Na hodine jógy

Pár minút pre začatím lekcie jedným svižným pohybom vyrolujem podložku a ukladám sa do pohodlnej pozície Balasána, pozície dieťaťa...

Na malú chvíľu pred začiatkom hodiny zatváram oči, naťahujem stiahnuté svaly z celodenného sedenia na stoličke, pozorujem svoj dych. V pozadí počujem šum hlasov, a aj samotného lektora, ktorý práve vstúpil do miestnosti. Zrazu začínam podvedome krčiť nosom, lebo mi do neho udrela výrazná aróma parfumu šíriaceho sa miestnosťou. Jemne zakrútim hlavou na vyjadrenie nesúhlasu, a v tom ma preruší zadunenie v blízkosti mojej hlavy – svižný doskok ďalšieho spolujogujúceho, ktorý na poslednú chvíľu dobehol na lekciu a kľučkovanie skokmi medzi už rozložené podložky nie úplne správne vypočítal... a moje vytúžené uvoľnenie uteká do stratena...

Každý šport má určitú nepísanú etiketu. I keď jógu športom nazývam nerada, v ponímaní západného sveta ju veľa ľudí takto vníma, a teda do istej miery jógu môžeme považovať za pohybovú aktivitu, synonymom športovú. Jóga ako skupinová hodina, ktorej sa zúčastníte má isté (nepísané) pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať. Celkový dojem z hodiny ovplyvňujú mnohé faktory, a pokiaľ naša myseľ nie je vytrénovaná na „jógový režim“ po vstupe do miestnosti to môže byť problém. Netýka sa to vždy len nás, ale aj ostatných účastníkov lekcie. Môže to byť niekoho neskorý príchod , ktorým dotyčný naruší začiatok lekcie. Alebo nepohodlné oblečenie, ktoré nás počas celej hodiny znervózňuje. Či ste si zabudli ponožky a v šavasáne sa miesto relaxu sústreďujete len na pocit studených chodidiel. A takto by som mohla pokračovať, prejdime radšej k veci.

Photo: Pixabay

Oblečenie:

- Joga sa cvičí na boso. Nepotrebujete žiadnu obuv či ponožky. V niektorých špecializovaných obchodoch je možné kúpiť ponožky na jógu (zvyčajne sa predávajú s argumentom zníženia “šmykľavosti” po podložke, to je však na diskusiu o samotnej podložke a nie ponožkách:) Cvičenie na boso vám zabezpečí priamy kontakt s podložkou, vďaka čomu viete lepšie udržať stabilitu a rovnováhu. Na hodine jógy obuv zostáva pred dverami, po miestnosti sa pohybujeme bez topánok či papúč a nestúpame po ostatných podložkách (okrem tej svojej samozrejme)

- Hlavne pohodlne. Pred prvou lekciou nie je potrebné utekať na nákup do športového či jógového obchodu. Postačia legíny, tepláky či kraťase (podľa ročného obdobia alebo štýlu jógy), v ktorých vám je pohodlne. Po pár lekciách zistíte, čo vám vyhovuje a potom si ten správny typ oblečenia zaobstaráte. Pre ženy je vhodná športová podprsenka, alebo podprsenka bez výstuže. Tričká sú kapitola sama o sebe, neodporúčam prísť na hodinu v oversize balónovom tričku (ktoré niektoré obchodné reťazce prezentujú ako ten správny odev na jógu)... v momente, keď prejdete do dole pozerajúceho psa a tričko sa vám prevlečie cez hlavu brániac vám v akomkoľvek pohľade pochopíte, prečo toto tričko nie je tá správna voľba. Platí pravidlo zlatej strednej cesty – odev, ktorý vám zabezpečí pohodlie, cítite sa v ňom dobre, materiál je príjemný pre vašu pokožku a strih vám nebráni v pohybe.

- Mikina & ponožky: táto časť odevu je individuálna, ja si však na hodinu beriem aj tričko s dlhým rukávom/mikinu a ponožky. Počas samotnej lekcie nie sú potrebné, ale na záver hodiny, pozíciu Šavasány (vytúžený relax) sa zídu. Som citlivá na chlad, a hlavne v zimných mesiacoh ma počas záverečnej relaxácie zahrejú, nerozptyľujem sa tým, že mi je zima na prsty a vychutnávam si relax na záver lekcie. V niektorých jogových štúdiach sú k dispozícií deky, nie je to však samozrejmosť.

Photo: Pixabay

Čas, čas, čas!

- Na hodinu prídite vždy načas. Ak sa jedná o vaše prvé lekcie jógy, prídite s dostatočným predstihom, aby ste sa pred samotnou hodinou stihli “oboznámiť” s prostredím, porozprávali s učiteľom či sa na chvíľu len tak skľudnili pred lekciou.

- Hodinu nekončite predčasne: záver hodiny, Šavasána je vo vašej praxi jedna z najdôležitejších častí lekcie, je to čas len pre vás a na to, aby ste absorbovali všetko, čo sa uplynulú hodinu udialo, skľudnili svoje telo a myseľ. V prípade, že naozaj musíte odísť skôr, informujte o tom inštruktora pred začiatkom hodiny (bude vám môcť upraviť hodinu tak, aby ste aj napriek skoršiemu odchodu stihli Šavašánu). Ak z hodiny odídete skôr, neprerušíte tým len svoju prax, ale vyrušíte aj ostatných na hodine, ktorí si chcú vychutnať záver hodiny.

Elektronika – mobil na tichý režim leží bezpečne zamknutý v šatňovej skrinke. Bodka.

Podložka – väčšina štúdií je podložkami zásobovaná, a teda nemusíte si vždy nosiť svoju podložku. Nie každému je príjemné používať podložku po iných ľuďoch a bohužiaľ nie všetký štúdia sú vybavené aj prostriedkami na ich čistenie. V poslednej dobe zažíva boom jogový uterák, ktorý je vhodným kompromisom medzi vlastnou a štúdiovou podložkou. Pokiaľ vám nevyhovuje nosiť svoju vlastnú podložku, uterák je omnoho skladnejší a menší. V štúdiu si ním jednoducho prikryjete podložku a praxujete. Joga uterák sa vyrába z mikrovlákna a je príjemne mäkkký, antibakteriálny, hygienický a skvele absorbuje vlhkosť. Na rozdiel od bežného uteráka či deky má na jednej strane protišmykové bodky zo silikónu vďaka ktorým uterák drží na svojom mieste a nepohybuje sa počas cvičenia. Výber správnej podložky je dôležitý, ak vás joga chytí, skôr či neskôr sa dostanete k zaobstaraniu tej vašej. Na trhu je široký výber podložiek rôznej kvality, najčastejšie dostupné sú vyrobené z PVC, prírodnej gumy či juty. Ceny sa tiež líšia, najlacnejšie sú dostupné už od 10 eur a cena stúpa až k 100 eur za vysoko kvalitné jógové podložky pre náročnejších.

Photo: Pixabay

Uterák – niektoré štýly jogy nám dajú zabrať a ak sa spotíme, môže to byť počas hodiny problém, ruky sa šmýkajú po podložke a podobne. Preto je vhodné mať po ruke malý uteráčik na utretie tváre či očí. Pokiaľ nemusíte, zvyšok tela si neutierajte. Potenie počas jógy má totiž svoj význam. Potíme sa, aby sme sa schladili – keď sa nám pot dostane na povrch tela v spojení s prúdením vzduchu telo ochladzuje. Čím viac sa budeme utierať, tým viac sa budeme potiť. Uterák môže zároveň poslúžiť aj ako dopomoc pri niektorých asánach.

Hygiena – v jóge sa odporúča pred praxou osprchovať sa. Povedzme si však na rovinu, že je to často nemožná úloha, keďže na hodinu utekáme z práce a ledva sa stihneme prezliecť, nie to ešte sprchovať. Tento problém je možné núdzovo vyriešiť vlhčenými obrúskami a sviežim deodorantom (v primeranom množstve!). V každom prípade je to o vzájomnej tolerancii a rešpekte s ostatnými študentmi na hodine a výrazný telesný pach či aróma ťažkých voňaviek znepríjemní hodinu aj ostatným, preto je dôležité dbať o osobnú hygienu. Sprchovanie bezprostredne po jóge sa neodporúča, nakoľko studená sprchá vás schladí, a „uhasí“ onen vnútroný oheň a proces detoxikácie organizmu, ktorý cvičením jógy dosahujeme. Riešením nie je ani horúca sprcha, tá vás oberie o nadobudnutú energiu. Pre kompromis ako dbať o svoju osobnú hygienu, ale zároveň si uchovať benefity jógovej praxe sa vrátime na začiatok tohto odseku a sprche pred hodinou. Zníženie zápachu potu tiež dosiahnete, keď sa vyhnete umelým a syntetickým materiálom oblečenia.

Voda a Jedlo – všeobecné odporúčanie k praxi jógy je nejesť minimálne 2 hodiny pred cvičením a ideálne sa vyvarovať ťažkým, mastným či mäsitým pokrmom, po ktorých naše trávenie dostáva zabrať. Študenti jógy sa zväčša sami presvedčia o tom, že takéto pokrmy pred jógou alebo prax s plným žalúdkom samotné cvičenie sťažujú. V prípade, že hlad je silnejší ako vôľa, dajte si najneskôr hodinu pred lekciou niečo malé ľahké pod zub. Pitie počas hodiny jogy sa tiež neodporúča. Pre mnohých je to náročné, keďže majú zažitú predstavu cvičenie + pitný režim. Pri jóge však toto pravidlo neplatí, nakoľko počas jógovej praxe sa snažíme v tele vytvoriť vnútorný oheň, vďaka ktorému sa dostavujú pozitívne efekty jógy ako naštartovanie činnosti orgánov a metabolizmu. Pitím vody (najmä) studenej by sme tento oheň uhasili a tak sa pripravili o tieto benefity. Samozrejme toto pravidlo sa netýka ľudí so zdravotnými obmedzeniami či tehotných žien. Treba počúvať svoje telo a správne rozlíšiť či sa túžba po dúšku vody spája len s našou fixáciou na vyššie uvedený vzorec (cvičnie+pitný režim), alebo je spojená s vážnejším dôvodom.

Photo: Pixabay

Rešpekt – a to je to najdôležitejšie. Majte rešpekt k svojmu telu a počúvajte ho. Netlačte sa do pozície len preto, že sused na vedľajšej podložke je v nej s úsmevom na perách. V žiadnom prípade nechoďte do asán cez bolesť. Jóga nie je súťaž...niekedy to môže byť boj s našim egom, ale práve preto sa každý jeden krát postavíme na podložku. V prípade, že ste mali v minulosti nejaké závažné zranenie alebo operáciu, ktorá by mohla vašu prax ovplyvniť, či máte akékoľvek zdravotné problémy, informujte o tom inštruktora pred hodinou.

Tento zoznam by mohol byť dlhší, alebo určite by som sa nad jednotlivými bodmi mohla zamýšľať viac. Je to ale predovšetkým o osobnej skúsenosti a ako povedal Sri K. Pattabi Jois – 99% tvorí prax, 1% teória. Tak dosť už teórie a šup šup na tú prax :)

Namaste ♡

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Milujem jogu...dobré víno...cheesecaky...cestovanie......staré filmy s Audrey Hepburn...knihy...čas strávený s mojimi najobľúbenejšími ľuďmi a štvornohým chlpáčom

Chceš vedieť, keď Yoga Kika pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
9.5.2019 18:02
Jóga a Flexibilita
6.4.2019 19:57
Jin Jóga