Krb v nízkoenergetickom montovanom dome

Na trhu sa nám ponúka množstvo moderných krbov, no jeho výber by nemal závisieť len od vkusu. Pri kúpe krbu do nízkoenergetického montovaného domu treba byť opatrný a zamerať sa na rôzne faktory.

V takýchto domoch je kozub len doplnkovým zdrojom tepla. Prezradíme vám, aké krby sú vhodné pre domy s nízkou energetickou náročnosťou.

Krb je najpoužívanejšou variantou tepelného zdroja v dome. Jeho teplovzdušná alternatíva však nie je do nízkoenergetického domu vhodná. Dôvodom je to, že krb odvádza do priestoru veľké množstvo energie a tak sa vytvára v miestnosti tepelný diskomfort. Vhydný typ stavby je akumulačný krb na drevo, prípadne pohodlnejšia varianta – krb na plyn od HT design. Akumulačný krb disponuje tepelnou zotrvačnosťou, dokáže čiastočne absorbovať vytvorené teplo a postupne ho uvoľňovať do priestoru aj dlho po dohorení ohňa. Pri krbe na plyn je vykurovanie a regulácia omnoho pohodlnejšia. Jednoduchým spôsobom si navolíte teplo, ktoré regulujete dialkovým ovládačom. Daný druh vykurovania je navyše aj šetrný k životnému prostrediu.

Zdroj: M-design

Aké vlastnosti musí spĺňať krb pre nízkoenergetické montované domy?

-krb na drevo musí byť akumulačné dielo bez teplovzdušných mriežok

-krb na plyn musí mať regulovateľný výkon

-vykurovacia vložka musí mať externý prívod vzduchu

-presklenie krbu by malo byť, pri krbe na drevo, menšie

-vložky a ohniská by mali byť dimenzované na také množstvo dreva, aby bol výkon rovnaký ako tepelná potreba domu

Stavba kvalitného krbu je veľmi náročná, preto buďte pri výbere firmy striktný. Požiarovosť v našej krajine sa rok čo rok stupňuje, preto sa obracajte na odborníkov v oblasti krbov.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Saša Jakubove pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.