19.3.2019 12:26

Chlap je tu na to, aby nám život uľahčoval, nie ho sťažoval

Každá chceme ten svoj happy end, preto je dôležité koho obsadíme do roly TEN PRAVÝ.

Téma vzťahov je večná, minimálne na káve s kamarátkami. Po všetkých tých rokoch debát, analýz, stratégií a špekulovaní prečo chlapi robia to či ono, si dovolím tvrdiť, že ani kvantová fyzika sa nechytá na zložitosť problematiky. Staré dobré časy, kedy stačilo, aby žena dala letmý náznak, ktorý bol pre chlapa impulz pozvať ju na rande s úmyslom, či to snáď nebude láska na celý život sú nenávratne preč. Bohužiaľ to čo bývalo doménou žien, všetky tie hry a zmätočné signály začali s obľubou a vo veľkom praktizovať už aj muži, čím sa celá tá hra na mačku a myš značne komplikuje a razom z komplikovaných žien sa stali ešte komplikovanejší muži.

Olej do ohňa prilievajú aj sociálne siete, vďaka ktorým sa oblasť vzťahov stáva už nielen psychicky, ale aj časovo náročnou disciplínou. Veď aby toho nebolo málo, len čo vzplanú vášne tak každodennou nutnosťou sa stáva preventívna kontrola komu “bod nášho záujmu” dal like, kto dal jemu, či bol online, božechráň, aby bol online a správu nevidel a čo je ešte horšie videl a neodpísal. To už zasadá krízový štáb, objednáva sa fľaša vína a vymýšľa sa akčný plán.

Okrem tohto úskalia, ďalším problémom súčasných vzťahov je fóbia dnešných mužov zo záväzku v podobe jednej a stále tej istej ženy, prispôsobovania sa, robenia kompromisov a celkovo zanechania svojho pohodlného staromládeneckého života. Tým pádom skupina normálnych mužov na život sa zas o čosi zužuje. No ale aby sme nekrivdili len pánskej časti populácie, vyskytuje sa taktiež celkom početná skupina žien, ktoré sa plne stotožňujú s výrokom ,,radšej smutná v limuzíne ako šťastná v električke. A tak ako rátam, tak rátam, nájsť zhodu normálny chlap a normálna žena je...hmm neviem ako prvé ma napadla pesnička od Čírovej, UNIKÁT.

V tejto spleti nazvime to rôznych typov mužov nie je od veci mať približnú predstavu, čo čakáme od nášho budúceho muža nášho života alebo lepšie povedané, čo vieme tolerovať a kde vieme urobiť ústupok z našich očakávaní . Samozrejme tieto predstavy sa rôznia, koľko ľudí, toľko chutí a kritérií podľa ktorých vyhlásime výhercu v súťaži TEN PRAVÝ je viac ako dosť. Nebudeme si klamať v dnešnom materiálne založenom svete taká značková kabelka od frajera či exotická dovolenka vyzerá na instagrame dobre, ale zas taký záujem, venovaný čas a láskyplné objatie tiež nie sú na zahodenie.

A teraz vyvstáva otázka, čo z tej širokej škály vlastností a benefitov, ktoré nám eventuálne vie partner ponúknuť si dáme na popredné miesta, čím si vytvoríme tzv. prototyp, ktorý nám následne ostáva "už len" nájsť .

Vek je veličina, ktorá do veľkej miery vie ovplyvniť skladbu vlastností, ktorú od partnera očakávame, veď si len spomeňme, čo nám stačilo v 15tke. Taký ten pekný obecný frajer, viac sme nepotrebovali. Vekom sa však nároky zvyšujú a ponuka zmenšuje.

Sama som na začiatku vzťahu s mojím manželom vo veku pod 25 sledovala iné parametre ako dnes tesne pred 30tkou. V každom prípade si myslím, že ak už sú naše očakávania akékoľvek bez ohľadu na vek, zamestnanie, vierovyznanie alebo politický názor vždy platí, že chlap by nám mal náš život uľahčovať a nie sťažovať, ak to tak nie je, nech letí z kola von.

Samozrejme, niekomu uľahčuje život pravidelný prísun vecí materiálneho charakteru, iným zas vecí, ktoré za peniaze nekúpiš. Nesúdim žiadne meradlo ľahkosti bytia na tomto svete. Osobne sa radím do kategórie tá šťastná, keďže som okúsila pri manželovi jedno aj druhé. Úprimne, takmer od počiatku nášho vzťahu som si uvedomovala, že je to chlap, ktorý príde, vie, porieši...proste chlap, nie bábika, ktorá trávi v kúpeľni viac času ako by bolo vhodné, žiaden pohodlný rozmaznanec, ktorému suplujem mamičku alebo chlap jednoduchšej povahy, ktorému musím ja dávať rozumy a rady do života. No ozajstné precitnutie a uvedomenie si skutočných kvalít muža podľa mňa nepríde ani v dobrej reštaurácií, ani na takej tej lepšej dovolenke či v pohodlí bytu na gauči pri sledovaní filmu, ale v obyčajných situáciách či už ťažších alebo ľahších, ktoré v živote slúžia ako taká skúška správnosti, presne tak ako sme voľakedy overovali správnosť výsledku na hodinách matematiky. Nebudem pokrytec a tváriť sa, že moje srdce nezaplesalo pri rôznych zážitkoch a pôžitkoch, alebo keď som dostala nejaký ten darček vyššej hodnoty, ale postupom času som si uvedomovala, že hlavné kritérium pri výbere partnera je, či je to dobrý a zodpovedný človek, ktorý je Vám oporou.

Predsa len prirodzený vývoj predpokladá, že fáza chodenia, tzv. easy life sa časom prehupne do spolužitia, manželstva a plodenia detí tzv. real life, kedy prichádzajú situácie, na ktoré by ste rady neboli samé, keďže platí staré známe ve dvou sa to lépe táhne.

Samozrejme, že aj môj manžel mi vie zvýšiť tlak takým spôsobom, že musím rátať nie do 10, ale aspoň do 300, aby som ho neprizabila, tiež dôverne poznám hádky a napäté situácie, veď jednak vývoj vzťahu, jednak je to normálna vec, podstatné je, že aj tak si na konci poviem, dobré že ma tu rozčuľuje práve ON a nie niekto iný.

Takže ak by to bolo buď - alebo, neriešila by som hlúposti, ktoré v tom real life nemajú reálny význam, naopak pri vytváraní prototypu by som sledovala, aké má muž hodnoty, vzor z domu, či je to dobrý človek, zodpovedný, inteligentný a empatický. Ak muž disponuje týmto, tak či Vám kúpi kabelku za 10, 100 alebo 1000 € je úplne jedno, lebo je vysoká šanca, že z Vás urobí šťastnú ženu, všetko ostatné je len super bonus, ktorý ešte zvyšuje level šťastia. Naopak, ak mu tieto alebo podobné vlastnosti nemožno pripísať, tak je vysoká šanca, že po úvodnej eufórií z toho aký je pekný, bohatý, vplyvný a neviem čo ešte ten Váš level šťastia bude klesať.

Toľko z môjho skromného pohľadu na vec, inšpirovaného podľa skutočných udalostí. Preto ak by za mnou prišla najlepšia kamoška po radu, určite by som jej povedala, že odporúčam používať pri výbere partnera rozum, zvážiť, či je tento chlap na život, lebo nie len žena by mala byť do voza aj do koča, a ak všetko nasvedčuje tomu, že toto je fakt ON, dokonca to potvrdí, nazvyme to pre mňa netradične sladko-romanticky, hlas srdca nič lepšie sa Vám nemohlo stať a ste na dobrej ceste vyhrať jackpot v životnej lotérií. Ak niečo z toho pokulháva, tak si hoďte mincu a kým je ešte vo vzduchu, všimnite si, ktorú stranu mince si v duchu želáte, aby padla, lebo vnútorný hlas je najlepší radca.

Takže na záver už len si priať, aby sme všetci žili v duchu happily ever after a ja dúfam, že môj manžel v najbližších 20 rokoch nevystrojí nič také, aby som tento článok v amoku vymazala a ľutovala každé pochvalné slovo.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
21
Poslať správu
Život Ti nepridelí rolu, ktorú si praješ, ale do ktorej sa hodíš a každá naša malá rola vytvára veľký príbeh.. *Mama*Manželka*Dcéra*Sestra*Kamarátka*Právnička*ŽENA*

Chceš vedieť, keď sjuzharman pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.