Moderné zastrešenie – väzníkový krov

Významnou súčasťou každého domu je zastrešenie, ktoré ho chráni pred vetrom, dažďom a snehom. Od zastrešenia závisí trvanlivosť, životnosť a hospodárnosť stavby.

V minulosti rodinné domy disponovali iba drevenými viazanými krovmi. Postupne sa menilo spojenie drevených častí strechy a používané konštrukcie zastrešenia. V stavebníctve nastal značný posun od tradičných krovov k úsporným konštrukciám. Nový spôsob zastrešenia je konštrukcia z priehradových väzníkov, pri ktorej je spotreba materiálu značne menšia.

Väzníkový krov je ľahká, priestorovo stužená konštrukcia zložená z priehradových väzníkov. Dané väzníky sú vytvorené z drevených hranolov, ktoré sa spájajú vďaka oceľovým doskám. Väzníkové krovy navrhujú špecializované spoločnosti, ktoré ich vyrobia, následne dovezú a zmontujú priamo na vami požadovanom mieste. Firmy vám teda zabezpečia hotové konštrukčné prvky. Niektoré spoločnosti vám dokonca zaistia cenovú kalkuláciuspracujú kompletnú dokumentáciu krovu vrátane statickej analýzy návrhu prvkov konštrukcie.

Porovnanie technologického prístupu klasickej a väzníkovej konštrukcie:

Výroba krovu väzníkovej konštrukcie sa montuje pomocou autožeriavu cca. 6 hodínna železobetónový veniec. Jeho cena je približne 3 200 eur. Na druhej strane, výroba krovu klasickej konštrukcie sa vyrába a montuje na monolit a jeho cena je cca 2 400 eur.

Strop väzníkovej konštrukcie sa vytvára pomocou SDK systému a je priamo kotvený k spodnému pásu väzníkov. Ide o suchý proces, ktorý zaberie 3 dni a cena sa pohybuje okolo 1 900 eur. Strop klasickej konštrukcie sa vytvára zložitejšie, je vytvorený z pumpy, ocele, šalovania a debnenia. Ide teda o mokrý proces, ktorý zaberie až 21 dnía jeho cena je cca 5 650 eur.

Povrchova úprava stropu väzníkovej konštrukcie je zložená z maľovky a zaberie jeden deň. Cena maľovky je 240 eur. Úprava stropu klasického krovu je zložená nie len z maľovky, ale aj z omietky. Proces trvá 7 dní a cena je rapídne vyššia, ide o sumu 1 440 eur.

Izolácia stropu a pomocné konštrukcie väzníkovej konštrukcie trvajú dokopy jeden deň a ich približná cena je 1 500 eur. Ak ide o klasický krov, dĺžka izolácie a pomocných konštrukcií je taktiež 1 deň. Čo sa týka ceny, tu si o 600 eur priplatíte.

Celkový výsledok:

Zatiaľ čo celkové zavedenie klasickej konštrukcie zaberie 32 dní, väzníkovú konštrukciu môžete mať zabudovanú už za 7 dní. Celková suma, ktorú by ste zaplatili za klasický krov je 11 590 eur, na rozdiel od väzníkovej konštrukcie, ktorá by vás stála 6 840 eur. Ak uvažujete nad väzníkovou konštrukciou, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám radi pomôžu a poskytnú všetky potrebné služby.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Petra Beňová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.