaril. Pracovitý chlapec sa mu pozdával, zbadal v ňom iskru nadania a presunul ho z podzemia."

Michal Bosák však stále nebol spokojný a chcel si založiť vlastné podnikanie. Po tom čo rozvážal pivo vo Freelande pre Zemányho, mu jeden podomový obchodník poradil, aby si svoje podnikanie rozbehol v meste Olyphant. S malými úsporami sa v roku 1893 pustil do obchodu v Olyphante, kde odkúpil malý bar, krčmu od Glinského. O podnik sa starala jeho mladá žena Zuzana, ktorú si zobral 9. mája 1891 v Hazeltone.

Kostol v Hazeltone v ktorom si Michal zobral Zuzanu Hudakovú za ženu

Zdroj: ThePegas

Michal Bosák vycítil, že školské vzdelanie získané na ľudovej škole v Radome nestačí pre široký svet a pre veľké plány, ktoré sa v jeho duši rodili. Vo voľných chvíľach si dopĺňal svoje vzdelanie a usilovne sa učil anglicky. Čoskoro svojou usilovnosťou a prirodzenou inteligenciou získal široký rozhľad a vedomosti. Slovenskí vysťahovalci sa na neho obracali s radami hlavne vo finančných transakciách. Chceli aby pre nich a ich rodinných príslušníkov zabezpečoval lodné lístky. Takto sa malá krčmička začala pomaly meniť aj na lodnú agentúru.

Reklama na Bosakovú lodnú agentúru v novinách

Zdroj: ThePegas

Predstavitelia bánk zbadali, že Bosák ma veľký vplyv na svojich rodákov vo finančných záležitostiach a začali sa uchádzať o jeho priazeň. Chceli aby sa stal účastinárom ich bánk a ponúkli mu miesto v správnej rade. V roku 1897 si Michál Bosák otvoril súkromnú banku MICHAL BOSAK PRIVATE BANK a agentúru lodných spoločností.

Budova Bosákovej banky v Olyphante

Zdroj: The Pegas

V roku 1902, keď mal Bosák 33 rokov, pomáhal organizovať CITIZENS BANK a v tom istom roku FIRST NATIONAL BANK V Olyphante. Bosák dobre poznal vnútorný stav banky a vedel, že akcie majú oveľa väčšiu hodnotu ako dividendy prinašajú. Vedel aj to, že prezidentom banky sa môže stať, len ak bude vlastniť väčšinu učastnín.(akcií). A tak Bosák začal skupovať akcie. Keď niektorý potreboval peniaze, Bosák bol pripravený takéto účastiny odkúpiť. Až jedného dňa prišiel Bosák na vyročnú schôdzu ako majiteľ rozhodujúceho balíka akcií First National Bank. Bol zvolený za prezidenta.

Svoje meno preslávil tak, ako sa to žiadnemu Slovákovi v tej dobe nepodarilo. V jeho dobe americká vláda povoľovala niektorým bankám vydávať doláre. Aj First National Bank dostala toto povolenie, a tak sa meno Michala Bosáka dostalo na americký dolar. Jeho podpis ako prezidenta First National Bank je na desaťdolárovej bankovke, ktorá bola vydaná 25. júna 1907

Podpis Michala Bosáka (vpravo dole) na desaťdolárovej bankovke

Zdroj: bosak.sk

Postupom času sa Michal Bosák stal významnou osobnosťou v Amerike. Ľudia sa tešili, keď ho mohli navštíviť. Zriedka sa našli jedinci, ktorí rozprávali o jeho finančných úspechoch ináč ako v superlatívoch. Michál Bosak zomrel 18. februára 1937, ako 67 ročný v čakárni u zubného lekára v Scrantone. Pochovaný je na cintoríne sv. Kataríny v Moscov v štáte Pennsylvánia. V roku 1976 pri príležitosti dvestoročnice USA Michala Bosáka zaradili medzi štrnásť najvýznamnejších Slovákov a amerických dejinách

Správa v novinách o Bosákovej smrti

Zdroj: ThePegas

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
16
Poslať správu
Just making this world a better place for people searching for informations

Chceš vedieť, keď ThePegas pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.