Tréning robí šampióna - cesta k ľahšiemu pôrodu

Tréning robí šampióna - cesta k ľahšiemu pôrodu

Myslím, že každá žena - budúca mama si praje, aby mala pri pôrode šťastie, aby to bolo rýchle, bezbolestné, a aby bolo všetko v poriadku. Samozrejme toto Vám nezaručí nikto, ale nie je na škodu si trošku dopomôcť výberom dobrého pôrodníka a samozrejme nezanedbala by som ani samotnú prípravu na pôrod.

V rámci tejto prípravy som cvičila s Aniballom a musím povedať, že ho považujem za výborný vynález a “musthave” každej tehotnej. O to viac ma zaráža fakt, že balónik Aniball vedený ako zdravotná pomôcka je ešte stále pre mnoho gynekológov/pôrodníkov pole neorané resp. ak už o tom aj počuli, neprikladajú mu veľký význam.

No ale poďme k podstate veci, čo ten zázračny Aniball je ? Poviem to na rovinu, ide o balónik, ktorý si žena vsunie do tzv. pôrodných ciest, pumpuje na určitý obvod a následne ho vytlačí, v skratke, simuluje tlačenie pri pôrode. Určite mnohým z vás napadne aké je to nechutné, zvláštne, určite bolestivé a neviem čo ešte.

Popravde nebolo to nič, čo by žene nejak zvlášť spríjemnilo už aj tak dosť “uncomfy” obdobie, ale za výsledný efekt budete vďačné aj 2 mesiace po pôrode.

Myslím, že každú z Vás zaujímajú praktické veci, čo, ako dlho, ako často, a vlastne ako. Takže Aniball sa odporúča začať používať od ukončeného 36 t.t., ale myslím, že keď začnete už v 35. týždni nič sa nestane. Jedno cvičenie by malo trvať nejakých 20 minút, ja som bežne cvičila 30-40. Nie, Aniball nemôže ublížiť ani Vám, ani bábätku a už vôbec nie spustiť pôrod. Jediné, čo Vás môže trošku prekvapiť ,či zaskočiť je možné krvácanie či už počas alebo po cvičení, no netreba sa ľakať, je to úplne normálne ako dôsledok zmäkčovania krčka maternice. Okrem samotného balónika odporúčam objednať aj Anigel - lubrikačný gél, ktorý som aplikovala na balónik pred a počas cvičenia. Zloženie tohto gélu zaručí, že sa balónik nepoškodí a samozrejme neuškodí ani Vám.

Ja som cvičila presne mesiac. Odporúčam cvičiť hneď ráno, lebo jednak je dobré nepríjemné veci odbiť čím skôr a jednak to cvičenie nie je až také jednoduché. Treba si to oddrieť a popravde pri cvičení som sa doslova až zapotila.

Začala som na obvode 20 cm, čo sa môže zdať celkom vysoké číslo, ale tento obvod bol ešte veľká pohoda. Samozrejme, každá z nás je individualita a počiatočné čísla sa môžu líšiť. Asi do obvodu 24 cm to išlo ľahko a optimisticky som predpokladala, že do týždňa sa dostanem na odporúčaných 30 cm. Omyl. Priamo úmerne s pribúdajúcimi centimetrami bolo potrebné vynaložiť stále väčšie úsilie. Pravdupovediac zamerať sa na prácu svalov panvového dna, kedy všetku tú robotu odmakajú tieto nenápadne svaly dá celkom zabrať. Preto pohyb typu stiahnuť-uvoľniť odporúčam robiť počas dňa aj nad rámec cvičenia s Aniballom. Ja som to praktizovala pri normálnom cvičení, čo sa neskôr v pozitívnom zmysle slova odrazilo tiež.

Cvičila som 4-5x do týždňa, po mojich skúsenostiach, povedala by som, že optimum je 4x, vtedy sú svaly v optimálnom “švungu” nie však príliš unavené. Postupne sa snažte pridávať vždy aspoň pol centimetra, lebo keď nie inde, tak tu na dĺžke ozaj záleží, samozrejme dĺžke obvodu.

Ako úplne 1. krok pred cvičením odporúčam narátať koľko Vašich stlačení je 1cm. U mňa to bolo tuším 5, no ako pribúdali centimetre, pribúdali aj stlačenia pumpy, ktoré ma vyčerpávali niekedy viac ako samotné cvičenie. Pre uľahčenie zavádzania balónika ho odporúčam jemne nafúknuť, postačia 2-3 stlačenia pumpičky.

Ako som už spomínala vyššie, odporúčané optimum je nacvičiť 30 cm (viď. obrázok), mne sa podarilo 33, ale v diskusiách som sa dočítala, že ženám na to, aby odrodili bez nástrihu stačilo aj 27 cm. V každom prípade som sa na to nespoliehala a moje ambície boli dať minimálne tých 30.

A aký bol výsledok ? Môj syn mal pri narodení 3850 g, pôrod, teda jeho posledná fáza bol rýchly, netrval viac ako 10 minút, bez nástrihu a bez akéhokoľvek stehu. Hneď po pôrode som bez problémov sedela a močenie sa tiež obišlo bez nejakého veľkého trápenia.

Summa summarum Aniball by mal pôrod skrátiť, svaly by mali byť vytrénované natoľko, že dieťa by malo ísť +- von ako po masle a keďže pri pôrode určite neplatí čaro nepoznaného, nie je na škodu mať približnú predstavu do čoho idete a ako na to.

V duchu hesla ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku sa nenechajte odradiť, keď cvičenie začne byť ťažké, lebo pôrod je určite o čosi ťažší a myslím, že je lepšie potrápiť sa trošku doma, v kľude a bez stresu ako popri tom celom kolotoči okolo bábätka ešte riešiť popôrodné bolesti.

Takže milé dámy, aby sme na úvod tej materskej “dovolenky” veľmi nezleniveli, hor sa cvičiť a veľa šťastia.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
Život Ti nepridelí rolu, ktorú si praješ, ale do ktorej sa hodíš a každá naša malá rola vytvára veľký príbeh.. *Mama*Manželka*Dcéra*Sestra*Kamarátka*Právnička*ŽENA*

Chceš vedieť, keď sjuzharman pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.