Shopping list pre budúce mamičky

Tento blog by som žánrovo zaradila do oblasti "náučná literatúra pre budúce mamičky", poprípade čerstvé mamičky.

Príprava výbavičky pre bábätko nie je náročná len na financie, ale aj čas, ak tento blog pomôže obkresať aspoň jedno z tohto budem rada.

Na úvod by bolo namieste uviesť pár faktografických údajov. Aktuálne, v čase písania má môj syn 8 mesiacov, takže sa budem vyjadrovať, čo som využívala do tohto veku dieťaťa, všetky odporúčania sú moje osobné bez odklepnutia väčšej či menšej skupiny iných mamičiek a reflektujú moje a môjho dieťaťa potreby. Nie som pediater ani žiaden iný odborník z bábätkovskej oblasti a všetky tieto moje tipy a triky odrážajú výlučne moju subjektívnu skúsenosť. Napriek tomu si myslím, že i keď sú či už matky alebo bábätka rôzne, niekoľko základných veci možno aplikovať všeobecne. Všetky priložené link-y sú buď priamo zo stránok, kde som uvedené položky objednávala alebo link-y, na ktorých danú položku momentálne nájdete za najvýhodnejšiu cenu. Medzi mnou overené internetové obchody patria : Maderna.sk, Babetkovo.sk, Babyprestige.sk, Pilulka.sk, DrMax.sk, Alladin.sk, Vandastore.sk, Feedo.sk, Nextdirect.com.

Takže prejdime k veci, v prípade ak nemáte okolo seba kŕdeľ kamošiek-mamičiek Vás môže návšteva baby obchodu dostať do jemného pomykova a vy sa zrazu cítite podobne ako keď chlap počúva o fuxiovom blejzri a tyrkysovom crop tope, skrátka úplný miš-maš. Človek nevie čo je čo, na čo to je a už vôbec nie či to aj reálne využije. Práve preto som väčšinu veci objednávala online, všetko kľudne prešla, naštudovala a s odstupom času môžem povedať, že som situáciu celkom dobre zhodnotila a v podstate až tak veľa nepotrebných veci nenakúpila.

Tento môj nákupný zoznam som kvôli prehľadnosti rozdelila na niekoľko okruhov.

HIGHLIGHTS - veci, ktoré bezpochyby poslúžia v každej domácnosti a za ktoré dám obe ruky do ohňa

Hniezdo – vec, ktorú využijete denne, či už v postieľke, na gauči, prípadne namiesto postieľky, ak idete na výlet či dovolenku, bábätko bude mať „pocit domova“ kdekoľvek, kde ho vezmete. Okrem toho je to praktické a myslím, že bábätka sa v tom cítia komfortne. My sme objednali toto a využívame ho dodnes, tu by som vyzdvihla predovšetkým stabilizačný vankúšik, ktorý je súčasťou hniezda a Hugo si ho nevie vynachváliť. Mám odskúšanú aj drahšiu verziu Sleepyhead Deluxe, nehovorím je to pevné, vystužené, ale skôr využiteľné v prvých mesiacoch, lacnejšiu verziu, ktorá určite splní účel možno používať v konečnom výsledku dlhšie.

Vanička SHNUGGLEtáto vanička je neskutočne praktická, dávam jej 10 bodov z 10. Skladná, dieťatko v nej pohodlne okúpete už od prvého týždňa, nepotrebujete žiadne ďalšie lehátka do vaničiek ani nič podobné, stačia 2 litre vody a o kúpeľ máte postarané. Využívame ju stále. Skladací stojan sme neobjednávali, kúpeme na prebaľovacom pulte, ako som spomínala je malá, skladná, ľahko sa s ňou manipuluje, okúpete kdekoľvek, ale zas so stojanom nemôžte nič pokaziť, ale ak nebude, nič sa nedeje.

Avent parný hrniec 3v1 – niet lepšieho pomocníka po zavedení príkrmov. 1 nádoba, v ktorej naparíte, vymixuje a môžete servírovať. Dávam 12 bodov z 10.

Kresielko, nosič, čokoľvek vďaka čomu sa Vaše dieťa bude hýbať po byte spolu s Vami, oceníte to najmä v kuchyni a kúpeľni. Ponuka je široká, už len si vybrať podľa vlastných kritérií.

POVINNÁ VÝBAVA - tu radím veci, ktoré patria do štandardnej výbavy a bez nich si fungovanie s bábätkom neviem veľmi dobre predstaviť.

Kočík - my sme zvolili Joolz Day 2, odtieň Camel Beige a dávam mu 8,5 boda z 10, ako jediné nedostatky vnímam, že nemá takú tú predlženú striešku ako v prípade Bugaboo a občas trochu vŕzga, inak nemám výhrady (doplnky ku kočíku sa mi najviac páčia značky BJALLRA OF SWEDEN)

Postieľka - zvolili sme klasický rozmer 120x60 cm, k tomu matrac s výškou 10 cm, stredne tvrdý, posteľ aj matrac sme kupovali na stránke maderna.sk, ostatné nie nevyhnutné doplnky som volila značky Effiki (tu odporúčam niekedy pozrieť effiki.com a nie effiki.sk, občas sú tam lepšie ceny a širší sortiment) a kolotoč nad postieľku Babys only.

Kolíska - ako možná alternatíva k postieľke /tú využíva Hugo u babky a dedka/ super vec najmä do bytov z hľadiska šetrenia priestoru, v podstate nie sú potrebné žiadne iné čačky mačky ani matrac, avšak využiteľná je max. do 8 mesiacov.

Hygienické potreby - vanička už bola spomínaná vyššie a k tomu neodmysliteľne patria veci ako teplomer, nožnice, kefa atď. My sme to vybavili Hygienickým setom Babymoov, s ktorým sme spokojní, obsahuje všetko, čo je potrebné (nosovú odsávačku, hrebienok, nožnice s guľatou špičkou, pilníček, klieštiky na nechty, silikónovú kefku, digitálny teplomer s ohybnou špicou,teplomer do vody a hryzátko), preto sme osobitne nič dokupovať nemuseli.

Prebaľovaci pult - táto položka je diskutabilná podľa subjektívnych preferencií, mňa osobne od kúpy pultu skôr odhovárali z dôvodu, že nie je zvlášť potrebný a prebaliť sa dá hocikde. Po mojich skúsenostiach, ak je priestor na jeho umiestnenie, odporúčam všetkými desiatimi, je to Hugov kútik, kde ho prebaľujeme, kúpeme, kde ma uložené hygienické potreby, kozmetiku, plienky a podobne, a my sme bez boľavého chrbta, prebaľujeme a kúpeme úplne pohodlne. Môj tip je tento z IKEI, po prejdení viacerých online obchodov pomer cena, dizajn a proti kvalite tiež nemám nič, vyhral bezkonkurenčne. Naopak podložku na pult z IKEI neodporúčam a radšej by som siahla po inej, ktorej rozmery korešpondujú s rozmermi pultu, u nás padla voľba na podložku CEBA BABY.

Monitor dychu - ten určite odporúčam pre psychickú pohodu matky, ale samozrejme najmä preto, že vďaka nemu možno predísť spánkovému apnoe, inak známemu aj ako syndrómu náhleho úmrtia. Používali sme tento Nanny. Výhodou pri tejto položke je, že ho možno zapožičať buď zo zdravotnej poisťovne, pôrodnice či dokonca niektorých lekárni. Možnosti je dosť, stačí sa informovať.

Fľaše a cumlíky - fľašu na úvod odporúčam menšiu (120 ml), neskôr samozrejme sa zíde väčšia aspoň 220 ml, či už plast alebo sklo nechám na Vás, popravde sklenená mi príde viac hygienickejšia, avšak postupne si Vaše dieťa bude chcieť fľašu držať samo, a pri plastovej máte istotu, že aj keby mu spadla na hlavu nič sa nedeje, pri sklenenej však treba rátať s tým, že pravdepodobnosť nehody je viac ako vysoká. Tak či onak určite by som volila fľaše s antikolikovým systémom, to isté aj pri cumlíkoch. Keď už sme pri nich, pre odporcov cumlíkov odporúčam zakúpiť aspoň jeden, pre istotu, keďže sú bábätka, ktoré cumlík nepotrebujú a potom sú tu deti ako Hugo, ktorý mi prvú noc zaspal až o 4 ráno, keď som po vyskúšaní všetkého možného dala cumlík a v tom momente zaspal okamžite. Takže akokoľvek budete anti-cumlikový, Vaše dieťa rozhodne za Vás, preto je vhodné mať v zálohe aspoň jeden. Mala som kúpene viaceré značky, z Elodie details, Suavinex, kaučukový atď, ale ako prvý som mu dala značky LOVI a iný nechce. Tento je vhodný aj pre kojené deti.

Autosedačka – tu by som nerada mudrovala, lebo by som ani nič múdre nepovedala, len jedno, treba si dať záležať na bezpečnosti, takže tu by som zbytočne nešetrila, zvyšok riešil manžel, tak to kľudne zverte aj tomu Vášmu.

Potreby na prebaľovanie - plienky a vlhčené utierky - máme odskúšané klasiku Pampers, Lupilu, Babylove (DM), nejaké Bio, názov si nespomínam a nejaký zásadný rozdiel v kvalite nevidím, ale prevažne kupujeme Pampers, čo sa týka vlhčených utierok, tak tiež buď Pampers alebo Lupilu, z krémov mi viac sadol Sudocrem ako Bepanthen Care masť, iné som ani neskúšala, takže sa viem vyjadriť len k týmto dvom. Okrem toho by som určite zakúpila aj jednorázové prebaľovacie podložky, zídu sa tiež.

Látkové plienky – ktoré budete využívať na milión spôsobov. V súčasnosti je možné vybrať klasické bavlnené, bambusové, mušelinové.

Detská kozmetika - na kúpanie sme používali, mám odskúšané a boli sme spokojní z Havlíkovej apotéky Abraca dabra , od Weledy Nechtíkový dojčenský kúpeľ , Hipp sprchový gél , z olejov po kúpeli taktiež Weleda a Hipp , okrem toho sme využívali aj ako prevenciu Weleda Olej na masáž bruška dojčaťa .

Perinka/Zavinovačka - Myslím, že jedno alebo druhé si nájde svoje pevné miesto v každej domácnosti, ja osobne som bola skôr za zavinovačku a perinku som vnímala len ako old-schoolovú záležitosť, na ktorej skôr lipnú naše mamy, ale hneď ako som sama vhupla do praxe, tak sa môj názor zmenil o 180 stupňov. Hugo bol dieťa, ktoré bolo rado zavinuté natesno, odporúča sa to aj z dôvodu, že dieťa sa cíti stiesnene podobne ako v maternici a to u neho vyvoláva pocit bezpečia, zlepšuje spánok a taktiež sa zavinovanie odporúča aj na zmiernenie koliky, nehovoriac o ľahšej manipulácií s bábätkom. Za mňa, teda za moje dieťa určite perinka, zavinovačka sa u nás veľmi neujala, dostatočne netesnila a tým pre nás v podstate stratila význam. Sú však aj bábätka, ktoré sa tesne zavinuté necítia vôbec dobre a práve pre tie je zavinovačka omnoho vhodnejšia, najmä v prvých týždňoch pre lepšiu manipuláciu s bábätkom.

Oblečenie - osobitná kategória, pri ktorej by som sa nerada nejako zvlášť rozpisovala, nakoľko šatník bábätka závisí predovšetkým v akom ročnom období sa narodí, aké má tá-ktorá mamička predstavy, vkus, či budget. Samozrejme dbala by som v prvom rade na pohodlie bábätka a funkčnosť. Mne sa najviac osvedčili body na gombíky, ktoré netreba prevliekať cez hlavu, v odborných kruhoch známe aj ako zavinovacie body, časom však už aj bezgombikové nebudú žiaden problém, k tomu nejaké tepláčky/nohavice a samozrejmosťou sú pyžamká. Rovako sa zídu aj rukavičky pre novorodencov, nejaký ten podbradník, čiapočka a zvyšok sa odvíja najmä od ročného obdobia, kedy sa bábätko narodí. Oblečenie na bežné dni som kupovala najmä z F&F, H&M, Next, Lupilu (Lídl) a Carters. Číslovanie sedí, len z Next-u a z Lídl kľudne môžete kúpiť o číslo menšie. Neviem kde zaradiť deku/prikrývku, tak ju hodim sem, keďže netreba zabudnúť ani túto nevyhnutnosť.

Detská jedálenská stolička - tá nastupuje na scénu samozrejme až neskôr, niekedy od 5. alebo 6. mesiacov - na trhu je široký výber dizajnov, farieb a funkcií. Doma máme Kinderkraft Yummy, ale uvažovala som po odporúčaniach o stoličke značky Peg perégo a vo výsledku som rada, že som zvolila tú, čo mám. Bola o čosi lacnejšia a po funkčnej stránke rozdiely minimálne. Pri výbere okrem dizajnu som ako kritérium mala bezpečnostné pásy, polohovateľnosť, skladnosť, údržba. Naša stolička spĺňa všetko, avšak to, na čo som pri výbere kládla dôraz najviac, a to polohovateľnosť a pásy zatiaľ veľminevyužívam, takže moja rada znie, netreba nejak extra špekulovať, mala by byť hlavne pohodlná pre dieťa a s ľahko umývateľným povrchom. My osobne s ňou nemanipulujeme, nepremiestňujeme, ak je predpoklad, že u Vás to bude inak, určite by som zvolila ľahkú a skladnú. U babky a dedka máme túto jednoduchú z Ikei , a kto má okresaný priestor, či rozpočet úplne postačí aj táto. Nevidím rozdiel, či Hugo obeduje v klasickej jedálenskej stoličke alebo v tejto jednoduchšej verzii z Ikei.

Hračky - prvé mesiace toho dieťa jednak veľa nepotrebuje, jednak platí, že najlepšie hračky nie sú hračky. Nový trend sú takzvaní maznáčikovia, ktorých by si mali budúce mamičky prikladať ešte počas tehotenstva, tak aby ich navoňali svojou vôňou a neskôr, aby s nimi bábätko zaspávalo a cítilo pri sebe svoju mamu. U nás to nezafungovalo vôbec a to som s takým maznáčikom poctivo spala niekoľko týždňov, ale čo nefunguje u nás, u iného môže. Dala by som tomu šancu. Okrem toho sa zíde jedna-dve hrkálky, niečo s melódiou, prípadne kolotoč nad postieľku. Tak či onak rátajte, že nejaký záujem o tieto hračky sa dostaví najskôr okolo 2. mesiaca. Preto veľmi zbrklo nenakupujte, dieťa toho veľa nepotrebuje a je pravdepodobné, že toho aj dosť dostane. Ak by som však mala niečo zvlášť vyzdvihnúť a odporúčať z kategórie hračiek, určite by som kúpila túto loptu ( možno zakúpiť aj v DM), dá sa perfektne uchytiť, hrká, jednoznačný favorit a na dlhé mesiace číslo 1. Okrem toho sme dostali tohto macka, ktorý nám v čase krušných chvíľ plaču pomohol Huga upokojiť. Tento macko hraje a svieti a hlavne toto svetlo vedelo rýchlo odviesť pozornosť od nepríjemnosti ako napríklad odsávanie soplíkov. Navyše, po prečítaní múdrych článkov sa odporúča dieťaťu zaviesť akýsi stále opakujúci rituál pred spaním, ktorý mu bude signalizovať, že sa blíži čas nočného spánku. Práve melódiu tohto macka sme púšťali pri večernej hygiene, ešte sa trošku pohrať so svetielkom a spať. Jasné, že hneď nezaspal, ale na taký ten uspávací rituál si lepšiu hračku neviem predstaviť .

Literatúra a aplikácie - v tejto kategórii za must-have považujem knihu, Aha, ja rastiem a jej obdobu v podobe mobilnej aplikácie The wonder weeks, ktoré podrobne vysvetľujú nielen fyzický, ale najmä mentálny vývoj dieťaťa a pomôžu pochopiť, prečo dieťa v danom čase menej spáva, viac plače, menej jedáva a iné veci, ktoré môžu jemne znepokojiť, avšak po prečítaní, budete v kľude, lebo budete vedieť, že je to súčasť prirodzeného vývinu, charakteristická pre ten či onen vek. Navyše súčasťou aplikácie je tabuľka alebo skôr kalendár, kde je vyznačené akým obdobím Vaše dieťa práve prechádza a musím povedať, že to naozaj sedí. Aj vďaka tejto tabuľke viete približne čo Vás čaká, kedy je vhodné naplánovať napríklad výlet a kedy radšej ostať doma. Okrem toho pri zavádzaní prvých príkmov som sa inšpirovala knihou Mama, mňam . Mám aj knihu Tinkine recepty, ale ak by som mala vybrať len jednu z nich, volím tú prvú. Na zaznamenávanie miľníkov, váhy, výšky a podobne by som ešte spomenula aplikáciu Sprout Baby.

Nakoniec ešte mala podkatégória - veci, ktoré v zásade NIENEVYHNUTNÉ, ale som rada že ich mám. Tu radím Lodger swadler osušku 120x120 cm , využívame najmä ako osušku, ale aj ako ľahkú prikrývku. Odporúčam ak sa pre ňu rozhodnete kúpiť dvoj alebo trojbalenie. Ďalej platené úložné koše, do ktorých nahádžete milión vecí a razom sa z neporiadku stane poriadok. Z Effiki Moon vankúš, ktorý možno využiť na viac spôsobov, najprv pri novorodeniatku pri dojčení alebo tiež na jeho fixáciu v postieľke, kto napríklad nemá hniezdo, prípadne na podopretie keď už dieťa začína sedieť resp. sedí. Taktiež by som rozhodne kúpila milníkové kartičky alebo nejaký album či baby diár, kde zaznamenáte všetko dôležité zo života Vášho bábätka.

Toto je v skratke moja alebo lepšie povedané Hugova základná výbava pre Vašu inšpiráciu. Samozrejme, ide o nejaký základný rámec, nespomínam veci ako hracia deka, odsávačka mlieka, baby alarm či chodítko. Obsah výbavy závisí od typu rodiny, dynamiky rodiny, finančných možnosti, nehovoriac o prístupe k výchove, základ je takmer všade podobný, zvyšok sa ukáže po narodení bábätka. Na záver ešte malé odporúčanie, pod vplyvom eufórie a radosti neprepadnite nákupnému ošiaľu, lebo je pravdou, že až Vaše bábätko a bežné dni na materskej Vám ukážu, čo najlepšie sedí Vám a Vášmu bábätku.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
12
Poslať správu
Život Ti nepridelí rolu, ktorú si praješ, ale do ktorej sa hodíš a každá naša malá rola vytvára veľký príbeh.. *Mama*Manželka*Dcéra*Sestra*Kamarátka*Právnička*ŽENA*

Chceš vedieť, keď sjuzharman pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.