12.2.2019 20:44

Prečo sa nepáčime sami sebe na fotografiách?

Aj vy mávate v mobile 100 selfie fotiek a pri pohľade na nich si hovoríte : „Vážne takto vyzerám naživo?“. Ste len nefotogenickí alebo je pravda niekde inde?

Každý z nás vyššie opísanú situáciu už určite aspoň raz zažil. Osobne si myslím, že hlavne dievčatá, spokojné s tým, ako vyzerajú, keď odchádzajú z hodinovej seánsy v kúpeľni, nechápu, prečo na tých fotografiách vyzerajú tak zle, keď ešte pred chvíľou, v tom zrkadle vyzerali úplne na zjedenie!

Nebojte sa, nie ste škaredí ani nefotogenickí, dôvod prečo sa sami sebe nepáčite na fotografiách je celkom iný a dokonca vedecky vysvetliteľný.

Jeden z dôvodov, prečo sa nám naše fotografie nepáčia, je ten, že máme o svojom vzhľade nepresnú predstavu. Podľa výskumov ktoré viedli Nicholas Epley a Erin Witchurch, si väčšina ľudí myslí, že sú krajší než v skutočnosti sú. V ich výskume dali ľudom na výber zo série fotografií, kde bola ich skutočná fotografia, doplnená fotografiami, ktoré boli upravené na krajšiu a škaredšiu verziu ich samých. Väčšina ľudí si vybrala fotografiu, ktorá bola upravená na krajšiu verziu. 

Pravdepodobnejší dôvod, prečo sa nepáčime samým sebe na fotografiách, je však iný. Je spojený s vecou, ktorú dennodenne používame a z ktorej vlastne plynie naša predstava o nás. Reč je o zrkadle.

Aj keď si to možno väčšina ľudí neuvedomuje, obraz ktorý v zrkadle každý deň vidíme, nezobrazuje náš skutočný výzor. V skutočnosti sa v zrkadle pozeráme na obrátenú verziu samých seba. To je dôvod, prečo pri pozretí na fotografiu ostanete neisto pozerať, či ste to skutočne vy. Náš mozog je zvyknutý, že vidí našu tvár obrátene a nie tak ako ju v skutočnosti vidia každý deň ľudia, keď ich míňate na ulici. 

Ak mi neveríte, skúste si pred zrkadlom namaľovať bodku na ľavé líce, a následne sa vyfoťte so zadným foťákom na vašom mobile. Na fotografii budete mať bodku na pravom líci. Alebo sa jednoducho skúste odfotiť selfie kamerou a zadnou kamerou a rozdiel uvidíte sami. 

Čo teda treba zmeniť aby ste namiesto 100 fotografií, z ktorých sa vám páči jedna, spravili 5 z ktorých sa vám budú páčiť 3? Stačí začať menej používať selfie kameru a instagram filtre a začať používať viacej zadnú kameru alebo objektív vašej zrkadlovky. Skúšať si rôzne uhly vašej tváre, výrazy a postoje vášho tela.

A kde je vlastne pravda? Ste tak krásni ako to ukazuje zrkadlo alebo tak nedokonalí ako ukazuje fotografia? 

Ste tak krásni, ako si sami dovolíte.

Žijem a píšem

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Život píše a ja píšem o tom, ako píše.

Chceš vedieť, keď zijemapisem pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.