27.7.2019 17:40

Netflix, HBO GO alebo Prime Video ?

Čo dnes ponúkajú streamovacie služby a prečo stoja určite za skúšku, si rozoberieme v tomto článku.

Určite každý z vás v minulosti, alebo aj dnes využíva streamovaciu službu. V tomto článku sa budem venovať len streamovacím službám v oblasti filmov a seriálov. Avšak, aby sme si upresnili,čo ponúka a čo streamovacia služba je, uvediem vám nejaký príklad aj v inom obore.

Ak ste sa narodili ešte v 20. storočí, tak sú vám určite známe videopožičovne. Tu sa požičiavali filmy či na VHS, alebo DVD nosičoch. V takejto videopožičovni ste museli mať svoj "profil". K takémuto účtu ste mali pridelené body, ktoré ste si dobíjali a za tie ste si mohli požičať filmy. Dalo by sa povedať, že toto bol predchodca streamovacich služieb ako Netflix, HBO GO, Prime Video...

V hudobnom odvetvi patrí medzi najznámejšie Deezer, Apple Music, Amazon Music a mnou používaný Spotify. Tie väčšinou, na rozdiel od filmových služieb, ponúkajú používanie danej aplikácie aj bez prémiového predplatného. Napríklad u takého Spotify, sú obmedzenia v podobe občasných reklám, alebo tzv. "náhodné prehrávanie". Toto vám neumožňuje pustiť vašu danú pesničku, ale len prehrať buď interprétove pesničky, alebo album a dúfať, že vaša vysnená pesnička príde na rad.

Netflix :

Najznámejšia streamovacia slúžba v oblasti filmov a seriálov na svete. Na trhu pôsobí už od roku 1998 a to z nej robí aj prvú streamovaciu službu, ktorá pôsobí na internete. Predplatné využíva okolo 150 miliónov ľudí celosvetovo a z toho tvorí takmer polovicu USA. Pokiaľ ste na území USA, máte sprístupnených približne 1400 seriálov a 4500 filmov, žiaľ v európskych krajinách je to o polovicu menej v oboch kategóriach. Ak si však myslíte, že by ste boli o veľa ochudobnený, tak to nie je pravda. Netflix ponúka veľký a úžasný vyber, v ktorom si každý človek nájde to svoje. Nájdete tu množstvo seriálov a filmov mimo produkcie Netflix a obzvlášť veľa šperkov dnešnej cinematografie práve z produkcie Netflix. Umožňuje mať na účte viacero profilov, čo je za mňa veľké plus, ak si v rodine platíte Netflix spoločne.

Ako väčšina služieb, aj Netflix ponúka prvý mesiac zdarma pre nových zákazníkov a po mesiaci si môžete zvoliť platobný plán. Máte tu na výber z troch plánov :

Basic: umožňuje sledovať Netflix na jednej obrazovke zároveň, samozrejme máte sprístupnené všetky seriály a filmy, ktoré sú povolené na našom území a aj keď môžete mať kvalitnú obrazovku, tak videá tu neprehráte v HD kvalite. Cena je 7.99€/mes.

Standard: Narozdiel od Basic, umožňuje pozeranie zároveň na dvoch obrazovkách, to znamená, že aj ty a tvoj kamarát môžete pozerať na svojich profiloch svoje seriály bez toho aby ste sa hádali. V nastaveniach si môžete zvoliť funkciu HD a vyjde vás to na 9.99€/mes. Na rozdiel od Basic služby, ktorá umožňuje sledovanie na jednom monitore, tu vzniká možnosť si platiť predplatné s niekym na polovicu, čo je podľa môjho názoru celkom výhodné.

Premium: Azda najlepšia možnosť a ja sám ju využívam je Netflix Premium, ktoré ponúka pozeranie na štyroch rozdielnych profiloch na rozlíšení HD, alebo Ultra HD za cenu 11.99€/mes. To znamená, že ak si nájdeš kamarátov, alebo požiadaš rodinných príslušníkov aby išli do toho s tebou, tak vás to vyjde na 3€ mesačne na osobu, čo je pri takom množstve filmov a seriálov, ktoré ponúka Netflix, takmer zadarmo.

Taktiež sa nemusíš báť, ak neovládaš dobre anglický jazyk, pretože veľké množstvo seriálov majú na výber CZ titulky, malé množstvo ponúka aj SK titulky a čo sa týka CZ dabingu, tak ich tam tiež pár nájdeš. Ak tvoj obľúbený seriál ešte nebol otitulkovaný na Netflixe, tak nezúfaj. Ovládač do prehliadača Super Netlix ti umožní vložiť do Netflixu aj vlastné titulky.

Prime Video

Vlastnú streamovaciu službu spustila už v roku 2006 firma Amazon, ale iba na území USA, postupne sa dostávala od roku 2011 aj do UK, Nemecka a Rakúska. Celosvetovo bola spustená až na konci roku 2016. Na začiatku tohto roku presiahol Amazon 100 miliónov predplatiteľov na území USA. Koľko je to celosvetovo nie je dohľadatelné, ale služba vo svete nemá taký úspech ako jeho starší brat Netflix, preto tieto čísla nebudú presahovať viac ako 150 miliónov predplatiteľov celosvetovo. Na Prime nájdete viac ako tisíc filmov a seriálov, väčšina z nich však nie je z produkcie Amazonu, nájde sa tu pár podarených kúskov, avšak na produkciu HBO alebo Netflixu ešte nesiahajú. Pre futbalových fanúšikov oznámil Amazon, že získali práva na vysielanie na 3 sezóny zápasov futbalovej Anglickej Premiér Ligy začínajúc sezónou 2019-2020.

Prime Video taktiež ponúka mesiac zdarma pre nových zákazníkov, ale narozdiel od Netflixu, alebo HBO GO ponúkajú výhodnejšie predplatné na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, tak akonáhle vám skončí váš mesiac zdarma máte nárok na zľavu a tá je 2.99€/mes. V nasledujúcich 6 mesiacoch a po uplynutí budete platiť klasickú cenu 5.99€/mes. Prime Video ponúka pozeranie až na troch zariadeniach súčasne a dostupné sú všetky rozlíšenia od štandardného, až po 4K rozlíšenie.

Prime Video, čo sa týka lokalizácie, je na veľmi slabej úrovni. CZ dabing, alebo titulky tú nájdete naozaj len u desiatkach filmov a seriálov, čo je oproti ponuke Netflixu malé množstvo a čo sa týka HBO, ktorý ponúka plnú českú lokalizáciu, je naozaj neporovnateľné.

HBO GO

HBO ako najstarší platený televízny program vysiela od roku 1972, avšak v tomto článku nás zaujíma jeho streamovacia služba HBO GO, ktorá bola spustená v roku 2010. Ta spočiatku fungovala na báze, že ste museli mať u vášho televízneho poskytovateľa kúpený program HBO a na základe údajov od neho ste sa mohli do služby HBO GO prihlásiť . Od konca roku 2018 pribudla služba predplatného, tak ako u Netlflixu alebo Primeu. HBO GO ponúka viac ako 800 filmov a viac ako 200 seriálov. Veľká časť z nich pochádza práve z ich produkcie a môj osobný názor je, že HBO má najlepšiu produkciu spomedzi ostatných.

HBO GO ponúka prvý mesiac zdarma a je možné mať pridaných až päť zariadení na vašom účte, ale sledovanie je umožnené na dvoch z nich súčasne. Cena je 4.99€/mes. Kvalita video je tu štandardná a Full HD, zaleží na rýchlosti vášho internetu.

HBO GO je najlepšie lokalizovaný, všetky filmy a seriály tu nájdete v CZ dabingu a ak náhodou nie, tak čoskoro pribudne. Samozrejme, ak preferujete originál, tak si môžete zapnúť titulky, ktoré sú u všetkých titulov.

Samozrejme u každej z týchto služieb záleží na rýchlosti vášho pripojenia a preto ak máte príliš slabé pripojenie, tak zvážte predplatenie z týchto služieb

Na záver tohto článku by som chcel venovať klenotom z produkcie týchto streamovcích služieb.

Prime Video je na trhu najmenej a priznám sa, že nemám osobne veľké skúsenosti s dielami Amazonskej dielne . Najväčší úspech však zožal seriál The Man in the High Castle, ktorý sa venuje alternatívnej histórii a to konkrétne - čo by sa stalo ak by nacisti vyhrali vojnu a ovládli by Ameriku . Seriál má zatiaľ tri sezóny a štvrtá je naplánovaná ešte na tento rok.

Za zmienku určite stoja tituly ako akčný Tom Clancy's Jack Ryan, dráma The Marvelous Mrs. Maisel alebo auto-moto show The Grand Tour. V budúcnosti by sme sa mali dostať vysoko rozpočtového seriálu na motívy fantasy série Lord of the Rings, najskôr až v roku 2021.

HBO GO je známy veľkým množstvom kvalitných seriálov. V poslednej dobe mal veľký úspech ich mini séria Chernobyl, ktorá si získala veľké publikum a najväčšie hodnotenia na portáloch csfd alebo imdb. Seriál ma päť častí a venuje sa najväčšej jadrovej katastrofe, ktorá zasiahla svet.

Hbo ma mnoho úžasných seriálov a preto vymenujem podľa mňa tie tri najlepšie. Určite nemôžem vynechať azda najväčší seriálový fantasy projekt Game of Thrones, scifi-drámu Westworld a na koniec rodinnú-drámu Big Little Lies. Ak ste fanúšik Game of Thrones, tak sa v budúcnosti môžete tešiť na viac príbehov z tohto sveta.

Netflix ako najstaršia streamovacia služba sa viac zameriava narozdiel od jeho proťajškov aj na filmovú produkciu, tá však podľa môjho názoru ešte nenabrala vytúžené ovácie. Môj prvý počin z produkcie Netflixu je seriál Stranger Things. Tento seriál v sebe skrýva mnohé žánre. Nájdete tu prvky hororu, sci-fi, fantasy, drámy ale aj thrilleru. Nechcem vám prezrádzať veľa z príbehu, ale ak máte radi príbehy Stephen Kinga, tak tento seriál je pre vás. Momentálne vyšla tretia séria tohto seriálu a ja som si ju naozaj vychutnal.

Na Netflixe si každý nájde to čo chce. Za spomenutie stojí úžasný seriál Black Mirror, animovaný seriál pre dospelých Love, Death & Robots a aj podarený fantasy-akčný film Bright. Pripravovaná je aj knižná a zároveň herná bomba The Witcher.

Dúfam, že som Vám pomohol pri výbere a porozmýšľate nad jednou z týchto streamovacích služieb. Viem, že vás nič nevyjde, ak filmy či seriály sťahujete alebo pozeráte online, ale skúste sa zamyslieť nad tým, že keby to robil každý, tak by sme nikdy nedostali mnoho skvelých seriálov a filmov a myslím, že v dnešnej dobe tie 4€ mesačne pri takom obrovskom množstve produktov, ktoré ponúkajú bez toho aby ste čokoľvek zbytočne museli sťahovať niekde na torrentoch, sa oplatí investovať.

Zdroj : https://www.wikipedia.org/ , https://www.netflix.com , https://hbogo.sk/ , https://www.primevideo.com , https://www.csfd.cz/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu

Chceš vedieť, keď am0n14k pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.