Do metropoly západu a východu sa po ôsmich rokoch vráti vzruch svetového hokeja. V Bratislave a Košiciach bude od 10. do 26. mája bojovať o najvyšší piedestál šestnásť mužstiev z krajín Európy a Severnej Ameriky. Žezlo usporiadateľskej krajiny prebralo Slovensko po Dánsku, v ktorom sa šampionát konal minulý rok.
Do elitnej kategórie sa po 25 rokoch prebojoval tím Veľkej Británie, ktorý vyhral skupinu 1A divízie a spolu s Talianskom sa predstaví na tohtoročných majstrovstvách elitnej kategórie. Oproti šampionátu spred ôsmich rokov, prešiel systém skupín radikálnou zmenou hneď na nasledujúcich majstrovstvách sveta vo Fínsku a Švédsku.
Do roku 2011 : zápasy sa konali v štyroch štvorčlenných skupinách , z ktorých postupovali tri mužstvá do osemfinálovej skupiny. Posledné mužstvá v tabuľke bojovali o záchranu v elitnej kategórii. Do 1A divízie vypadávali dve mužstvá. V prípade, že vypadla krajina, ktorá nasledujúci rok usporiadala majstrovstvá, na jej pozíciu sa dostalo druhého mužstvo v tabuľke o záchranu.
Do osemfinálovej skupiny si mužstvá prenášali body z predošlých zápasov, okrem zápasu s posledným mužstvom v tabuľke, ktoré hralo následne o záchranu. Z dvoch šesťčlenných osemfinálových skupín postupovali do štvrťfinále z každej skupiny štyri tímy. Štvrťfinále, semifinále a finále sa hralo tradičnou formou vyraďovacieho pavúka.
Od roku 2012 : Systém zápasov sa od roku 2012 značne zjednodušil. V dvoch osem členných skupinách bojujú hokejisti o štyri postupové miesta a následne prichádza na rad systém pavúka, zachovaný z predošlých ročníkov. Boj o záchranu vymenil priamy zostup do 1A divízie.
Dejiskom zápasov slovenskej reprezentácie bude košická Steel Aréna, v ktorej okrem našich hokejistov budu bojovať aj krajiny Kanady, USA, Fínska, Nemecka, Dánska, Francúzska a už spomínanej Veľkej Británie. V Bratislave sa fanúšikovia môžu tešiť na predstavenie našich západných susedov z Čiech, či úradujúcich majstrov sveta zo Švédska, Švajčiarov, Rusov, Nórov, Rakúšanov a nováčikov z Apeninského polostrova.
Steel Aréna - kapacita 8347 divákov zdroj
Zimný štadión Ondreja Nepelu - kapacita 10 055 divákov zdroj
Po lístkoch na slovenské a české zápasy sa v priebehu niekoľkých hodín len tak zaprášilo. Ceny sa pohybovali od 10 eur smerom vyššie a na finále sa hodnoty pohybovali v stovkách eur.
Ako to tak na Slovensku bohužiaľ často býva , predaj lístkov sa nezaobišiel bez škandálov. Na čiernom trhu sa objavili falošné lístky pohybujúce sa od 100 do 700 eur.
Okrem problémov pri predaji lístkov, mnohých Slovákov zaskočil aj nový dizajn loga na hokejových dresoch. Tradičné modré trojvŕšie nahradili hokejky týčiace sa smerom k dvojkrížu. Po tejto zmene sa na sociálnych sieťach strhla búrlivá diskusia, pri ktorej začali internetoví odborníci obhajovať staré logo bez hokejok a obviňovali tvorcov z hanobenia štátneho znaku.
Predseda strany SNS Andrej Danko sa dokonca snaží presadiť zákon, ktorý zakazuje nosiť na dresoch graficky upravený štátny znak. Pri nedostavanej diaľnici z Bratislavy do Košíc a stave hlavnej stanice v Bratislave je absurdnosť tohto zákona mnohonásobne vyššia. Zaoberať sa v čom naši hokejisti vykorčuľujú je zbytočné, dôležitý je ich prejav a bojovnosť na ľade.
Na postup zo skupiny do štvrťfinálových súbojov čaká slovenský hokejový tím už 6 rokov. Naposledy sa im to podarilo v Helsinkách 2013. Čo sa týka medailí je čakanie o rok dlhšie. Strieborný lesk sa od hrudí našich hokejistov odrážal v roku 2012.
Očakávania lesklého kovu boli aj na minulých domácich majstrovstvách. Zostava s hviezdne zostavenými formáciami však vyhorela. Ako to býva zvykom vysoké očakávania zvyčajne prinášajú slzy na očiach a smútok v duši hokejových fanúšikov. Slzy na očiach však po konci šampionátu neboli len obrazné. S reprezentačnou kariérou sa lúčil nebohý Pavol Demitra, ktorý o pár mesiacov na to zahynul pri leteckom nešťastí v ruskom meste Jaroslavľ.
Akú taktiku nasadí tréner Craig Ramsay na majstrovstvách sveta je otázne. Dosť tomu môžu napovedať blížiace sa prípravné zápasy počas apríla a mája. Ten prvý proti Švédom sa zverencom kanadského trénera nepodaril. "Trom korunkám"sme síce podľahli, no na napravenie chuti je stále čas.
Reprezentáciu by mohli v momentálnej chvíli posilniť štyria hráči z NHL , ktorým sa nepodarilo s ich tímami postúpiť do play off. Svoju účasť dovedna potvrdil len obranca Andrej Sekera.
Post brankára národného mužstva je vždy nabitý. O kvalitných brankárov nikdy nebola núdza, ale škrípalo to v defenzívnej činnosti obrancov. Jednotkou by mal byť Július Hudáček.
Obranné piliére bude tradične vystužovať 35 ročný obranca Hradcu Králové Dominik Graňák. Mladú krv do tímu by mal priniesť vekom ešte mladík, ale skúsenosťami obitý Martin Feherváry, ktorý je výkonmi predurčený stať sa lídrom národného mužstva.
Formácie útokov sa počas majstrovstiev dosť často menia a podľa môjho názoru nám po odchcode Mira Šatana chýba strelec, ktorý by bol zároveň vedúcou osobnosťou mužstva. Schopnosťami a hrou sa mu približuje Ladislav Nagy, ktorý bude počas šampionátu nosiť kapitánske C.
Či sa našim hokejistom podariť zožať úspech alebo padneme na úplne dno nám ukáže až samotný šampionát. Vyčaria chlapci skalným fanúšikom a dvojtýždňovým trénerom úsmev na tvári alebo budú v domácnostiach a krčmách lietať poháre či taniere ? Dozvieme sa už od 10.mája :)
Ak sa ti blog páčil nezabudni ma sledovať na instagrame _1neno_
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď 1Neno pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.