Rockstar Games a ich pracovná politika

Všetci nadšenci počítačových hier vedia, aký je to pocit, keď vyjde nová hra, na ktorú nedočkavo čakali. Avšak zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako a za akých podmienok sa tieto hry vytvárajú?

Pre tých, ktorí v tejto problematike nie sú doma, ako sa hovorí, tak vysvetlíme čo je to Rockstar Games. Rockstar Games je americká firma, ktorá sa zaoberá vývojom hier, bola založená v roku 1998 a má 2000 zamestnancov. Ich najväčší projekt je hra Grand Theft Auto, ktorú dúfame väčšina z vás pozná.

Ešte minulý rok Dan Houser, jeden zo spoluzakladateľov štúdia Rockstar Games pre New York magazín vysvetľoval, že na novej hre Red Dead Redemption 2 (2018) pracovali tvrdo, až 100 hodín týždenne, aby hra vyšla v dokonalom stave, tým sa chválil. Toto jeho tvrdenie vyvolalo veľkú vlnu kritiky. Keď sa nato pozrieme bližšie a vydelíme si to počtom dní v týždni, zamestnanci by museli pracovať 14 hodín 7 dní v týždni, čo nie je v poriadku.

Na tento problém sa bližšie pozreli v Kotaku a tak urobili niekoľko desiatok rozhovorov so zamestnancami Rockstaru a to so súčasnými aj s bývalými. Vedenie Rockstaru umožnilo zamestnancom povedať a voľne vyjadriť svoje názory a myšlienky médiám. Aj napriek tomu sa zamestnanci báli o svoje pracovné pozície a tak skoro všetci požiadali o anonymitu. Zdá sa, že každý zo zamestnancov to vnímal inak. Niektorí hovorili, že podľa nich sú hodiny v poriadku, že milujú svoju prácu a sú radi, že môžu byť súčasťou vývoja hier. Iní, že za vývojom Red Dead Redemption 2 sa skrýval nijaký sociálny život a prinieslo im to len duševné problémy. Nikto zo zamestnancov nepotvrdil 14 hodinové smeny každý deň, no hovorili o 55 až 60 hodinách, čo znamená 10 hodinovú prácu 6 dní v týždni. Jedna časť zamestnancov uviedla, že boli požiadaní o prácu navyše a aj cez víkendy a ich nadčasy boli riadne zaplatené. Druhá časť z nich povedala, že museli pracovať cez víkendy, ich nadčasy neboli zaplatené, ale stále dúfajú, že sa tak stane.

Na verejnosť sa dostal aj list, ktorý bol adresovaný Rockstaru, konkrétne štúdiu v San Diegu. Bol napísaný manželkami zamestnancov, ktoré opisovali zlé pracovné podmienky v štúdiu. Podľa nich Rockstar tlačil svojich pracovníkov na pokraj síl, očakávajúc, že budú pracovať 12 hodín denne. V liste sa uvádza, že takéto podmienky ohrozovali zdravie zamestnancov a ak to nezmenia Rockstar bude čeliť právnemu konaniu. Samozrejme sa k tomu vedenie vyjadrilo a to tak, že sú z tejto záležitosti nešťastní, z toho dôvodu, že ľudia veria názorom anonymov z listu.

V neposlednom rade musíme spomenúť, že takáto pracovná morálka sa netýkala len hry Red Dead Redemption 2, ale aj iných hier a celého Rockstaru a jeho pracovnej politiky celkovo. Názory zamestnancov sú rozdielne a možno záleží len od povahy každého pracovníka konkrétne. No stále nie je v poriadku, keď sa pod takýmto nátlakom cítia ostatní zamestnanci.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Ahoj. Volám sa Petra, mám 22 rokov. A som študentkou vysokej školy, odbor masmediálna komunikácia.

Chceš vedieť, keď Petra Gutmanová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.