Kúsok škótskeho neba – Isle of Skye

Áno viem bláznivé, nezodpovedné a tak ďalej. No lepšie ako ostať doma a hľadieť na fotky z googlu.

Už to bolo rok a pol, čo som sa odsťahovala od rodičov a presťahovala sa do Škótska. Prvé mesiace boli celé rozhádzané, neviem si ich ani poriadne vybaviť. Veľa práce, snaha adaptovať sa v novej krajine atď. Ako tak mesiace ubiehali začala som sa viac zaujímať o krajinu do ktorej som prišla, nie len o okolie mesta, v ktorom som žila. Objavila som niečo, čo mi na fotkách z googlu vyrazilo dych. Isle of Skye.

Ľudia, ktorí poznajú meno Danny Macaskill sa asi trepnú po čele. On ako rodák z Isle of Skye, úspešný biker uverejnil nejedno video na youtube z okolia Edinburghu či Isle of skye, ktoré majú niekoľko desiatok miliónov pozretí .

Bývať v Škótsku a nevedieť aká je to krásna krajina?. Áno stalo sa to.

Hneď ako ma táto krajina chytila za srdce a prepojila ma s mojím najväčším snom a to – ísť na Nový Zéland ( ľudia tieto dve krajiny často porovnávajú a ak bude Zéland ešte väčšia paráda ako Isle of Skye asi ma viac neuvidíte haha) som sa pustila do plánovania. Na pozadie počítača som si nahrala v novembri fotku Old Man of Storr a z myšlienky prešla k činom.

Ako prvé som potrebovala zohnať niekoho, kto by mal chuť pridať sa a podla možností pozrieť si čo najväčšiu plochu ostrova. Prvý problém nastal hneď ako som si uvedomila, že v okolí nemám nikoho, kto by do toho so mnou išiel. Takže som sa odhodlala k ´´trápnemu´´ činu a napísala som na Facebook stránku, kde bola Československá komunita žijúca v Škótsku. Usmialo sa na mňa šťastie.

Jedno dievča mi poslalo pozvánku na udalosť, ktorú organizovali už po niekoľký rok za sebou. Jednalo sa o trojdňový výlet po celom ostrove s nabitým programom. Klikla som, jednoznačne záujem. To bolo pár mesiacov predtým, než sa všetko doladilo. Do posledných dní som nevedela, či budeme mať vodiča a či všetka výbava ako nový stan, veľký batoh, topánky atď, ktoré som si musela nanovo kúpiť tu v Škótsku, nevyjdú nazmar. Nevyšli nazmar. 27.Mája som čakala nachystaná o 6 ráno na stanici.

Prvý deň:

Bola som dohodnutá s dvoma chalanmi, s ktorými som sa nikdy predtým nevidela. Áno viem bláznivé, nezodpovedné a tak ďalej. No lepšie ako ostať doma a hľadieť na fotky z googlu. Risk je zisk. A v mojom prípade to tak rozhodne bolo. Chalani boli super, sadli mi. Dokonca jeden z nich mal precestované Škótsko krížom krážom, čo bolo úžasné z toho dôvodu, že neustále rozprával o každom mieste, na ktoré nás zaviedol. Takže sme mali v podstate sprievodcu a to úplne zdarma. Celú cestu zhruba 8 hodín (kvôli turistickým prestávkam) na Isle of Skye sme zastavovali na rôznych miestach napríklad:

Mestečko Pitlochry konkrétne Pitlochry fish ladder, kde sa kamarát promenádoval po vysokej nádrži v niekoľko metrovej výške, až mi bolo zle. No aspoň som videla prvý krát v živote naživo lososa a poviem Vám sú to riadne hovädá.

Bohužial v čase keď sme dorazili do Fort Georg – vojenská pevnosť, ktorá z hora pripomína vojenskú raketu, mali problém s potrubím, takže dovnútra sme sa nedostali, no prešli sme si pekne celý objekt dookola a našla som tú najväčšiu mušľu, akú som len mohla. Vidieť ju môžete aj vo videu Isle of Skye.

Inverness (Loch Ness) Urquhart Castle – túto pamiatku som vynechala, kedže som ju mala možnosť navštíviť predtým, každému odporúčam samozrejme aj plavbu loďou po jazere Loch Ness ⇓.

Eilean Donan Castle– tak tento hrad je v čarovnom prostredí, je to naozaj skvostný pohľad hlavne ak máte krásne počasie, tak ako to bolo v našom prípade. Je to jeden z najpopulárnejších hradov v Škótsku, pričom bol postavený niekedy v 13.st na obranu proti Vikingom. Názov nesie po svätcovi, ktorý bol umučený v roku 617. My sme mali to šťastie, že v momente, keď sme ho navštívili v ňom prebiehala svadba a dozvedela som sa, že obrad v ňom stojí asi toľko, koľko trojizbový byt na Slovensku- čo ma ku mojim skromným pomerom dosť pobavilo.⇓

***

Po niekoľko hodinovej ceste sme sa stretli so skupinou na dohodnutom mieste- Glenbrittle Camping. Tam sa udiala zaujímavá situácia. Akurát som začala stavať stan, s ktorým mi pomáhal kamarát a v tom nás začali vyhadzovať. Problém bol vraj v číslach. Bolo nás veľa a slečna došla k záveru, že by sme robili bordel. Asi to tak malo byť. Začínala noc a zhruba 35 ľudí nemalo kde spať. Naokolo samé kopce, močariská a voda.

Cestou do kempu sme zahliadli motorkárov ako pálili strom na pofidérnom parkovisku. Po čase sme sa zhodli na tom, že nemáme na výber a za pokus to stojí. Vybrali sme sa teda rovno k nim. Hárlejky, flaše whisky v rukách, horiaci strom na zemi, prečo nie ? haha. Boli veľmi milí a priateľskí, dovolili nám sa k nim pridať bez problémov. Tak sa začala naša prvá noc na ostrove. Ľudia sa začínali spoznávať aj keď ako som zistila, väčšina sa už dávno poznala. Niečo sa popilo, zahralo na gitarách, po spievaloa ráno nás čakal prvý deň.

Druhý deň:

Ráno po dohodnutom pláne sa vyrazilo ku majáku Neist point Lighthouse. Poviem ti, nádhera. Počasie sme si krajšie priať nemohli. Bezvetrie a slnko. V Škótsku je to veľmi vzácne. Pobehali sme to tam celé cikcakovo zo strany na stranu , celý maják až úplne dopredu kde do skál vrážali vlny a pozorovali sme zopár delfínov vo voľnej prírode. To bol neskutočný zážitok, keďže nepodporujem žiadne zoo alebo predstavenia s delfínmi v bazénoch. Odporúčam pozrieť dokument /the Cove/ Zátoka. Veľmi nečakaný a krásny zážitok pri ktorom som si spomenula na moju mamu, ktorá má rada delfíny no nikdy žiadneho nevidela. Ten pohľad a celé to miesto odporúčam všetkým. Nie je nič lepšie ako, keď vám visia nohy z niekoľko desiatok metrov vysokého útesu a snehobiele čajky vám lietajú pod nohami. Pridaj k tomu čerstvý morský vzduch, slnko a cítiš sa ako v nebi.

Ďalšia zastávka (Quiraing) menšia turistická prechádzka, kde už ale sem tam aj celkom pofukovalo. Krásna zeleň a tie steny sopečného pôvodu, ten kontrast.Nemám k tomu čo dodať pridám len pár fotiek a viac samozrejme vo videu. Cestou ku Man of Storr sme nevynechali ani Kilt Rock, čo je celkom masívny vodopád s krásnym výhľadom.

Konečne Man of Storr! Miesto na ktoré som sa najviac tešila. Fotka na pozadí môjho noťasu sa mi preniesla do reality a ja som sa na ňu dívala naživo . Síce sa už začalo stmievať, no to na kráse z výhľadu neubralo ani trošku. Niečím ma dostalo a mám ho v sebe uložené medzi najkrajšími výhľadmi, aké som kedy mala možnosť vidieť.↓↓↓

Deň sme zakončili vo farebnom mestečku Portree, kde sme mali v pláne skočiť na Fish and Chips do vyhlásenej reštiky no bohužiaľ sme dorazili okolo 22 hod, bolo zavreté. Sklamaní sme teda skočili do supermarketu, kúpili si sendviče, sadli si na lavičku pri prístave, sledovali lode a jedli. Potom sme nasadli do auta a vybrali sa na miesto odpočinku, ktoré sa nezmenilo. Znova sa niečo popilo, pokecalo a príjemne po krásnych zážitkoch, ktoré som nemala ani časť vstrebať, ľahučko zaspalo.

Tretí deň:

Začal celkom zhurta, hneď so slnkom sme sa vybrali ku (Fairy pools) prakticky sme spávali asi tak na 20-30 min. pešo od nich, čo bol luxus na výhľad a to úplne zdarma. Väčšina z našej skupiny sa povyzliekala do plaviek a zopár odvážlivcov sa hodilo do prírodne ľadovej vody. Niektorí si poskákali aj z 4 metrovej výšky do kryštálovo čistej vody a bavili sa ako malé deti. No ja ako človek zimomravý, narodený v letných dňoch, som na to skutočne tento krát nemala. Snáď v budúcnosti naberiem odvahu.

Po rannom kúpaní sme už bohužiaľ museli odísť z Ostrova Isle of Skye a ja som sa celú cestu z neho nechala unášať všetkým, čo som videla naokolo a v tichu sa sním lúčila s pocitom, že sem sa rozhodne ešte vrátim.

Cestou z Isle of Skye sme sa ešte stavili v Glenfinnan pozrieť na celosvetovo známy železničný most z filmu Harry Potter a tajomná komnata (scéna kde Harry a Ron sedia v lietajúcom aute,v ktorom započujú trúbenie vlaku, ktorý ich prenasleduje a Harry následne takmer vypadne ) presne to je Gleninnan Viaduct. Prešli sme sa pekne až k najbližšej možnej hranici, ktorá bola sprístupnená a bol to magický pohľad.

To mal byť náš posledný bod výletu. No 6-ti zo skupiny sme sa rozhodli predlžiť tento výlet o jeden deň. Takže sme pokračovali do Glencoe, kde mi počarovali (Glencoe Three Sisters) a bola som šťastná, že ich vidím druhý krát. Potom sme sa najedli v jednej malej krčmičke pri Glen Etive kam sme mali namierené. Dali sme si typické škótske jedlo Haggis, čo by som prirovnala k Slovenským jelítkam. Mimochodom po pár metroch od miesta, kde sme jedli, sme narazili na divokého jeleňa, ktorý nám pózoval asi tak na dva metre od nás. Čo ti poviem pohľad na nezaplatenie.

Pokračovali sme ku Glen Etive kde sme dorazili až na noc a poviem ti, midges – pakomáriky. Jednoducho malinké otravné mušky- neboli nikdy také otravné ako vtedy. Bolo ich tam na milióny a to prisahám. Všetci sme boli dôkladne zahalení. Na tvárach sme mali sieťky a snažili sa postaviť si stany. Dorazili sme na noc a stanovali sme pri vode. Dalo sa čakať, že tam budú ale že ich bude toľko? Na pár sekúnd som vytiahla ruku z vrecka a do pol minúty bola čierna. Zhodli sme sa na tom, že potrebujeme oheň a tak sme išli na drevo. Popri tom sme narazili na jedného týpka, ktorý sedel neďaleko a len tak čiloval na stoličke pri malom ohni, dal nám trošku mastičky, tá pomohla aspoň na ruky a trocha na tvár. Pri otázke či mu midges(midžis) vadia mi odpovedal: prídu a odídu– bol to jeden z tých trávičkárov, čo sú v pohode aj keby meteority padajú, takže nás touto krátkou a pravdivou odpoveďou pobavil. Nakoniec sme teda zapálili mega vatru a ostali u nej až do rána, spánku sme dali možno tak tri hodinky. Pozorovali sme oheň, hviezdy a rozprávali a rozprávali a rozprávali.

To, čo prišlo ráno, som však nečakala. To bola krása, úplna pecka, až som nemala slov. V noci keď sme dorazili som nemala čas sa ani rozhliadnuť, kvôli muškám a zhone postaviť stan a rozložiť vatru.Na krajšom mieste som v živote nestanovala ako vystrihnutá fotka z National Geographic. Samozrejme, že viacej vo videu Isle of Skye. Snami tam spalo asi 15 ľudí dohromady? Možno menej. Proste raj v horách, krásne priezračné jazero a naokolo vrcholky kopcov, plus na oblohe ani mráčik.Ten prvý moment, ktorý nás odrádzal prespať a kvôli tisíckam midges sme mali na mále, aby sme neodišli ešte v ten večer. No môžem spokojne povedať, že tie nervičky za to stáli.

Pár hodín na to sme sa pobrali domov a traja sme sa dohodli, že sa vyspíme, poriadne vykúpeme a na druhý deň sme vyrazili na ďalší trojdňoví trip po východnom pobreží Škótska. Tentoraz pešo s batohmi na pleciach. O tom v ďalšom blogu s názvom Fife Coastal Path – East Coast of Scotland. Mimochodom celý tento výlet na Ostrov Isle of Skye ma stál menej než 50 libier 📷 …

BLOG Fife Coastal Path – East Coast of Scotland

TU: https://eldaexplorer.com/2017/07/31/the-fife-coastal-path/

Video ↓↓↓

2018

2016

IG: https://www.instagram.com/eldaexplorer/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Malá Elda objavuje svet :) www.eldaexplorer.com

Chceš vedieť, keď eldaexplorer pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.