STUDŇA LÁSKY
Prvé čo musíš navštíviť je hrad. Trenčiansky hrad je vidieť už zďaleka, pretože stojí priamo nad centrom, na vysokej skale. Prístup je veľmi jednoduchý. Prejdeš cez Mierové námestie, ďalej po drevených schodoch a už len hore k bráne. Areál je naozaj veľký a na nádvorí nájdeš slávnu Studňu lásky, ktorú vykopal sám Omar pre krásnu Fatimu. Povesť rozpráva o láske tureckého pašu Omara ku krásnej Fatime, zajatkyni Štefana Zápoľského na Trenčianskom hrade. Štefan Zápoľský prisľúbil, že ak sa Omarovi podarí studňu vykopať, pustí Fatimu zo zajatia.Trvalo mu to takmer 3 roky. Hlavným cieľom bol prívod vody do hradu, ktorý bol skutočne zložitý a vtedy ešte v starom Laugariciu (dnes Trenčín) mali veľký problém s pitnou vodou.
foto: wikipédia
TAJNÁ CHODBA
Legenda hovorí o tajnej chodbe na hrad, kedy hradný pán Iležházi bol vyhnaný uhorským cisárom z Trenčianskeho hradu. Vraj mu chceli zabrániť vstup na hrad, ale cisára značne rozhnevalo to, že si Iležházi pobral všetok svoj majetok do Poľska, a tak listom prísne nariadil trenčianskemu magistrátu, že musí zabrániť Ilešházimu v prístupe na Trenčiansky hrad. Trenčianski radní sa tak ocitli medzi dvoma mlynskými kameňmi. Odporovať cisárovi nemohli a ťahať sa za prsty s neobľúbeným, ale mocným a tvrdým hradným pánom tiež nechceli. Odpísali teda cisárskej komore, že „Ilešházi má na hrad tajný vchod a že oni mu vo vstupe zabrániť nevedia“. Išlo síce o dosť priehľadnú výhovorku, ale táto kľučka dala vzniknúť povesti o tajnej chodbe na Trenčianskom hrade.
STRAŠIDELNÉ BARAČKOVO väzenie
Asi v 16. storočí stál na námestí meštiansky dom, v ktorom sa údajne raz obesila jedna bosorka. Čerti vraj nevzali jej dušu do pekla ale nechali si ju a chodili s ňou po nociach strašiť. Pre veľký hurhaj a hluk tu nechcel nikto bývať, pôvodný majiteľ predal dom kapitánovi Trenčianskeho hradu a trenčianskemu podžupanovi Pavlovi Baračkovi, ktorý sa vraj nikoho a ničoho nebál. Hlučné strašidlá nedali spávať ani jemu a tak prišiel s výborným nápadom. Pod jeho právomoc spadalo i väzenie na Trenčianskom hrade, ktoré bolo preplnené zlodejmi, vrahmi a lotrami najrôznejšieho druhu. Štyroch zbojníkov, tak či tak odsúdených na smrť dal vhodiť do pivnice svojho strašidelného domu. Na druhý deň boli dvaja z nich po smrti a dvaja boli v takom stave, že kat im už iba ušetril trápenie, keď ich na mieste sťal. Keď sa to dopočuli ostatní zlodeji z okolia, odsťahovali sa radšej inde, aby nemuseli trpieť toto šialenstvo.
info: mesto Trenčín a vlastné poznatky
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď brulay pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.