Jin Jóga

Máte pocit, že potrebujete spomaliť, ale nedarí sa vám to? Možno je ten správny čas skúsiť jin jógu!

Jin jóga je určená pre všetkých, nezáleží na veku, či sa jóge venujete dlhodobo alebo ste začiatočník. Jin jóga je relatívne nový jógový prístup, je protipólom jangovým štýlom jógy (ashtanga, hatha, vinyasa, power...), ktoré sa primárne zameriavajú na prácu so svalmi a ich posilnenie. Jin a Jang nájdeme všade vôkol nás na každej úrovni. Jin predstavuje stabilitu, nehybnosť, zatiaľ čo jang sa považuje za premenlivý a pohyblivý. Jin a jang vždy existujú spoločne, jeden bez druhéh nie je. Jin jóga skvele dopĺňa dynamickú jang stránku, nie len v cvičení, ale aj v živote.

Photo: own source

Pre jinovú prax je charakteristická dlhá, statická výdrž v pozíciách, ktoré sa prevažne dejú na podložke s cieľom uvoľnenia svalov a myofasciálneho uvoľnenia. V pozícií dostávame možnosť nechať odísť akékoľvek napätia, a ísť k svojej podstate, meditovať, uvoľniť nahromadené emócie a myšlienky, len ich odovzdať a nájsť pokoj. Pozorujeme náš dych, jeho plynulosť, fyzické a psychické zmeny, ktoré sa odohrávajú v našom tele.

Tajomstvo jin jógy spočíva v dĺžke zotrvania v jednotlivých pozíciách a uvoľnení jangových štruktúr (svaly) tak, aby mohlo dôjsť k pôsobeniu v hlbšej štruktúre (spojivové tkanivo). Dôraz v jin jóge sa kladie na spojivové tkanivá (väzy, šľachy, kĺby, fascie) , ktoré poskytujú telu stabilitu a energiu (prúdiaca čchi prostredníctvom meridián v našom tele). Fascie sú vláknité spojivové štruktúry, ktoré spájajú všetky svaly, orgány a tkanivá do jedného kompaktného celku. Majú vplyv na náš pohyb, držanie tela, stav organizmu a svalového aparátu. Meridiány majú pôvod v taoisme a tradičnej čínskej medicíne. Sú to dráhy v našom tele, cez ktoré prúdi energia – čchi. Cieľom je zladiť našu pozornosť s prúdením tejto energie, a naučiť sa pracovať s našou energiou. V tele máme 12 hlavných meridánov, ktoré vedú energiu k orgánom tela, tkanivám a povrchu tela.

V jin jóge sa uplatňujú 4 základné princípy.

Nehybnosť: v momente, keď zaujmeme pozíciu, prispôsobíme si ju tak, aby sme v nej mohli zotrvať dlhší čas. Na pomoc nám slúžia pomôcky ako bloky, bolster, deka či pás.

Relaxácia: po vstúpení do pozície nastáva uvoľnenie svalov, a tým podporiť prítok energie a výživy do spojivových tkanív.

Čas: je mimoriadne dôležitý, v pozícií zostávame 3-7 minút, záleží od konkrétneho tvaru a úrovne praxe. Posledným a veľmi dôležitým princípom je

Hranica komfortu : bod, ktorý v jin jóge chcem dosiahnuť. Jin jóga nie je restoratívna jóga, a i keď sa na prvý pohľad môže zdať, že sa nič nedeje a staticky ležíme na podložke, ono sa toho deje veľa!

Photo: Pixabay

Jin jóga je pre mnoho ľudí veľkou výzvou. Zvládne ju každý, ale nie každý je na ňu pripravený. Dnešná rýchla doba vyžaduje neustále smerovanie vpred a výsledky, ideálne hmatateľného charakteru. Nič nie statické, a keď aj náhodou je, rýchlo to pretvárame na aktívne, lebo sa nevieme či nechceme zastaviť. A možno by sme sa aj vedeli, ale cítime sa previnilo, že plytváme časom... a zrazu sa ocitnete na hodine jin jógy a musíte zastaviť. Vojdete do pozície, ešte sa v nej chvíľu „bavíte“ hľadaním spôsobu, ako si ju prispôsobiť na svoj ideál, skúšate bloky, bolster, po očku pozorujete suseda, či nemá nejaký tajný trik. A zrazu lektorka oznámi koniec prípravnej fázy, a že v pozícií zotrváte 6 minút. Hm, tu sa sranda končiť. 6 minút?!?! Ok, nejak to zvládnem, hovoríte si. Nenápadne dvíhate hlavu a pozorujete čo sa deje okolo. Vyzerá, že všetci sú spokojní a zmierení s faktom, že budú „len tak“ ležať 6 minút na podlahe. Skláňate hlavu naspäť na podložku a na chvíľu sa započúvate do hlasu lektorky. O tom, ako máte cítiť uvoľnenie, prúdenie energie, nádych, výdych... a je to tu, zabudli ste kúpiť jogurty na ráno! V hlave si prechádzate nákupný zoznam a súhlasne si prikývnete, že po hodine ešte stíhate ísť nakúpiť. V miestnosti je ticho, každý je ponorený do svojich myšlienok a pocitov...lektorka oznamuje, že ste v polovici a ďalšie 3 minúty sú pred vami. Začínate cítiť svoje telo, a zisťujete, že aj keď ste zvalená na podložke, nie je to úplne chill... čo s ďalšími 3 minútami?!

Photo: Pixabay

Tu prichádza jin jóga vo svojej plnej podstate. Učí nás stíšiť myseľ, počúvať svoje telo, odložiť akékoľvek očakávania a svoje ego, hľadať rovnováhu, nájsť pokoru. Jin jóga nás vezme na hranicu nášho komfortu. Táto hranica nie je len fyzická, ale aj mentálna a emocionálna. Hranica komfortu môže byť každý deň inde, tak ako naše telo, myseľ a pocity sú každý deň iné. Nemôžeme naše telo nútiť za každú cenu do pozície. Môžeme sa snažiť pozícií priblížiť a potom trpezlivo čakať. Sila jin jógy je v čase. Aby sa spojivové tkanivo prispôsobilo jemnému napätiu vyžaduje čas, nedá sa to vynechať či predbehnúť. Netreba sa za každú cenu tlačiť do pozície hlbšie a hlbšie, niekedy musíme akceptovať to, kde práve sme. Na druhý deň možno budeme úplne inde. Prijímanie je JIN, prijmime tieto zmeny.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Milujem jogu...dobré víno...cheesecaky...cestovanie......staré filmy s Audrey Hepburn...knihy...čas strávený s mojimi najobľúbenejšími ľuďmi a štvornohým chlpáčom

Chceš vedieť, keď Yoga Kika pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.