Mobil alebo fotoaparát?

Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš práve pri sebe.

Už veľa ľudí mi položilo otázku, že aký fotoaparát si majú kúpiť, koľko investovať do fotovýbavy atď. Ale ešte viac krát som počul argument, že niečo som nemohol odfotiť, lebo som nemal po ruke buď vhodný objektív, výkonnejší fotoaparát a pod. Priznám sa, že neznášam takéto typy výhovoriek. Som zástancom myšlienky, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý mám práve pri sebe. Veľa krát sa stalo, že ma príroda zastihla nepripraveného a nemal som pri sebe svoj fotoaparát. Tak som si musel vystačiť s mobilom. Myslím si, že nemá zmysel rozoberať výhody a nevýhody jednotlivých zariadení. Ak človek vie, čo robí, tak aj z mobilu je schopný dostať maximum a odfotiť dobrú fotografiu.

Ako na to? Návod je jednoduchý. V žiadnom prípade nefotiť na automatiku. Pre fotografa je to zabijak celého potenciálu. Väčšina dobrých mobilov už disponuje pokročilým režimom Pro - dá sa v ňom manuálne nastaviť čas, ISO, vyváženie bielej atď. Vlajkové lode už majú k dispozícii aj formát fotografie RAW. Áno, stále sa bavíme o tom, že ide o mobil, ale aj napriek tomu sa dá z toho formátu dostať viac údajov ako z klasického JPEG.

Týmto blogom som nechcel povedať to, že mobil nahradí fotoaparát, to určite nie a ešte nejakú dobu to potrvá, ale to, aby si sa prestal vyhovárať na to, že nemáš techniku a stále ti chýba niečo na odfotenie toho, čo chceš. Dobrá technika je len malý kus skladačky, dôležitejšie je to, aký potenciál je v tebe. Pracuj s tým, čo máš po ruke a k dispozícii a prestaň sa vyhovárať. Nemáš čo stratiť, môže ťa to len posunúť ďalej.

Len pre zaujímavosť, veľmi rád upravujem fotky v aplikácii Snapseed na Android.

Na záver pripájam malú fotogalériu, čo sa dá odfotiť s mobilom.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
7
Poslať správu
www.krajinkar.eu

Chceš vedieť, keď davidzvýchodu pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.