11.11.2018 16:31

The Haunting Of Hill House: hororová udalosť roka?

Máme tu obdobie, ktoré praje jednému konkrétnemu žánru. Hororu. Kina sú plné strašidelne ladených snímok. Mníška, Halloween či Slender man.

Je podobná situácia aj na televíznej obrazovke? Ak nepočítam American Horror Story, ktorá teraz ide už svoju ôsmu sériu, tak toho už mnoho na výber nie je. Netflix však má k tomu čo povedať a jeho odpoveďou je nový 10 dielny seriál The Haunting Of Hill House.

Seriál čerpá z knihy od Shirley Jacksonovej, ktorá vyšla ešte v roku 1959. O pár rokov neskôr bol príbeh spracovaný aj do filmovej podoby. Pred 20 rokmi sa o to Hollywood pokúsil ešte raz na čele s hercami ako Liam Neeson, Owen Wilson a Catherine Zeta-Jones. Vidieť som to nevidel, ale na koľko som donedávna o existencii tohto filmu ani len netušil, evidentne nešlo o nič prevratné. Netflix sa to pokúša zmeniť so svojou vlastnou verziou príbehu zaodetého do hábu súčastnosti.Podľa kritikov sa to podarilo. Je tomu ale naozaj tak?

Príbeh rozpráva o mladých manželoch s piatimi malými deťmi, ktorí si zakúpia schátraný dom na samote. Rozhodnú sa ho prerobiť a následne predať so ziskom. Takto to rodinka spravila už pár krát. Tento dom je iný ako ostatné a to časom zistí skoro každý člen tejto rodiny. Všetko to vyvrcholí v jednu osudnú noc, ktorá zmení osud každého člena rodiny.

Príbeh sa pohybuje v dvoch časových, ale aj významových rovinách. Tak ako sledujeme mladú rodinu z deťmi, rovnako sa v čase posúvame o viac ako 20 rokov a sledujeme osudy starších verzií jednotlivých postáv. A významové roviny? Neviem síce či je to správny pojem, no v seriály nesledujeme len tú strašidelnú, tajuplnú stránku deja, ale taktiež psychologicku v podobe dopadu strašných udalostí na deti či dospelých. Čo z vás môže vyrásť, ak sa vám v detstve stali ťažko vysvetliteľné veci alebo ste nebodaj prišli o blízku osobu?

Hodnotenie tohto seriálového počinu je náročná vec. Najprv sa zameriam na prvú polovicu. Povedzme prvých 6 epizód. Štruktúra deja jednotlivých častí je nastavená tak, že sa každá časť venuje jednej konkrétnej postave. Vidíme pohľad na udalosti z perspektívy každej z postáv. Samozrejme sa prelína časová rovina z detstva a dospelosti. Takéto nastavenie je naozaj zaujímavé a vťahujúce do deja.

Časová rovina minulosti, kde sledujeme rodinu objavujúcu zákutia ich nového domu, je tá strašidelná. Každá z postáv ako keby mala svojho vlastného ducha, ktorý ju prenasleduje. Áno, nájde sa tu niekoľko lakačiek typických pre hororové snímky, avšak tento seriál oveľa viac stavia na pomaly budovanej hutnej atmosfére. Jedna z najlepších scén, kde sa malý chlapec menom Luke zobudí na buchot vychádzajúci z chodby, je jednou z najlepších aj bez toho aby obsahovala klišé hororových filmov.

Tvorcovia nám pripravili aj také malé prekvapenie skoro v každej epizóde. Duchovia nemusia byť vždy viditeľní na prvý pohľad. Pri scénach z domu zvaného Hill House vám odporúčam zbystriť pozornosť, lebo aj scény, kde by ste ducha nečakali, ho môžu obsahovať. Takého pekne zašitého. Len treba dobre pozerať.

V prítomnosti už postavy nebojujú ani tak s duchmi, ako so svojimi vlastnými démonmi. Kým jeden bojuje s drogami, ďalšia so vzťahmi a tretí si založí svoje živobytie na hrozných udalostiach z ich minulosti, čo mu ostatní nevedia odpustiť. A potom tu máme otca rodiny, s ktorým sa nik nerozpráva.

Celé to funguje naozaj dobre, aj keď niekto môže mať problém fandiť postavám. Prečo? Osobne by som to nazval zlý kasting. Máloktorá z postáv mi bola sympatická, čo sa začalo na plno ukazovať v druhej polovici série.

Sám nedokážem určiť kde sa stala chyba. Dejová rovina posledných 4 častí je však nasledujúca: 10 minútový nudný rozhovor, strašidelná scéna, ktorá ani nie je strašidelná, zase 10 minútový rozhovor, tak nudný, že aj prestanete vnímať, strašidelná scéna a zase nudný obkec. Celé by sa to dalo prežiť, keby vás postavy dokázali vtiahnuť do deja. Deje sa pravý opak. Každý vám odrazu začne byť strašne nesympatický a ukradnutý. Dokonca aj niektoré z malých detí.

Trochu to začne pripomínať posledné série The Walking Dead. 40 minút nudy, no posledné 2 minúty sú natoľko zaujímavé, že si predsa len pozrieš ďalšiu časť.

Ak by som mal hodnotiť len prvú polovicu seriálu skončil by som asi niekde pri 8/10. Druhá polovica by si zase zaslúžila len 1/10 a je to škoda. Všetko to vyzeralo na začiatku tak vynikajúco a dopadlo tak ako to dopadlo. Priznám sa, že na konci každej z posledných epizód (no hlavne pri tej úplne poslednej) sa mi na ústa tisli slová: Čo za k****inu som to práve videl?!?!. Záverečné hodnotenie? Strašidelných 5/10.

Viac podobných článkov nájdete na kulturnybarbar.sk

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
...a kumšt nevyjde nazmar

Chceš vedieť, keď kulturnybarbar pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.