Svetové Toronto

Javorový syrup, losy, medvede, obrovská zima, stále sa opakujúce “sorry”, Niagarské vodopády a Justin Trudeau. Čo k týmto klišé o Kanade môže pridať Toronto?

Život na ostrovoch

Kúpa domu na torontských ostrovoch má 50 ročnú čakaciu dobu a aj potom musí záujemca veľmi dobre poznať niekoho, kto mu ten dom predá. Čakanie sa však oplatí, pretože život je tu oveľa kľudnejší ako v meste. Nemusíte však kupovať nehnuteľnosti, aby ste si užili príjemný deň uprostred Ontárijského jazera. Zabalíte piknikové koše a kompa vás za pár minút a dolárov prevezie na Centre Island. Športovo založení si môžu prenajať kánoe, ktoré bolo prým dopravným prostriedkom používaným na jazere. Na ostrovoch sú pláže, kaviarne, zábavný park a všade prítomné sú aj bicykle. To, čo sa z ostrova oplatí vidieť je určite západ slnka spolu s impozantnou skyline torontských mrakodrapov.

.

Baťovo múzeum topánok

Značka Baťa sa stala jedným z “našich” najúspešnejších vývozných artiklov a myslím si, že sa s nimi môžeme stretnúť na každom kontinente a hneď sa miestnym pochválime tým, akú na svoju dobu pokrokovú firmu Tomáš Baťa vytvoril. Torontské Bata Shoe Museum je preto pre našinca takmer povinnou zastávkou. Síce o zakladateľovi firmy hovorí len minimálne, no jeho nevesta Sonja veľkú časť svojho života cestovala po svete a zbierala výnimočné topánky. Kúsky historické, z najchladnejších, alebo najteplejších miest, z rôznych materiálov od medveďej kože po perly, veľkostí najmenších, alebo takých ktoré by mohol nosiť mení obor. Kto dobre hľadá, dokonca nájde aj svadobné čižmy zo Záhoria.

.

Chytiť home run

Keby ste si baseball pustili v televízii, pravdepodobne by vás nebavil. Je to šport, v ktorom je veľa čakania a prestojov. V podstate by stačilo pozrieť si zostrih najlepších akcií, ktoré naozaj stoja za to. Ísť na baseballový štadión je však o niečom úplne inom. Budete mať stály prísun piva a hot dogov, ktoré sa stali tradíciou a bez nich to proste nie je ono. Ľudia okolo vás sa budú naozaj baviť povzbudzovaním a k atmosfére na štadióne prispeje aj hlasná hudba medzi inningmi a odpalmi, maskoti, plno zaujímabých informácií o hre na veľkoplošných obrazovkách a plno ďalších vecí. Strhne to naozaj každého! V Toronte je dokonca isté, že uvidíte kvalitný zápas. Team Blue Jets je jediným kanadským zástupcom v American League, ktorá je asi najlepšou baseballovou ligou na svete. Oblečte sa do modrého a dávajte si pozor na lietajúce loptičky a pálky.

.

Štvrť vychádzajúceho slnka - Chinatown

Piatok večer, niekoľko drinkov s priateľmi v bare, noc pretancovaná v klube až do skoréjo rána. Človek pri tomto všetko celkom vyhladne a v Toronte je voľbou číslo jedna, aby si ľudia niečo po párty zahryzli práve Čínska štvrť. Táto začala vznikať na prelome 19. a 20. storočia a je jednou z najväčších čínskych štvrtí v Amerike. Je možno ešte zaujímavejšia cez deň, keď sa jej ulice zaplnia a môžete dobre vidieť čínske (a japonské, kórejské, vietnamské, ...) nápisy na starých tehlových domoch. Nakúpite koreniny v obchodoch tradičných liečiteľov, nájdete školu kung fu, babička na ulici bude predávať bylinky a výkladoch reštaurácií si budete vyberať medzi pečeným prasiatkom a kantónskou kačicou. (Kantónčina je spolu s angličtinou najpoužívanejší jazyk tejto štvrte.) Keď nebudete vedieť, ako zjesť rezancovú polievku s paličkami, stačí sa poobzerať naokolo, ako to robia domáci. Keď s tým budete mať an následne problémy, čašník vám ochotne prinesie príbor. Som si skoro úplne istá, že čínske jedlo v Kanade chutí rovnako dobre a autenticky ako by chutilo v Číne.

.

Svetové Toronto

Prečo svetové? Pretože bolo vyhlásené za najmultikulturálnejšie mesto sveta. V Kanade to už nie sú len potomkovia Angličanov a Francúzov, ktorí majú za hlavu svojho štátu britskú kráľovnú Alžbetu II. Keď Španielsko vyhralo Majstrovstvá svete vo futbale, ulice sa zaplnili žltou a červenou, počas karnevalu v Riu je rytmy samby počuť aj v uliciach Toronta. Kamarátky sedia spolu za stolom, jedna v krátkych šatoch popíja víno a druhá so šatkou na hlave fajčí vodnú fajku (bez nikotínu, ten je už zakázaný). Jedno z najznámejších kanadských vín vyrába maďarská rodina Pellerovcov. A čo môže byť lepšie, ako keď akúkoľvek svetovú gastronómiu máte vždy v reštaurácii len pár kilometrov vzdialenej? Všetci sú hrdí na svoje korene, no na otázku “Z kadiaľ si?” jednotne odpovedajú - Kanada.

.

Toronto, Kanada a vlastne celý Svet na mojom instagrame:

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Petra Kováč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.