Zlomené srdce - veda za tým

...hormonálna nerovnováha z pohľadu chlapa

Nazdar páni (a panie ktoré to zaujíma),

nedávno sa mi stala taká príjemno-nepríjemná vec, zamiloval som sa. Ale tak, ako ešte nikdy v živote. Žiaľ, napriek tomu, že som bojoval takmer pol roka, nevyšlo to. Čo som robil zle? Som fakt taký škaredý, nezaujímavý a hlúpy? Objektívna odpoveď môže byť iná, ale z pohľadu dievčaťa je rozhodne ÁNO! Povedzme si ale prečo;

Za všetko môže testosterón a jeho traja 'známi': estrogén, kortizol a inzulín. Ak sú v rovnováhe, sme v pohode. Ale ak je potrebná nadprodukcia jedného, je to vždy na úkor iného.

Molekula testosterónu, zdroj: wikipedia.org

Na hladinu testosterónu u bežného chlapa vplýva ohromné množstvo faktorov. Najhlavnejší je asi vek (sorry boys, po 20tke to ide dole), ale aj nadváha, cukrovka, vysoký tlak, stres (doma aj v práci) a životný štýl, ale aj množstvo chemických látok v jedle a kozmetike (najmä xenoestrogény). Len pre info; normálna hladina testosterónu zdravého muža je vraj medzi 280 do 1 100 nanogramov na deciliter krvi (ng/dL).

A sme pri kameni úrazu. Čo sa stane, ak dobývate dievča a nepodarí sa vám zachovať pri tom chladnú hlavu? Najhorší stres na svete... Ani pri štátniciach na univerzite som nezažíval taký stres.

Stres spôsobuje, že namiesto testosterónu uvoľňujeme hormón kortizol. Testosterón je vytlačený a prestáva sa dopĺňať. Čím viac sme zaľúbený, tým väčší stres pri vyznaní sa zažívame a tým viac testosterónu vymeníme za kortizol.

Kortizol nie je úplne kamarát (prečo si povieme nižšie) ale horšie je, že pri rozpade zbytku testosterónu vzniká estrogén a aj keď maličké množstvo je vraj potrebné pre náš sex-drive, veľké množstvo z nás chlapov - pánov tvorstva, vrahov divej zvere a krutých bojovníkov - pri nezvládnutom dvorení urobí ukňučané teliatka, ktoré samozrejme žiadnej normálnej žene nemôžu imponovať.

V podstate prežívame to isté, čo sme prežívali keď nás mamy nechali prvý krát v škôlke/škole samých - taký trošičku iný "strach z odlúčenia". Revali sme ako sepláci, ktorými sme aj boli. A netvárte sa že nie. Každý vtedy aspoň chvíľu reval. Teraz už sme ale veľkí a mali by sme byť schopný s tým niečo spraviť.

Zdroj: wikipedia.org, autor: Melimama

Tak ako teda na to? Presne ako na všetko ostatné. Vždy pripravený! Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku:

Tá ľahšia časť, fyzická príprava:

Táto časť vám pomôže dať sa trochu dohromady po rozchode a/alebo odmietnutí, ale mala by byť základ pre zdravý život, sebavedomie a dlhý vek pre každého z nás, nositeľov guliek. Na druhej strane je toto aj návod, ako zvýšiť svoj prirodzený sex-drive.

1. Strava

Áno, áno. Furt to isté dookola. Aj pre zdravú hladinu testosterónu treba zdravo jesť.

Vyhýbajte sa cukrom. Akýmkoľvek. Nezabúdajte, že pasta, cereálie, zemiaky a chleba sú uhľohydráty - po slovensky cukry. A to pekne zložité. Vaše telo bude potrebovať kopu inzulínu aby ich strávilo. A pamätáte čo sme si povedali na začiatku? Ak je potrebná nadprodukcia jedného hormónu, je to vždy na úkor iného.

Vedľajším účinkom vyradenia cukrov bude pre chlapov z nadváhou takmer okamžitý úbytok váhy a vo všeobecnosti by sme sa mali cítiť lepšie.

Bacha hlavne na tzv. "nízkotučné potraviny" plné cukru a trans-mastné kyseliny (tie navzdory reklamám naozaj nikto nepotrebuje).

Zlaté pravidlo: zemiakov a chleba by mala byť na tanieri v porovnaní so zeleninou maximálne polovica!

Alkohol s mierou. Nech si hovorí kto chce čo chce, telo alkohol vníma ako jed. Na jed sa reaguje stresom. Už vieme, že pri strese vylučujeme akurát tak kortizol. Treba ešte niečo dodať (okrem toho, že aj ja si ľúbim vypiť)?

Zlá správa pre pivárov - pivo žiaľ obsahuje cukry a estrogén. Pivárske cecky sme už asi všetci videli...

Čo teda jesť? Na tvorbu testosterónu potrebujeme zopár minerálov, konkrétne hlavne zinok a magnézium. Tie nájdeme v kapuste, brokolici, keli, špenáte a podobných zelených listových zeleninách. V týchto sa nájde aj vitamín K.

Potrebné sú samozrejme aj vitamíny. Vitamín A nájdeme napr. v mlieku, mliečnom masle, vajciach a pečienke. Vitamín D získavame zo slnka. Ak ale celý slnečný deň presedíte v práci (hlavne v zime) môžete ho doplniť z mastných rýb (losos, tuniak, makrela,...), rybieho oleja, ale nájde sa aj v hovädzom stejku, syre a vaječných žĺtkoch. Zázračný liek na nedostatok vytamínov A a D je olej z treščej pečene (jo, hnusné...).

Taktiež potrebujeme (áno, naozaj!) tuky a cholesterol. Viacero štúdií potvrdilo, že práve tučné jedla zvyšujú testosterón a nízkotučné naopak znižujú. Najvhodnejšie je hovädzie mäso alebo vysoká. Bravčové je fajn, na kurence zabudnite. Výborným zdrojom "dobrého cholesterolu" sú aj vlašské orechy alebo avokádo. Olivový olej - to už je známa klasika ;) Samozrejme všetko s mierou.

Ak by ste mali pocit že treba (napr. pri intenzívnom cvičení), môžete využiť výživové doplnky. Pamätajte ale, že z nich nikdy nezískate toľko, ako zo stravy a väčšina poputuje akurát do záchoda. Ak ale práve nie je na výber...

Xenoestrogény... odporné malé potvorky. Je to bordel, ktorý nikdy nemal opustiť chemické laboratória, ale keď sa na to prišlo, bolo už neskoro... Sú to ropné deriváty, prakticky stopové prvky plastov tváriace sa v tele ako estrogén (a vážna ekologická hrozba pre život v našich vodách). Nájdeme ich hlavne v kozmetike (sprchové gely, šampóny, zubná pasta) ale uvoľňujú sa aj do potravín - z plastových fľaší a obalov. Je veľmi ťažké (a drahé) sa im vyhnúť, ale na začiatok odporúčam piť vodu z vodovodu. Nie je to žiadna hanba a až vyprchá chlór, našej vode naozaj nie je čo vytknúť.

2. PRAVIDELNÉ cvičenie

Hlavne kombinácia silového a intervalového (striedanie vyššej a nižšej záťaže) tréningu funkčných svalov. Cvičte so svojim telom (kliky, zhyby, plank,...) a zožeňte si nejaké závažia. Na ba*oši podchvíľou niekto predáva použité činky ;) Na zlepšenie cirkulácie krvi zas pomáha otužovanie.

Cvičenie nesmie byť stresujúce. Nájdite si prostredie a tempo, ktoré vám vyhovuje. Kľudne sa môžete vyblázniť aj doma.

Je odporúčané ísť do ťažších závaží - zvyšovať pomer svalovej hmoty (preto je dôležité jesť mastnejšie červené mäso a vitamín A). Menej telesného tuku znamená vyššiu produkciu testosterónu. Nechápte ma zle, netreba mať veľké svaly, treba mať funkčné svaly. Predstavte si ľudí z predminulého storočia ako z obrazu Martina Benku. Neboli výrazne nabúchaní, skôr takí šľachovití, ale vydržali fyzicky makať celý deň.

Nezabudnite! Nebuďte leniví a pozrite si nejaké inštruktážne videá. Neublížte si!

3. Spánok

Telo produkuje testosterón hlavne v spánku (mokré sny). Pár štúdií vám bude tvrdiť, že sa to dá poposúvať, podospávať resp. porozdeľovať, ale drvivá väčšina odborníkov sa zhoduje, že ak nespíme 7-8 hodín denne, má to za následok len uvoľnovanie nášho starého dobrého stresového hormónu kortizolu. Ak teda skoro vstávate, choďte aj skoro spať.

4. Stres (náš každodenný)

Pravdepodobne sa nás stres týka každého a to dennodenne. Telo pri tom prakticky nonstop vylučuje stresový hormón kortizol, ktorý - ako už vieme - 'vytláča' testosterón.

Kortizol je v malých dávkach skvelý. Síce nám už nepomáha v boji s divou zverou, ale napr. ja som svojho času jazdieval na bajku downhill. Bolo super ako po troche tréningu padania tento hormón dokáže doslova spomaliť čas, dá vám možnosť odhadnúť trajektóriu vášho pádu (či skôr letu), porozmýšľať ako skrútiť telo aby dostalo čo najmenej fatálny zásah a ešte vám dá čas ten úkon aj dokončiť!

Ako vlastne kortizol funguje? Ak na nás útočí jaskynný lev, kortizol potlačí účinky stresu, vyčistí nám mozog a dovolí rýchlo vyhodnotiť nebezpečnú situáciu a jednať za účelom zachovania zdravia a života - pudovo sa rozhodnúť, či bojovať alebo utiecť. Na nejaké hlbšie zamýšľanie nie je čas, tu ide o holý život! Svaly okamžite dostanú k dispozícií všetkú glukózu čo je práve v obehu a takmer okamžite ju aj spália pripravené na rýchlu akciu. Po tom, čo zostaneme visieť len s komplexnými cukrami (zo zemiakov a chleba), ktoré potrebujú rozložiť a nedajú sa okamžite použiť, kortizol začne rozkladať na glukózu našu svalovú hmotu (!) a priamo ňou tieto svaly aj kŕmi aby boli stále v strehu.

Čiže, veľa stresu = veľa kortizolu = menej produkcie testosterónu a menšie (tvrdo vydreté) svaly.

Treba preto popracovať na svojej emocionálnej stabilite, naučiť sa ukľudniť sa - meditovať.

Nesmejte sa, vôbec nemám na mysli že by ste si mali natiahnuť joga-elasťáky, založiť nohy za hlavu a vzniesť sa 30 cm nad zem. Meditovať znamená vyčistiť si hlavu. Na prechádzke, pri bicyklovaní, pri cvičení... Len skúsiť pol hodinky nemyslieť na nič.

5. Pravidelný sex

Áno, ja viem, že to píšem hlavne pre tých, ktorým toto chýba, ale je to preto, aby ste mohli hľadieť do budúcna s víziou, že až to vyjde, pravidelný sex vás posunie ešte ďalej a budete pre svoju polovičku ešte neodolateľnejší. Že práve ona z vás spraví poriadneho chlapa :)

6. Tabletky na podporu tvorby testosterónu...

Nuž, to už nechám na reklamky a vás. Nejaký zmysel to asi má, ale možno ani nie. Úprimne, neviem.

Zdroj: pixabay.com

Tá ťažšia časť: psychická pohoda

Nesnažte sa predbiehať. Musíte sa cítiť dobre vo svojom tele - vyrovnať chemickú nerovnováhu hormónov. Začnite preto tou fyzickou časťou. Je veľmi pravdepodobné, že tú psychickú pohodu nájdete na tejto ceste. Minimálne vám lepšie zdravie, väčšia sila a vyrysovanejšie telo dodá trochu toho zdravého sebavedomia a TO JE TO, ČO JE SEXY!!!

Každopádne musíte mať niečo, na čo ste hrdý. Byť sebavedomý, v pohode, zdravý a fit je fajn a často to aj stačí, ale niektoré komplexnejšie osobnosti potrebujú viac.

Prestaňte sa ľutovať a dajte sa dohromady! Sa ľahko povie... Tu je drobný návod ako si uvedomiť, že nie sme nuly čo nemajú čo ponúknuť:

1. Definujte svoje silné stránky.

Každý sme v niečom dobrí, treba prísť na to v čom. Ak si survival expert, asi vieš ponúknuť neodolateľné zážitky v prírode. Ak sa rád vzdelávaš, asi vieš hĺbkovo diskutovať o témach ktoré ťa zaujímajú. Ak jazdíš na motorke, vieš ponúknuť zaujímavé výlety a rozprúdiť krv rýchlosťou. Ak máš zmysluplnú prácu čo ťa napĺňa, rozprávaj o nej (nie o tom, koľko zarábaš, o práci samotnej). Ak si filmový fanúšik, môžeš rozoberať scény, réžiu, herecké výkony... a pod.

2. Buďte hrdí na svoje silné stránky.

Žiadne také že "Ach, ja sa len túlam po lesoch, to dnes aj tak nikoho nebaví..." Koľko ľudí sa vôbec dokáže aspoň vhodne zbaliť na dvojtýždňový pobyt v lese bez supermarketu, ústredného kúrenia a teplej sprchy, nehovoriac o výbere vhodného miesta, prístrešku a v neposlednom rade varenia na otvorenom ohni? Skúste namiesto toho iný prístup: "Toto leto som dva týždne vkuse prežil len na dvoch pecňoch chleba, štangli salámu a tom, čo mi les dal a ešte som vliekol žrádlo pre 25 kilového psa, to bola výzva! A tá nočná obloha... Perfektné!"

Ak ale máte pocit, že s tým čo tvorí vašu osobnosť naozaj nikoho okrem seba nedokážete ohúriť (zamyslite sa znova, fakt nie?), skúste sa odraziť od toho čo máte radi a "vyvinúť sa". Rád si doma v pivnici len tak strieľaš zo vzduchovky na terč? Prihlás sa do kurzu športovej streľby a nechaj sa niesť davom. Aj keď strelkýň nie je veľa, zúčastňuj sa všetkých sústredení, súťaží... to všetko ti otvorí svet, prinesie nových ľudí do života a nakoniec hádam aj niekoho, kto tvoje nadšenie ocení.

3. Snažte sa byť v tom čo robíte najlepší.

Jednak pre elimináciu stresu v práci (nie je lepší pocit ako mať spravené a to kvalitatívne na úrovni, aby nikto nemohol nadávať), ale aj v aktivitách vyplývajúcich z vašich silných stránok. Preukazujete tým vášeň, zapálenie pre vec a ochotu byť nie len lepším, ale aj väčším človekom. Nebojte sa kvôli tomu sem-tam trochu riskovať. Dobrodružný duch je sexy ;)

4. Nebojte sa ľudí.

Trénujte. Vo frontách v obchode, na pošte, na úrade, u doktora. Kecajte. Hovorte im hlavne o sebe. Je to nepríjemné, hlavne zo začiatku, ale ľudia vo všeobecnosti radi zabíjajú čas čo letí pomaly. Budujete tým sebadôveru vo vyjadrovaní sa a do budúcna odbúravate stres, ktorý vie rande pekne pokaziť.

5. Nikdy neprestávajte pravidelne cvičiť.

Endorfíny sú mocná čarodejka. V kombinácií s príjemnejším zjavom vaše sebavedomie nespoznáte.

Sebavedomie. Hrdosť. Vášeň.

To je návod na šťastný život a to je to, čo ženy na nás radi vidia.

PS: Dámy, vy ktoré ste sa sem dočítali máte môj nehynúci rešpekt. Pre vás len jeden typ: nedodrbávajte svojich chlapov. Naopak, pomôžte im a dajte im pocítiť ich výnimočnosť pre vás. To je ten najväčší stimul na libido aký sa dá zohnať a verte, že sa vám vráti. Dajte tomu ale pár dní snahy, my nie sme na súboj s hormónmi takí zvyknutí ako vy ;)

Zdroj: pixabay.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Andy T. pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
3.12.2018 20:57
Tá noc
2.12.2018 08:53
Cesta domov
2.12.2018 08:34
Jeden deň v živote