Ako si správne vybrať umývačku riadu?

Umývačka riadu je spotrebič, ktorý sa stal v posledných rokoch veľmi obľúbeným a dne sa už nachádza vo väčšine domácností. Proces umývania riadu sa vďaka nim stáva omnoho efektívnejším.

Šetrí drahocenný čas a námahu, ktorú hlavne po obede určite oceníte. Vďaka moderným technológiám sú dnes umývačky veľmi šetrné z hľadiska spotreby energie. Prinášame vám prehľad základných vlastností, ktoré by ste mali pri výbere zvážiť a ktoré vám pomôžu kúpiť tú správnu.

Veľkosť

Zásadný faktor, ovplyvňujúci výber umývačky riadu je priestor, ktorý máte vymedzený pre umiestnenie. Väčšie modely dosahujú šírku okolo 60 centimetrov, tie menšie okolo 45 centimetrov. Čím väčší model, tým väčšia je aj vnútorná kapacita, ktorá sa udáva v množstve jedálenský súprav. Jedna jedálenská súprava obsahuje tanier, hlboký tanier, dezertný tanier, pohár, čajovú šálku s tanierikom, nôž, vidličku, polievkovú lyžicu, dezertnú lyžicu a lyžičku. Pri šírke 60cm majú umývačky vnútornú kapacitu okolo 12 až 14 jedálenských súprav. Tie menšie 45cm, majú okolo 10 súprav. Ak máte teda väčšiu rodinu a tým pádom aj vyššiu spotrebu riadu, je dobré siahnuť po modely, ktorý disponuje solídnou vnútornou kapacitou.

Energetická trieda

Energetická trieda uvádza úspory na energiách. Čím je trieda lepšia, tým sú prevádzkové náklady spotrebiča menšie. Triedy sa pohybujú od písmena A po písmeno G, pričom A je najlepšia a G najhoršia. Trieda A sa ďalej delí na tri ďalšie skupiny, A+, A++, A+++. Rozdiel medzi jednotlivými triedami je úspora 25%. Odporúčame vybrať umývačku riadu s čo najlepšou triedou. Tie môžu byť cenovo drahšie, ale v nákladoch na elektrinu sa vám to po čase vráti.

Hlučnosť

Tiché modely majú okolo 43 dB. Nad 50 dB býva už hlučnosť vyššia a 60 dB je hodnota, ktorá sa neodporúča.

Moderné technológie

K moderným technológiám, ktorými môže umývačka riadu disponovať patria senzory. Tie zaisťujú skenovanie množstva a znečistenia riadu. Podľa vyhodnotených údajov umývačka prispôsobí program, aby boli výsledku umytia v kombinácii so spotreba vody a energie čo najefektívnejšie.

Funkcia odloženého štartu je veľmi praktická. Jednoducho si nastavíte presný čas kedy sa má umývačka spustiť. Ideálne v čase keď nie ste doma, alebo cez noc.

Funkcia polovičného naplnenia umožňuje zapnúť umývačku aj vtedy, keď nie je úplne plná. Program sa prispôsobí množstvu vloženého riadnu, čím zabezpečí nižšiu spotrebu energie i vody.

Pri kúpe treba myslieť na to, že umývačku riadu si kupujete na dlhé roky a využívať ju budete denno-denne. Všetky vyššie spomínaní vlastnosti by ste pri výbere mali zvážiť. Odporúčame si na webe nájsť i recenzie a testy umývačiek riadu, ktoré vám s výberom taktiež veľmi pomôžu. Veríme, že vám tento článok pomohol a vy si kúpite tú správnu umývačku.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Necenzurovane.sk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.