29.1.2019 09:56

Ako sa svadbár oženil - nahliadnite do zákulisia práce svadobných kameramanov

Tento "dokusvadbársky" film sa začal nakrúcať v roku 1993. Nebol to zámer autora, ale tak sa to nejak udialo. Vďaka filmu nahliadnete do zákulisia práce svadobných kameramanov.

Otcovia majú tendenciu upraviť trajektóriu života svojich synov, a tak sa udialo aj v tomto prípade. Svadbár Peter mapuje svoju doterajšiu cestu ku kamere a v zápätí aj osudnú cestu pred samotný oltár. Ako bude svadbár prežívať svoju vlastnú svadbu? Ako sa vysporiada s výmenou rolí? Aj na tieto otázky dostanete odpovede v tomto krátkometrážnom dokumentárnom filme.

Pôvodne som si myslel, že natočím krátky film o svadobných kameramanoch. Sám život mi poskytol najlepší scenár, preto som sa tomu nebránil. Keď som požiadal svoju priateľku Moniku o ruku, napadlo ma, že je to super zápletka. Svadobný kameraman vymení svoju svadobnú rolu za inú. Začal som sa pozerať nielen na súčasnosť, ale aj do svojej minulosti.

Môj otec ma v priebehu detstva často kameroval. Povedal som si, že by bolo super využiť aj tieto zábery. Tento pôvodne svadbársky dokument začal naberať kontúry autoportrétu. Tak sa aj stalo. Film začal smerovať na mňa a chvíľami mi aj prišlo čudné pracovať na filme, ktorý je vo svojej podstate o mne.

Neviem ako sa mi to podarilo, ale prelúskal som veľké množstvo záberov z mojej minulosti a všetko sa to začalo spájať a dávať zmysel. Som rád, že som tento projekt dotiahol do konca. Snažil som sa urobiť si zo seba srandu a nebrať to celé veľmi vážne, čo sa mi snáď aj podarilo. Dúfam, že si ľudia film pozrú, zasmejú sa a možno si zaspomínajú aj na svoje detstvo.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Narodil som sa v Banskej Štiavnici. Študoval som obchodnú akadémiu, ale postupne som pochopil, že tadiaľto moja cesta nevedie. Vždy som rád tvoril, staval som lego, hral som sa na superhrdinov, vymýšľal som krátke príbehy a potom som k nim dokresľoval obrázky. Keď ma prijali na akadémiu umení v Banskej Bystrici na dokumentárnu tvorbu, podstúpil som úžasný proces zamilovania sa do filmového umenia. Je to syntéza rôznych druhov umenia a zrazu som mohol všetky svoje záľuby skombinovať do jedného celku. Film mi prúdi v žilách a nesktučne ma baví celý proces tvorby audiovizuálneho diela. Potrebné skúsenosti som nabral popri škole i vo svete svadobných kameramanov, ale to nebolo to pravé orechové moje ciele sú inde. Prax však bola pre mňa veľmi výživná. Dnes sa venujem tvorbe reklamných spotov a snažím sa tvoriť krátke dokumentárne a hrané filmy. Mojim skutočným cieľom je venovať sa tvorbe filmov.

Chceš vedieť, keď Peter Kružic pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.