Chceš ísť do Neapolu? #2

Ranná vôňa ulice ti pošteklí chuťové zmysli. Do ulíc vyrážajú prvé skútre. Mesto sa začína prebúdzať.
Vtedy som už vedel, toto je Neapol a ja ho budem milovať.

Ubytovali sme sa v starom meste. Štvrť nesie názov Rione Sanita. Je to ten kúsok zeme, ktorý v tebe vyvoláva pocit neistoty, inšpirácie a dobrodružstva. O čom svedči aj fakt, že odtiaľ pochádzal jeden z najznámejších komikov Neapolu Totò, vlastným menom Antonio Focas Flavio Angelo Ducas Comneno De Curtis di Bisanzio Gagliardi. Jeho podobizeň bola znázornená na rohu ulice, kde býval. Pamätné miesto, ktorým sme dennodenne prechádzali.

Neodmysliteľnou súčasťou Talianska a Neapolu obzvlášť je jedlo. Už pri ubytovaní, nás domáci uistil, že váha pôjde hore :). Raňajky nám odporučil v miestnej pekárni Popella. Pri návšteve tohto miesta, nás za pultom čakal starší pár a všade prítomné pečivo. Podnik vyžaroval históriu. Manželský pár obklopovala aura a bolo vidieť, že pekáreň je ich život a oni sú život jeden pre druhého. Prežitá talianska láska, kde platí v dobrom aj zlom. Veru vyzerali, že absolvovali nejednu životnú skúšku. Vybrať si z toľkého množstva rôznych koláčov a plneného pečiva nebolo ľahké. Dokonca aj ja, rýchlo rozhodný človek som tam stál a niekoľko minút sa len oblizoval.

Ráno sa pije v Taliansku výhradne Cappuccino a turista sa spozná, keď ho pije poobede.

Taliansko je známe poctivou chuťou kávy a jej kvalitou. Pravidlo je, že ak si kávu objednáte na bare, tak nezaplatíte viac ako 1€. Aj preto v každej kaviarni vidíte postavajúcich talianov ako popíjajú zrnkový nápoj a konverzujú. Samozrejme pri posedení s obsluhou, cena kávy presiahne 2-3€, záleží od kaviarne.

Na dovolenke v Taliansku pri výbere miesta na obed, hľadáme v prvom rade starú reštauráciu. V takomto podniku stretnete takmer určite v obsluhe starších pánov. Zariadenie sa nesie v rovnakom duchu a tento výber nám zatiaľ zaručil stále chutné a kvalitné jedlo. V Neapole sú ceny veľmi prijateľné a to ako v okrajových častiach, tak aj priamo v centre. Jedlo s pitím si viete na osobu zabezpečiť do 10€. V blízkosti ubytovania sme mali jednu z najlepších pizzerií v Neapole - Pizzeria Concettina ai Tre Santi. Tam sme si so sebou brávali pizzu Margherita. Cena takejto pizze bola 3,50€, čo pri tejto úžasnej chuti sa vám zdá až absurdné.

Áno uverili sme, prvenstvo pizze patrí Neapolu.

Mojou slabosťou je chmeľový nápoj a jeho lokálne ochutnávanie. Dobrou správou mne podobných nadšencov je, že za pivo bežne platíte 1-2€. V iných mestách Talianska to býva zo skúseností 6-8€. Aj preto hodnotím Neapol ako cenovo výhodné mesto.

Povinnou návštevou v Neapole by mal byť ryby trh. Pescheria Azzurra je reštaurácia, kde máte možnosť výberu z veľké množstva plodov mora. Kalamáre, mušle, rybičky, chobotnice a mnoho ďalšieho. Ide v podstate o trh s čerstvými pochúťkami. Môžete si posedieť v reštaurácií alebo využiť streetfood a objednať si jedlo so sebou. Všetko je čerstvé a veľmi chutné.

Neapol disponuje peknými námestiami ako je Piazza Dante a Piazza Plebiscito. Po príchode do Neapolu sme si kúpili týždenný lístok, ktorý Vám platí v rámci mesta na autobus, vlak, lanovku aj metro. Cena takéhoto lístku vychádza 16€ na osobou. Ak plánujete týždenný výlet, túto voľbu určite odporúčam. Taktiež sme využili známy autobus Hop On Hop Off, kde cena lístka je 23€ na jedného. Tento autobus Vás povozí po významných miestach Neapolu a platí 24h. Môže sa voziť hore-dole a nastúpiť-vystúpiť, kde Vám napadne. Nám sa tento druh dopravy veľmi neosvedčil. Trasa autobusu je dosť skromná a rýchla. Určite viac uvidíte, ak využijete týždenný lístok MHD. Prirodzene sa dostanete aj na miesta, kadiaľ chodí Hop On Hop Off autobus. No v prípade jednodňového výletu je Hop On Hop Off tá správna voľba.

Neapol sa pýši nejednou najkrajšou stanicou metra. Niekoľko hodín sme venovali vozením sa a prechádzaním po zastávkach. Mesto je vystavané do kopcov. Hore máte možnosť dostať sa lanovkou. Tá Vás vyvezie nad mesto a výhľad v kontraste so sopkou Vezuv je nádherný.

Mimo mesta sme stihli absolvovať zopár výletov. A to výlet do Sorrenta a Pompejí. Do oboch miest sa dostanete z hlavnej stanici Garibaldi a dokonca tým istým vlakom. Vlak ide v smere Sorrento a približne v polke cesty sú Pompeje. Cena do Sorrenta je 15,60€ pre dvoch a Pompeje 11€.

Sorrento je veľmi pekné mesto. Podľa mňa je to však štandard prímorského mesta na aký sme zvyknutí aj v talianskych častiach blízko Slovenska. Nachvíľku sme prešli z usporiadaného chaosu a neporiadku do pekných upravených časti a azúrového mora. Bol to určite príjemný pocit pre naše oči avšak po pár hodinách už som sa tešil späť. Chýbala mi tá atmosféra Neapolu a dobrodružstvo na každom kroku.

Pompeje Vám prinesú úplne iné pocity. Vidíte doslova vykopané mesto zo 6 metrov sopečného popola. Nedalo sa zbaviť zvláštneho pocitu a myšlienok aká dokáže byť príroda silná. Vtedy si človek uvedomí pominuteľnosť a to ako si treba prírodu a samých seba vážiť. Na tomto mieste sme viedli rôzne úvahy nad životnými múdrosťami a vychutnávali si čaro starých stavieb a námestí. Bol to zvláštny pocit, ktorý v nás zanechal uvedomenie si samých seba. Návštevu Pompejí určite odporúčam. Ak chcete využiť nejaký cheat na vstupnom, tak prvú nedeľu v mesiaci máte vstup zadarmo. Inak sa platí 15€/osoba.

Orto Botanico di Napoli - botanická záhrada. Veľmi pekné miesto na prechádzku a na čerpanie energie z prírody. Návšteva je zadarmo a stačí sa vám pri vstupe len zapísať. V záhrade uvidíte množstvo sukulentov, stromov, kvetov a ovocia.

Centrum mesta disponuje španielskou štvrťou - Quartieri Spagnoli .V týchto uličkách sú znázornené rôzne streetart maľby, sochy a obrazy. Prechádzka týmto miestom je čarovná. Dookola sú všade futbalové ihriská. K Neapolu sa srdcom viaže aj klub SSC Napoli. Jednou z priorít výchovy mládeže je práve futbal, ktorý je srdcovou záležitosťou. V kluboch sa deti učia zodpovednosti, pravidlám a tímovej spolupráce, nakoľko nástrahy ulice sú silné. Za čo však môže aj chudoba a vysoké percento nezamestnanosti, ktoré sa šplhá na 21%.

Návštevu futbalu sme si nemohli nechať ujsť. Lístok si viete zakúpiť v miestnej trafike alebo stávkovej kancelárií. Je potrebné predložiť doklad totožnosti. Na štadióne odporúčam vybrať si miesta za bránkou. V týchto častiach sa zoskupuje fanklub a to vám zabezpečí ten pravý zážitok zo zápasu. Na lístku je síce uvedený rad a sedadlo, ktoré len ťažko budete hľadať. Nič nebolo označené a sadnúť si môžete kdekoľvek.

Neapol vo mne zanechal množstvo inšpirácie a veľkú chuť vrátiť sa späť. Mesto má čarovnú atmosféru a žije si veľmi zaujímavým životom. Buď ho miluješ alebo obchádzaš. Zrejme to nebude mesto, ktoré chce navštíviť každý. No ak v tebe drieme dobrodruh a máš rád ako ti behajú zimomriavky po tele len pri obyčajnej prechádzke mestom, tak Neapol je to, čo chceš zažiť.

Pozri si aj naše ďalšie vlogy. Vo vlogu #2 nájdeš čo sa oplatí vidieť a v časť #3 sme sa venovali mestu Pompeje.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Ahojte, moje meno je František alebo Francesco. To meno mi prischlo, nakoľko moja polovička je tak torchu viac ItalyHolic a väčšina naších výletov končí v Taliansku. Stránka je venovaná vlogom, blogom a cestovateľským zážitkom. Ak rád cestuješ, sleduješ zážitky z ciest, smeješ sa a spoznávaš nespoznané, tak sa pridaj. Komentuj, inšpiruj sa a inšpiruj aj nás. Voľný čas okrem cestovania trávim športom, jedlom a remeselným pivkom :). Popritom natáčam cestovateľské videá a inšpirujem sa prednáškami úspešných ľudí.

Chceš vedieť, keď Francesco_land pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.